Nedelja, 5. 10. 2014, 6.46
5 let, 7 mesecev
Frančiškani - ljudje, ki so si izbrali življenje v uboštvu
To je bil dan poln nenaključne simbolike: Papež Frančišek je 4. oktobra, na dan, ko katoličani obhajajo god svetega Frančiška Asiškega, ustanovitelja cerkvenega reda frančiškanov, za novega ljubljanskega nadškofa in metropolita imenoval frančiškana. Prav letos slovenski frančiškani praznujejo 500. obletnico province Svetega križa.
Po rojstvu je mati sinu dala ime Giovanni, a ko se je oče vrnil iz Francije, kjer je uspešno sklepal trgovske posle, je svojega sina začel klicati z vzdevkom Francesco (Frančišek) - kar pomeni Francoz ali Francozek. Po eni razlagi zato, ker je bila dečkova mati po rodu iz francoske Provanse, po drugi pa, ker se je rodil ravno takrat, ko je bil oče v Franciji.
Ko je prišel iz ujetništva se je šel spet vojskovat - tokrat v Apulijo. Na poti tja naj bi imel skrivnostne sanje. Te sanje (po drugi razlagi pa že enoletno ujetništvo) so Frančiška spremenila - postal je bolj poduhovljen, staro življenje bogatega mladeniča ga ni več zanimalo.
Frančišek začel je pridigati na ulicah, oblečen v oblačila, ki so jih takrat nosili najbolj revni (halja s kapuco iz trde, neobdelane volne, opasan z vrvjo). Pridružilo se mu je vse več somišljenikov, zato je ustanovil svoj meniški red - Manjše brate, latinsko Ordo Fratrum Minorum— O.F.M.). Leta 1210 je papež Inocenc III. ustno potrdil Vodilo, ki ga je napisal Frančišek. Tako je bil red manjših bratov kanonično ustanovljen.
Vse tri veje, ki imajo po svetu okoli 30 tisoč članov, frančiškanov je 18 tisoč, so zavezane k uboštvu, življenju brez lastnine in pomoči tistim, ki jo potrebujejo. Manjši brati so po zgledu Frančiška obuti le v sandale in oblečeni v oblačila, kot jih je nosil ustanovitelj reda. Navzven se razlikujejo po barvi svojih skromnih habitov (oblačil): frančiškani imajo temnorjav habit, minoriti črn in kapucini rjav habit.
Kar tri milijone članov pa naj bi imel Frančiškov svetni red, tretji cerkveni red, ki ga je ustanovil Frančišek Asiški in ki je namenjem laikom - ti ne živijo v samostanih ali podobnih ustanovah.
Tudi zdajšnji papež, ki je znan po svojem skromnem življenju, si je nadel ime po njem, čeprav prihaja iz jezuitskih vrst, in ne iz vrst manjših bratov.