Ponedeljek, 18. 2. 2013, 13.59
8 let, 8 mesecev
Fišer: Tudi jutri nadzornikov ne bomo spustili v prostore
Pritiski so se po mnenju vrhovnega državnega tožilca Zvonka Fišerja začeli že ob njegovem imenovanju, ko je bil Vinko Gorenak še poslanec v državnem zboru, nadaljevali pa takoj, ko je nastopila nova vlada in ko je tožilstvo prešlo pod MNZ.
Fišer je sicer pritiske zaznal skorajda v vsaki izjavi ministra Gorenaka, sodu pa naj bi dno izbila napoved izrednega nadzora, ki naj bi bil danes. Mimogrede, nadzornike smo nekaj časa v veži stavbe tožilstva čakali tudi mediji, a jih danes ni bilo. Po Fišerjevem mnenju gre za nezakonit nadzor ministrstva za notranje zadeve.
Poleg tega naj bi MNZ začel izvajati "kvazinadzor" v zadevi imenovanja generalnega direktorja VDT-ja. "Naj spomnim, da gre za postopek izpred enega leta, v katerem sta odločali tako takratno ministrstvo za pravosodje kot tudi zdajšnje ministrstvo za notranje zadeve, poleg njiju pa tudi aktualna vlada in upravno sodišče, ki je o zadevi pravnomočno razsodilo. Vlada je odločbo takratnega pravosodnega ministra o imenovanju višjega državnega tožilca Boštjana Škrleca za generalnega direktorja VDT-ja razveljavila, trenutni minister pa je moj predlog za njegovo imenovanje nato zavrnil," pravi Fišer. Mimogrede, na razpis za direktorja, ki je potekel v petek, se je javila ena sama oseba, in sicer ravno Škrlec.
Fišer dodaja, da je MNZ od VDT-ja zahteval, da delavki MNZ-ja omogoči pregled in kopiranje dokumentacije v prostorih VDT-ja, ker pa tega niso upoštevali, je minister odredil neposredni nadzor nad VDT-jem, ki naj bi se po nadzorni skupini delavcev ministrstva začel izvajati danes.
"Ministra smo obvestili, da za izvedbo tega nadzora niso podani zakonski pogoji, saj še ni zagotovljena navzočnost vseh tistih, ki jim zakon to dovoljuje. Gre za predstavnike državnotožilskega sveta, ki je organ tožilske samouprave in katerega predstavniki med nadzorom varujejo samostojnost državnega tožilstva v razmerju do ministrstva kot organa izvršilne veje oblasti. Kljub našim opozorilom o nezakonitosti tega nadzora in podobnim opozorilom, ki jim jih je poslal tudi državnotožilski svet, ministrstvo z izvedbo tega nadzora hiti in je že danes hotelo začeti izvajati nadzor, kar smo morali zavrniti," je pojasnil Fišer.
Opozoril je tudi na kadrovsko podhranjenost oziroma primer imenovanja dveh državnih tožilcev na okrožnem državnem tožilstvu v Ljubljani. "Vlada še danes ni odločila o imenovanjih, čeprav postopek traja že eno leto in so že nekaj mesecev podani vsi pogoji za imenovanje, kar je vladi znano. Vmes so bili končani celo nekateri postopki, ki so se začeli pozneje. Pojasnila za zastoj nismo dobili, čeprav smo zanj zaprosili tako ministra kot vlado. Enako nepojasnjen ostaja zastoj v postopku imenovanja vrhovne državne tožilke na VDT, ki je najvišje tožilstvo v državi in ki se prav tako spopada s kadrovsko stisko. Čeprav sta vzporedno potekala dva postopka imenovanj vrhovnih državnih tožilcev in so bili podani vsi pogoji za obe imenovanji, je vlada opravila imenovanje le v enem izmed njiju, o drugem pa iz enako nepojasnjenih razlogov do danes še ni odločila. Gre za odločanje z neodločanjem," pojasnjuje Fišer.
Že pred tiskovno konferenco smo mediji dobili obvestilo, da bosta Vinko Gorenak in državna sekretarka Barbara Brezigar ob 14.30 odgovorila na navedbe tožilcev, po tiskovni konferenci pa je Fišer dobil obvestilo, da bo nadzor opravljen jutri.
"Ostajamo pri svojem, ne bomo dovolili nadzora," je bil jasen Fišer.