Četrtek,
23. 6. 2011,
14.29

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 23. 6. 2011, 14.29

8 let, 4 mesece

Vlada za 49,5 milijona evrov državne pomoči Adrii Airways

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Vlada se je seznanila z načrtom finančnega in poslovnega prestrukturiranja Adrie Airways.

Evropski komisiji bo predlagala, da dovoli državno pomoč za prestrukturiranje v višini 49,5 milijona evrov, pri čemer naj bi 500.000 evrov zagotovila družba PDP kot največji lastnik letalskega prevoznika.

"Pomoč bo omogočila prestrukturiranje Adrie Airways" Kot je ocenil minister za promet Patrick Vlačič, bo pomoč v omenjeni višini omogočila prestrukturiranje Adrie Airways, ki je ključna ne samo za gospodarstvo, temveč tudi za mobilnost ljudi in povezanost Ljubljane z Evropo.

Odločitev pozdravil izvršni direktor PDP Odločitev vlade za državno pomoč Adrii je pozdravil izvršni direktor PDP Matej Golob Matzele. "Sklep vlade jasno izkazuje interese države po celoviti sanaciji Adrie Airways. To bo pozitiven signal vsem poslovnim partnerjem družbe, da sanacija poteka in bo celovita, hkrati pa je to pomemben signal vsem potnikom, da bo Adria dolgoročno še vedno letela," je zatrdil Golob Matzele.

Kot zagotavlja Golob Matzele, bo družba PDP skupaj z vodstvom Adrie Airways intenzivno delala na vseh nadaljnjih ukrepih prestrukturiranja in pridobitve soglasja Evropske komisije za državno pomoč ter sodelovala pri nadaljnjih pogajanjih s poslovnimi bankami.

Vlada bo sanacijo natančno in redno spremljala Vlada bo sanacijo Adrie Airways po Vlačičevih zagotovilih natančno in redno spremljala. Družba PDP bo tako na tri mesece vladi poročala o izvajanju sanacijskih ukrepov.

Pomoč, ki je dovoljena enkrat na deset let Vlačič je pojasnil, da gre pri državni pomoči Adrii Airways za pomoč, ki je dovoljena enkrat na deset let. Adria je eno zadnjih podjetij v Evropi, ki bo takšno pomoč dobilo. "Kar se dogaja v Sloveniji, tako ni nič novega, dogaja se le z zamikom," je dejal minister.

Sredstva za državno pomoč letalskemu prevozniku bo treba zagotoviti z rebalansom državnega proračuna, na kakšen način, bo po Vlačičevih besedah govora v prihodnjih dneh. "Neke rezerve je ministrstvo za finance v rebalansu predvidelo, ampak verjetno bo treba vseeno zmanjšati tekočo porabo," je menil minister in dodal, da se pomoč ne bo zagotavljala le na postavki prometnega ministrstva.

Cilj je ohranitev družbe Cilj državne pomoči Adrii Airways je ohranitev družbe, njenega sedeža v Sloveniji, blagovne znamke in nekaterih ključnih letalskih povezav.

Tudi konverzija dela terjatev bank do Adrie Finančno prestrukturiranje poleg državne pomoči sicer predvideva tudi konverzijo dela terjatev bank do Adrie v višini 38 milijonov evrov. Finančna konstrukcija po besedah Goloba Matzeleja zagotavlja, da Adria kratkoročno ne bo zašla v težave, v kakršnih je trenutno. Na dolgi rok pa je pomembno, da najde strateškega partnerja.

Iskanje strateškega partnerja za Adrio Airways se bo začelo takoj po končani finančni sanaciji družbe, je dejal Golob Matzele.

Finančna sanacija je pogoj za poslovno sanacijo Finančna sanacija je pogoj za poslovno sanacijo Adrie Airways. Uprava družbe je vsebino poslovne sanacije opredelila skozi 59 konkretnih ukrepov s področja obvladovanja stroškov in povečanja prihodkov, vsak ukrep je opisan, finančno opredeljen, ima rok in odgovorno osebo znotraj Adrie, na tedenskih kolegijih pa v družbi spremljajo njihovo realizacijo. Ukrepi se že izvajajo, dodatni se še bodo.

Odločitev o pomoči letalskemu prevozniku je pozdravil tudi predsednik vlade Borut Pahor. Kot je dejal, je 59 ukrepov, ki jih je sprejelo vodstvo družbe v okviru poslovne sanacije, dober obet, da ob vstopu strateškega partnerja, ki bi bil prevoznik na globalni ravni, Adria Airways postane regionalni prevoznik.

Tako bi po Pahorjevih besedah brniško letališče postalo "hub", mednarodni pristan, zaradi katerega bi Slovenija obdržala svojo vlogo v geostrateškem, geopolitičnem pomenu in tudi infrastrukturno bi to imelo multiplikativne učinke.

Težave so se kopičile že dlje časa Težave Adrie Airways so se kopičile že dlje časa in kulminirale lani, ko je svoje dodala tudi gospodarska kriza. Družba je močno zadolžena; do bank naj bi imela približno 80 milijonov evrov dolga, do dobavitelj pa približno 20 milijonov evrov.

Da je prestrukturiranje družbe nujno, je bilo jasno že v lanskem letu, a do dogovora ni prišlo. Nov veter je v Adrii zavel z novim vodstvom; januarja sta namreč vajeti družbe prevzela Klemen Boštjančič in Robert Vuga. Novo vodstvu družbe je takoj po prihodku začelo s pripravo ukrepov finančnega in poslovnega prestrukturiranja.

Vlada za mnenje povprašala državni zbor Vlada je še pred odločitvijo o državni pomoči za mnenje povprašala državni zbor oz. pristojne parlamentarne odbore. Ti so ugotovili, da je Adria Airways strateškega pomena in vladi predlagali, da skupaj z lastniki in bančnimi upniki aktivno sodeluje v postopku finančnega prestrukturiranja družbe in da v bodoče zagotovi strateški interes države v dejavnosti družbe.