Sreda,
5. 2. 2014,
21.48

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

plača

Sreda, 5. 2. 2014, 21.48

7 let, 9 mesecev

Variabilni del plače v državnih podjetjih – da ali ne?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Sosednja Hrvaška v državnem podjetju poskusno uvaja variabilni del plače za zaposlene. Bi bilo takšen način nagrajevanja delavcev v podjetjih, katerih lastnik je država, smiselno uvesti tudi pri nas?

Novi model plačevanja zaposlenih po učinkovitosti v podjetjih, katerih večinski lastnik je država, so naši južni sosedje uvedli v podjetju Hrvatske autoceste. V omenjeni družbi bo namreč v prihodnje plača 70 inženirjev odvisna od njihove učinkovitosti, po prehodnem obdobju pa bo plačo po takšnem ključu prejemalo vseh 412 zaposlenih.

Variabilni del plače inženirjev bo odvisen od zahtevnosti projekta, gibal se bo od 10 pa vse do 100 odstotkov fiksne plače. Hrvaška vlada namerava tovrstno prakso pozneje uveljaviti tudi pri drugih podjetjih v večinski državni lasti.

Plače v Sloveniji so prevečkrat določene vnaprej Polona Domadenik z ljubljanske ekonomske fakultete meni, da bi na sistem obračunavanja plač, ki bi bil sestavljen iz fiksnega in variabilnega dela, morala preiti tudi vsa slovenska podjetja v državni lasti.

"Pri nas je v državnih podjetjih preveč plač fiksiranih in pravzaprav ni variabilnega dela, ki bi mu morali nameniti večjo pozornost. O višini variabilnega dela je težko govoriti na pamet, zagotovo bi bil ta del plače odvisen tudi od same panoge. Za začetek bi lahko ta del pomenil okoli 20 odstotkov plače zaposlenih," pravi Domadenikova.

Sindikalist Zorko: V danem položaju uvedba variabilnega dela ni mogoča Kritičen do uvajanja variabilnega dela plače v podjetjih, katerih lastnik je država, je Andrej Zorko iz Zveze svobodnih sindikatov.

"Najprej moramo zagotoviti, da je delavec za opravljeno delo tudi ustrezno plačan in da je višina plače takšna, da mu omogoča preživetje. Šele potem lahko govorimo o dodatku k plači. Mi smo že večkrat predlagali, da bi bil delavec upravičen do dela plače, ki bi pomenil dobiček, a delodajalci našemu predlogu v obdobju konjunkture niso sledili, kot bi si želeli. Dodatek na produktivnost kot sestavni del plače v danem trenutku ni mogoč. Napačna pot bi bila, če bi že tako nizko minimalno plačo znižali in bi bili potem delavci odvisni od variabilnega dela," meni Zorko.

Zakonodaja ne omogoča uvedbe Tatjana Čerin iz gospodarske zbornice pravi, da bi bil variabilni del plače dobra poteza, saj bi pokazal, kakšni sta delavčevi uspešnost in kakovost.

"To je smiselno, je pa vprašanje, ali bo volja za takšno spremembo. V tem trenutku bi bile težava mase za plače. Več denarja za plače namreč ni na voljo, zato bi v tem primeru morali spremeniti pogodbo o zaposlitvi, ta pa je tako rekoč nedotakljiva, če je ne podpiše zaposleni."

Največ je odvisno od menedžmenta Prvi mož KD Group Matjaž Gantar pa je prepričan, da je variabilni del plače zelo pomemben. Po njegovih besedah mora biti pri menedžmentu variabilni del večji kot pri drugih zaposlenih.

"Pri tem vprašanju morajo ključno vlogo odigrati vodilni možje v podjetju, ki ne smejo deliti dobička vsevprek. Treba je jasno določiti cilje in potem v skladu s temi cilji tudi nagrajevati zaposlene. Vendar pa se je treba zavedati, da je pri nekaterih skupinah zaposlenih to težko meriti."