Sreda, 31. 7. 2013, 11.19
7 let, 9 mesecev
V Sloveniji julija 2,6-odstotna inflacija, na mesečni ravni 0,3-odstotna deflacija
V primerjavi z junijem pa so se cene znižale za 0,3 odstotka. Višja stopnja DDV, ki je začela veljati z julijem, je k mesečni inflaciji prispevala 0,5 odstotne točke. Zaradi tega je prišlo do razmeroma velikega zvišanja letne stopnje inflacije glede na prejšnji mesec, ko je bila 1,9-odstotna, je na novinarski konferenci v Ljubljani pojasnila generalna direktorica urada Irena Križman.
Po besedah Križmanove so zaznali tudi številne druge podražitve, med prehrambenimi izdelki je omenila riž, kruh, meso in mesne izdelke, mlečne izdelke ter sladko in slano pecivo. V številnih trgovinah so se že prvi mesec podražili tudi alkoholne pijače, spodnje perilo, oblačilne dodatke, tekstilne izdelke za gospodinjstvo, rezervne dele za avtomobile, pohištvo, gospodinjske aparate in belo tehniko, izdelki za osebno nego, zdravila, avtomobile ter izdelke za vzdrževanje gospodinjstva. Prav tako so zabeležili višje cene komunalnih in gostinskih storitev, popravila avtomobilov, storitev za obleko, pogrebnih storitev, veterinarskih storitev ter storitev za vzdrževanje stanovanj, je navedla vodja urada.
Deflacija v juliju na mesečni ravni je sicer običajna. V zadnjih štirih letih je bila ta julija okoli enoodstotna, tokrat pa je predvsem zaradi višjega DDV le 0,3-odstotna.
Nižje cene sadja (-4,3 odstotka) in zelenjave pa (-4,1 odstotka) so k negativni rasti cen prispevale še 0,1 odstotne točke.
Negativno rast so za 0,4 odstotne točke znižale višje cene počitnic v paketu, ki so se v povprečju podražile za 11,8 odstotka.
Višje cene goriv in energije so negativno rast cen znižale za 0,2 odstotne točke; tekoča goriva so se podražila za 2,4 odstotka, električna energija za 1,7 odstotka, plin za 1,6 odstotka, goriva in maziva za 1,3 odstotka, daljinska energija za 0,6 odstotka in trda goriva za 0,2 odstotka.
Po 0,1 odstotne točke so negativno rast cen znižale še višje cene drugih storitev v skupini prevoz (+5,0 odstotkov), tobačnih izdelkov (+3,0 odstotkov), telefonskih in internetnih storitev (+2,5 odstotka) ter druge julijske podražitve.
Ravno tako so k rasti prispevali višje cene gostinskih storitev in cene električne energije, in sicer po 0,5 odstotne točke; elektrika se je podražila za 12,9 odstotka.
Višje cene alkoholnih pijač in tobačnih izdelkov pa so k letni inflaciji prispevale 0,4 odstotne točke (tobačni izdelki so se podražili za 9,8 odstotka, alkoholne pijače pa za 3,6 odstotka).
Na znižanje letne rasti cen pa so najbolj vplivale nižje cene plina in osebnih avtomobilov (po 0,2 odstotne točke); plin se je v povprečju pocenil za 14,9 odstotka, osebni avtomobili pa za 4,2 odstotka.
Pocenili so se še cestni potniški prevozi (-14,9 odstotka), snemalni mediji (-8,7 odstotka), tekstil za gospodinjstvo (-6,6 odstotka), daljinska energija (-5,7 odstotka), kulturne in druge storitve (-5,6 odstotka) ter telefonski in drugi aparati (-5,2 odstotka).
Povprečna 12-mesečna rast cen je bila julija 2,3-odstotna, kar je enako kot v enakem obdobju lani.
Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki se uporablja za primerjave v EU, pa je bila julija 2,8-odstotna, medtem ko so se na mesečni ravni cene v povprečju znižale za 0,3 odstotka.