Petek, 9. 5. 2014, 13.26
7 let, 9 mesecev
Umar: Slovenija mora še naprej pospešeno izvajati reforme
Kot je na predstavitvi poročila poudaril direktor Urada RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) Boštjan Vasle, moramo te procese nadaljevati oz. jih pospešiti z ukrepi na področju javnih financ, razdolževanja gospodarstva, konkurenčnosti in demografskih sprememb.
Slovenija je po njegovih besedah izpeljala pokojninsko reformo in reformo trga dela, začela sanacijo bank, vendar je vseeno ostala med državami, ki so v zadnjih petih letih beležile enega največjih poslabšanj svojih kazalnikov.
Slovenija se je uvrstila med države z največjimi poslabšanji gospodarske aktivnosti, trga dela in javnih financ od začetka krize. Močno se je zlasti v zadnjih letih poslabšala tudi materialna blaginja prebivalstva, zmanjševanje pritiskov na okolje pa še naprej izvira predvsem iz manjše gospodarske aktivnosti, izhaja iz poročila.
Po močnem poslabšanju konkurenčnosti v začetku krize se na področju konkurenčnosti kažejo pozitivni premiki. Z izrazitejšim prilagajanjem trga dela slabim gospodarskim razmeram se namreč stroškovni pritiski na konkurenčnost v zadnjih letih zmanjšujejo. Ob tem se je lani prvič po začetku krize povečal delež izvoza na svetovnem trgu, je dodala. Konkurenčnejša postaja tudi struktura izvoza.
A kot je opozoril Vasle, bo treba vseeno spremeniti politike na tem področju.
Hkrati se je povečala brezposelnost, ki se je že precej približala stanju visoke brezposelnosti leta 1993, s katerim se je Slovenija spopadala v obdobju po osamosvojitvi. Še posebej je težavna brezposelnost mladih. Priliv iskalcev prve zaposlitve v registrirano brezposelnost je lani namreč dosegel 82 odstotkov generacije, ki je končala šolanje.
Čeprav Slovenija še vedno spada med evropske države, kjer je stopnja tveganja revščine nizka, se je število prebivalcev pod pragom tveganja od začetka krize povečalo za 22 odstotkov, kar je bolj kot v povprečju v EU. Razvoj in izboljševanje dostopnosti javnih storitev sta v preteklih letih pozitivno vplivala na kakovost življenja.