Sreda,
22. 2. 2012,
19.19

Osveženo pred

7 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 22. 2. 2012, 19.19

7 let, 10 mesecev

Severnoprimorski župani si bodo prizadevali za obstoj Primorja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Primorje je še edino veliko gradbeno podjetje v Sloveniji, zato ne bi smelo propasti, so prepričani župani severnoprimorske regije, ki so se o tem danes pogovarjali s primorskimi poslanci.

Prizadevali si bodo za njegovo rešitev, saj je po njihovem mnenju tudi edino gradbeno podjetje z referencami, ki še lahko kandidira na javnih razpisih.

Pomagali bomo po svojih močeh "Pri reševanju podjetja bomo pomagali po svojih močeh, v tem smo bili vsi župani enotni," je po sestanku županov in nekaterih primorskih poslancev z vodstvom Primorja povedal predsedujoči svetu regije, idrijski župan Bojan Sever.

Zadnji velik slovenski gradbinec Po pogovoru s predsednico uprave Primorja Marjano Novak in članoma uprave Gordano Višinski in Jožetom Brecljem so župani dobili občutek, da se reševanje Primorja vrti v začaranem krogu in se dejansko ne premakne nikamor. "Ugotovili smo, da je potrebno začeti reševati težave tudi z lastniki družbe, kar bo nekakšen pokazatelj državi, da se začne vključevati v reševanje še edinega velikega slovenskega gradbinca," je poudaril Sever.

Župani menijo, da je rešitev Primorja za državo najboljša rešitev Župani so prepričani, da je za državo precej ceneje, če pomaga Primorju pri obstanku, kot bi stalo vzdrževanje preko 1300 delavcev, ki bi postali brezposelni. "Če bi vodstvo Primorja začelo izvajati sanacijski program in bi se država vključila v reševanje podjetja samo toliko, kolikor bi stal strošek za brezposelne delavce na zavodih, bi takšen državni vložek veliko pripomogel k temu, da se Primorje reši," je še dejal Sever.

Poljšak: Banke bi svoje terjatve spremenile v lastniške deleže Ajdovski župan Marjan Poljšak pa je prepričan, da bi morale v lastništvo Primorja poleg države vstopiti tudi banke, ki bi spremenile svoje terjatve v lastniške deleže. Banke bi tako družbi prinesle 55 milijonov evrov, država pa še dodatnih deset do 18, kar bi bilo po mnenju predsednice uprave Primorja Novakove dovolj, da bi se družba ohranila.

"Vendar pa je potrebno delati hitro, čas ni naš zaveznik. Vse bo moralo biti jasno do 18. marca," je povedala Novakova.

Potrebujejo še za okrog 70 milijonov poslov Za preživetje Primorja bi morali v letošnjem letu pridobiti za okrog 180 milijonov evrov poslov. Po besedah Novakove imajo sklenjene pogodbe za okrog 110 milijonov evrov, od tega za dobrih 70 milijonov evrov v tujini. Preostalo pa ne bil problem poiskati, če bi novi investitorji dobili pozitiven zgled, je prepričana predsednica uprave Primorja.

Odpuščanja bodo sledila Sanacijski program bo prinesel tudi dodatna odpuščanja, saj po pojasnilih Novakove ni nikakršne možnosti, da bi podjetje preživelo s tako velikim številom zaposlenih. O njihovem številu pa zaenkrat še ni želela govoriti.

"Koristno je bilo, da so na ta sestanek povabili tudi poslance, saj smo se s problematiko seznanili v pogovoru z upravo Primorja," pa je v imenu prisotnih poslancev dejal Danijel Krivec. Dodal je, da bodo v okviru zakonodajnega dela težko kakorkoli pomagali.

Potrebno bo najti neko sistemsko rešitev "V neformalnih stikih pa lahko posamezne ministre opozorimo, da bi se s tem pospešeno ukvarjali. Vendar pa bo potrebno najti neko sistemsko rešitev, ki bo reševala podobne primere tudi v drugih delih Slovenije in drugih gospodarskih podjetjih," je še dejal Krivec.