Ponedeljek,
8. 8. 2011,
7.01

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

recesija

Ponedeljek, 8. 8. 2011, 7.01

7 let, 9 mesecev

Po znižanju bonitetne ocene ZDA evropske borze potonile

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Potem ko je bonitetna hiša Standard & Poor's (S&P) v petek prvič v zgodovini znižala kreditno oceno ZDA, so evropske borze potonile v rdeče številke.

S&P je v petek zvečer po zaprtju ameriških borz znižala kreditno oceno ZDA z AAA na AA+ z možnostjo dodatnega znižanja. To je prvo znižanje ocene ameriškega suverenega dolga s strani ene od treh največjih bonitetnih hiš, kar ima lahko slabe posledice za celotno svetovno gospodarstvo. Poteza bonitetne hiše ni bila nepričakovana Poteza bonitetne hiše ni bila nepričakovana, za posledico pa ima stopnjevanje pesimizma, ki se zadnje čase zgrinja nad vlagatelje. Ti so namreč že tako ali tako zaskrbljeni zaradi šibkega ameriškega gospodarstva, dolžniških težav območja evra in japonskega okrevanja po marčnem potresu in cunamiju. Vlagatelji se bojijo ponovitve leta 2008 Kot pojasnjujejo analitiki, se vlagatelji vse bolj bojijo, da bi se lahko ponovilo leto 2008, zato na borzah niso pripravljeni sklepati rizičnih poslov.

Padcev tečajev niso preprečile niti napovedi G7, G20 in Evropske centralne banke (ECB). Države G7 obljubljajo potrebne ukrepe za stabilizacijo finančnih trgov, podporo finančni stabilnosti in spodbujanju gospodarske rasti pa napoveduje tudi skupina najpomembnejših razvitih gospodarstev ter hitro rastočih ekonomij G20.

Aktivno odkupovanje obveznic ECB medtem načrtuje "aktivno uresničevanje" programa odkupovanja obveznic. Predsednik ECB Jean-Claude Trichet je zatrdil, da bo banka v luči "disfunkcionalnega delovanja" na delih finančnega trga zagotovila boljši prenos odločitev denarne politike in tako zagotovila cenovno stabilnost v evrskem območju.

Največja zaskrbljenost v zvezi z Italijo in Španijo Ko gre za Evropo, se na trgih sicer kaže največja zaskrbljenost v zvezi z Italijo in Španijo. Nekateri namreč menijo, da bi bili lahko ti dve državi naslednji v vrsti, ki ne bosta mogli odplačati svojih dolgov. ECB naj bi danes za obveznice teh dveh držav namenila dve milijardi evrov, tako da se je zahtevana donosnost na italijanske desetletne dolžniške vrednostne papirje vendarle znižala za 0,75 odstotne točke na 5,25 odstotka, na španske pa za 0,91 odstotne točke na 5,14 odstotka.

Usklajeno delovanje Evrope in preostalega sveta pri pomirjanju finančnih trgov je pohvalila tudi Nemčija. "Gre za pomemben dokaz, da igralci v Evropi in delno v preostalem svetu govorijo z jasnim in enotnim glasom," je dejal tiskovni predstavnik nemške vlade Christoph Steegmans.

Merklova predčasno prekinila počitnice V Berlin se je sicer vrnila nemška kanclerka Angela Merkel, čeprav v vladi zanikajo, da je predčasno prekinila počitnice. Te dni je kanclerka že pred izbruhom krize na finančnih trgih nameravala prebiti v nemški prestolnici, uradnih zadolžitev pa še nima, so pojasnili.

Indeks najpomembnejših podjetij v območju evra Eurostoxx 50 se je znižal. Izgubil je 3,72 odstotka in sklenil pri 2286,91 točke.

Frankfurtski indeks DAX je v primerjavi s petkom izgubil 4,67 odstotka in končal pri 5944,71 točke, pariški CAC 40 se je znižal za 4,68 odstotka na 3125,19 točke, londonski FTSE 100 pa za 2,62 odstotka na 5109,28 točke.

Indeks ATX na borzi na Dunaju je trgovanje sklenil s 4,01-odstotnim padcem oz. pri 2176 točkah, indeks SMI je šel na borzi v Zürichu navzdol za šest odstotkov na 4967,99 točke, v rdečem pa sta končala še indeks FTSE Italia-All-Share na borzi v Milanu in indeks BUX na borzi v Budimpešti; prvi je izgubil 2,43 odstotka in se oblikoval pri 16.312,54 točke, drugi pa je zdrsnil za 3,15 odstotka na 19.112,42 točke.

Osrednji grški indeks na najnižji ravni v zadnjih 14 letih Osrednji grški indeks je šel navzdol za šest odstotkov in je na najnižji ravni v zadnjih 14 letih. Osrednji španski indeks je sklenil z 2,44-odstotnim padcem, portugalski in irski osrednji indeks pa sta se spustila za 1,25 oz. za 3,53 odstotka. V Rusiji je indeks RTS-2 zdrsnil za 8,65 odstotka, indeks MICEX pa za 5,50 odstotka.

Trendu negativnih številk sta sledili tudi borzi na Balkanu. Hrvaški Crobex se je znižal za 4,57 odstotka na 2033,85 točke, beograjski Belex pa za 5,85 odstotka na 639,33 točke.

Globoke padce tečajev delnic beleži tudi ameriški Wall Street. Industrijski indeks Dow Jones je zaenkrat izgubil 2,63 odstotka in se giblje pri 11.143 točkah, tehnološki indeks Nasdaq pa je ob 3,41-odstotnem padcu trenutno pri okoli 2446 točkah.

Evro se je pocenil Tudi evro je izgubil na vrednosti. Za skupno evropsko valuto je treba trenutno na borzi v Frankfurtu odšteti 1,4134 dolarja, kar je 1,09 odstotka manj kot v petek. ECB je opoldne referenčni tečaj evra postavila pri 1,4225 dolarja (v petek pri 1,4155 dolarja).

Poteza bonitetne agencije navzdol potisnila cene nafte Znižanje kreditne ocene ZDA je negativno odmevalo tudi na trgu črnega zlata. Trgovci z nafto se bojijo, da bo to okrnilo zaupanje potrošnikov in prizadelo gospodarsko rast.

Zahodnoteksaška lahka nafta z dobavo v septembru se je na newyorški borzi do 17. ure po srednjeevropskem času pocenila za 3,25 dolarja na 83,63 dolarja za 159-litrski sod, septembrske terminske pogodbe za severnomorsko nafto vrste brent pa so se v Londonu znižale za 3,55 dolarja na 105,82 dolarja za sod.

Danes pa je poskočila cena zlata, kar glede na to, da ta kovina velja za varno investicijo, ne čudi. Unča zlata je na trgu prvič doslej presegla 1700 dolarjev.