Torek,
9. 7. 2013,
18.40

Osveženo pred

7 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Uroš Čufer

Torek, 9. 7. 2013, 18.40

7 let, 10 mesecev

Minister Čufer Evropi: Svoj nered bomo počistili sami

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Slovenija ne namerava uporabiti evropskega reševalnega mehanizma ESM. Svoj nered bomo počistili sami, to si lahko privoščimo in to je tudi prav, je v EP dejal finančni minister Uroš Čufer.

Tako je minister odgovoril na vprašanje Wolfa Klinza iz vrst evropskih liberalcev (Alde), ali Slovenija razmišlja o uporabi ESM. Poslanec je bil sicer v svojem nastopu kritičen, da je Slovenija pri privatizaciji izgubila 20 let in da so tudi sedanji načrti premalo ambiciozni ter da ne rešuje dovolj odločno problema prevelike javne uprave.

Minister je na kritike glede privatizacije odvrnil, da je na položaju šele štiri mesece, tako da ne more odgovarjati za stvari, ki so se dogajale v zadnjih 20 letih. Spomnil je tudi, da so bili poskusi privatizacije pogosti, ter izpostavil, da njihov namen ni velikopoteznost, temveč učinkovitost, češ da ne želijo "prodajati zgolj z namenom, da bo prodano".

Evropske poslance zanimale slovenske banke Evropske poslance so sicer najbolj zanimale razmere v slovenskem bančnem sektorju, predvsem potek prenosa terjatev na slabo banko in kaj se dogaja z načrtovanim pilotnim prenosom terjatev po tržni ceni. O tem sta ga povprašala tudi evropska poslanca iz Slovenije, Mojca Kleva Kekuš (S&D/SD) in Alojz Peterle (EPP/NSi), ki sta sodelovala v razpravi.

Kleva se mu je še zahvalila za hiter odziv na vabilo parlamenta na izmenjavo mnenj, sicer pa je kritizirala načrte glede privatizacije, češ da je bil seznam podjetij narejen hitro in brez pravega premisleka, ga vprašala o ustreznosti zakonskega okvira slabe banke in o potrebi pilotnega prenosa, ter pozvala k ambicioznejšim ukrepom na trgu dela, sploh v boju proti brezposelnosti mladih.

Peterle: Slovenija v krizi zaradi "političnega bančništva" Peterle pa je ocenil, da je Slovenija v krizi zaradi "političnega bančništva", ter ministra vprašal, kaj bo storila vlada za zaščito interesov davkoplačevalcev, ki za krizo niso krivi, ter kaj se dogaja z zeleno lučjo za prenos terjatev. "Vtis imam, da je govorica o dinamiki prenosa v Ljubljani drugačna kot v Bruslju ... Je mogoče, da se slovenska vlada in Evropska komisija ne strinjata, kaj je treba storiti za transparentnost? Kdo ni opravil dela pravočasno oziroma kdo koga čaka?" je vprašal.

V odgovorih na poslanska vprašanja o čiščenju bank je minister poudaril, da je želela slovenska vlada prenos terjatev na slabo banko opraviti čim prej, da bi novo šolsko leto začela s čistimi bankami. "Čas je denar" in "izguba časa pomeni tudi izgubo rasti", je utemeljil te načrte. Vendar pa so v Evropski komisiji poudarili, da je kakovost pomembnejša od hitrosti, tako da so se dogovorili, da se najprej opravi temeljit neodvisen pregled kakovosti aktive bank in stresni testi.

Še vedno pa minister meni, da je mogoče pred izvedbo tega pregleda in testov izvesti pilotni prenos. Zanj so se po njegovih besedah odločili, da preverijo, ali vsi postopki delujejo gladko, tako da pri prenosu glavnine terjatev ne bi bilo nikakršnih težav. "Še vedno verjamem, da ga bomo opravili kmalu," je dejal.

Klevi je minister še odgovoril, da je zakonski okvir slabe banke ustrezen. Na opozorilo glede trga dela in brezposelnosti mladih pa je poudaril, da je najbolje, kar lahko vlada stori, to, da si prizadeva za čimprejšnjo vrnitev k rasti, za kar pa si prizadeva z načrtovanimi ukrepi.

"Lepa in sposobna dežela, ki se je polenila" Philippe Lamberts iz vrst evropskih zelenih pa je Slovenijo pohvalil kot lepo deželo, ki je bila sposobna po padcu železne zavese svojim ljudem zagotoviti boljše življenje kot druge vzhodnoevropske države, a jo kritiziral, da se je pozneje "polenila".

Izmenjava mnenj slovenskega finančnega ministra z odborom Evropskega parlamenta za finančne in gospodarske zadeve, ki je trajala približno eno uro, sodi v sklop rednega gospodarskega dialoga članic unije z evropskimi poslanci, dogovorjenega v okviru zakonodajnega svežnja za krepitev proračunske discipline, imenovanega šesterček, ki je začel veljati decembra 2011.

Minister je uvodoma na kratko orisal razmere v Sloveniji in ukrepanje vlade, nato pa je v angleščini odgovoril na okoli deset vprašanj. Poslanci so po njegovih besedah pokazali, da razmeroma dobro poznajo Slovenijo. Prepoznali so, da imamo dva problema, ki ju moramo rešiti - bančni sistem in fiskalna konsolidacija, tako da očitno spremljajo Slovenijo in vedo, kaj počnemo, je minister komentiral razpravo.