Petek,
17. 6. 2011,
13.24

Osveženo pred

7 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 17. 6. 2011, 13.24

7 let, 11 mesecev

Lani z mediacijo uspešno rešenih 627 sporov v gospodarskih zadevah

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V Sloveniji je bilo lani z mediacijo uspešno rešenih 627 sporov v gospodarskih zadevah, največ na ljubljanskem okrožnem sodišču.

To so sporočili z ministrstva za pravosodje, kjer ugotavljajo, da je mediacija za gospodarstvo vse bolj zanimiva. Število gospodarskih pravdnih zadev se je povečalo Število gospodarskih pravdnih zadev na okrožnih sodiščih se je sicer lani v primerjavi z letom 2009 povečalo za 15,4 odstotka, kar je po navedbah ministrstva zagotovo tudi posledica gospodarske krize. Ob tem pa se je povečalo tudi število rešenih zadev, in sicer za 20,3 odstotka. Ministrstvo za pravosodje zato spodbuja ter priporoča vsem gospodarskim subjektom, da v pogodbe vključijo tudi klavzulo, s katero se zavežejo, da bodo vselej, kadar bo to mogoče, spodbujali uporabo mediacije in drugih oblik alternativnih oblik reševanja sporov, vendar ne le v fazi, ko se spor že znajde na sodišču, temveč že ob sklenitvi pogodbe.

Ministrstvo tudi spodbuja gospodarske subjekte, da pristopijo k podpisu listine o alternativnem reševanju sporov, ki sicer ne ustvarja neposrednih pravnih dolžnosti podpisnikov, predstavlja pa močno zavezo z vidika poslovne etike. Gre za neke vrste 'gentlemen's agreement', ki deluje kot posebna oblika javno-zasebnega partnerstva. Mnogi gospodarstveniki, predstavniki združenj, zbornic in župani so listino tudi že podpisali.

Poudarek reševanju sporov daje tudi Evropska unija Velik poudarek reševanju sporov v civilnih in gospodarskih zadevah daje tudi Evropska unija, ki je o nekaterih vidikih mediacije v civilnih in gospodarskih zadevah obvezala države članice EU k uporabni takšnega načina alternativnega reševanja sporov. Ob tem na pravosodnem ministrstvu poudarjajo, da je bila Slovenija prva država članica, ki je evropsko direktivo s tega področja tudi prenesla v svojo notranjo zakonodajo.

Mediacija dostopna na vseh prvostopenjskih sodiščih Mediacija je sicer v Sloveniji strankam dostopna na vseh prvostopenjskih sodiščih - okrajnih, okrožnih, in delovnih sodiščih, uvaja pa se tudi na višjih sodiščih ter na višjem delovnem in socialnem sodišču. Do 15. junija 2012 bodo morala začeti z izvajanjem programov mediacije tudi drugostopenjska sodišča.

Postopki mediacije ne zavlačujejo sodnih postopkov Pri tem je po navedbah ministrstva za pravosodje pomembno, da postopki mediacije v programih ne zavlačujejo sodnih postopkov, saj prekinitev sodnega postopka zaradi poskusa mirne rešitve spora traja le največ tri mesece.