Sreda, 1. 4. 2015, 20.45
8 let, 2 meseca
Koga v Evropi je treba plačati najbolj in koga najmanj

Stroški dela na uro so lani na območju EU v povprečju zrasli za 1,4 odstotka, rast je bila enaka tako v gospodarskem kot v negospodarskem sektorju, izhaja iz poročila evropske statistične agencije Eurostat.
Neplačni del, to so socialni prispevki, se je najbolj povečal na Nizozemskem, najbolj zmanjšal pa na Irskem.
Rast stroškov dela na uro je bila v Sloveniji pod povprečjem EU, zabeležili pa smo večjo rast stroškov dela v gospodarstvu kot zunaj gospodarstva. Nadpovprečno rast stroškov dela na uro glede na EU je imela Slovenija v industriji in gradbeništvu, podpovprečno pri storitvah.
Stroški plač na uro so na ravni EU leta 2014 glede na leto 2013 rastli za 1,4 odstotka, neplačni stroški pa za 1,6 odstotka. Kar 17 držav je sicer beležilo nadpovprečno rast stroškov dela na uro.
Glede na posamezni gospodarski sektor so se na ravni EU v zadnjem letu stroški dela na uro najbolj, za 1,6 odstotka, povečali v industriji. Sledijo storitve z 1,3-odstotno rastjo stroškov dela na uro in gradbeništvo, kjer so se stroški dela na uro leta 2014 povečali za 0,9 odstotka.
Članice EU, kjer se je strošek dela na uro na letni ravni zmanjšal, so v manjšini. Takih je pet članic EU, največje znižanje stroškov dela na uro pa je z 8,8-odstotnim padcem zabeležila Portugalska. Opazen padec stroškov dela na uro z 2,2-odstotnim padcem beleži tudi Ciper.
Padec stroškov plač so na letni ravni zabeležile le štiri članice EU: - Portugalska, 9,7 odstotka, - Ciper, 3,3 odstotka, - Hrvaška, 0,5 odstotka, - in Italija, kjer je bil padec 0,4-odstoten. Stroški za socialne prispevke so leta 2014 najbolj narasli na Nizozemskem – za 12,3 odstotka. Zmanjšali so se v šestih članicah EU, najbolj, za 7,4 odstotka, na Irskem in za 5,8 odstotka na Portugalskem.
V negospodarskem sektorju je najvišjo rast stroškov dela na uro beležila Grčija: 10,4-odstotno. V negospodarskem sektorju so se stroški dela na uro sicer zmanjšali samo v štirih državah EU. Najbolj občutno se je to zgodilo Portugalski, stroški dela so v tej državi padli za 16,5 odstotka. Sledijo ji Ciper s triodstotnim padcem, Hrvaška z 1,2-odstotnim padcem in Italija z 0,3-odstotnim padcem stroškov dela na uro.
Plačni del se je 0,9 odstotka povečal za 0,5 odstotne točke manj od povprečja EU. Neplačni del, to so socialni prispevki, pa se je z 2,6 odstotka povečal za eno odstotno točko več od povprečja EU.
V gospodarstvu so stroški dela na uro narasli za 1,5 odstotka. To je 0,1 odstotne točke hitreje od povprečja EU. V negospodarstvu je slovensko povprečje rasti stroškov dela na uro eno odstotno točko pod povprečjem EU in znaša 1,4 odstotka.