Torek, 21. 4. 2015, 11.40
7 let, 10 mesecev
Kako je Podravka, ki je kupila slovensko Žito, s pomočjo Vegete postala eno največjih hrvaških podjetij
Zgodba podjetja iz Koprivnice, ki je kupilo 51,55-odstotni delež slovenskega prehranskega podjetja, se je začela že leta 1934, ko sta brata Marijan in Matija Wolf ustanovila prehransko podjetje. Po drugi svetovni vojni je to družinsko podjetje, kot druga zasebna podjetja, jugoslovanska komunistična oblast podržavila.
Leta 1967 jim je prav z Vegeto uspel prvi izvozni preboj – v Sovjetsko zvezo in na Madžarsko. Kot piše na spletni strani podjetja iz Koprivnice, zdaj ta znani dodatek jedem izvažajo v več kot sedemdeset držav po svetu na vseh petih celinah.
Konec socializma prinese tudi spremembe za Podravko – leta 1993 se preoblikuje v delniško družbo (leta 1998 začnejo delnice kotirati na Zagrebški borzi).
Nakup Žita ni prvi Podravkin prevzem: leta 2002 je podjetje iz Koprivnice kupilo češko podjetje Lagris, leta 2006 je pridobilo blagovno znamko rib Eva ter kupilo poljski podjetji Warzywko in Perfekta ter hrvaški Lero. Poleg tega so Koprivničani leta 2000 zgradili tovarno za izdelavo Vegete tudi na Poljskem.
Podravka ima trenutno zaposlenih sedem tisoč delavcev, lani pa so imeli okoli 24 milijonov evrov dobička (183 milijonov kun). Predsednik štiričlanske uprave je nekdanji socialdemokratski župan Koprivnice Zvonimir Mršić, ki je vodenje podjetja prevzel po zmagi leve sredine na parlamentarnih volitvah decembra 2011.
Afera, ki jo hrvaški mediji opisujejo kot največjo korupcijsko afero v državi, je zatresla tudi takratno HDZ-jevo vlado, saj so policisti aretirali in za nekaj mesecev priprli tudi takratnega podpredsednika vlade Damirja Polančeca.
Kljub temu sojenje, na katerem tožilstvo obtožuje zgoraj omenjene obtožence, da so skušali z denarjem podjetja na prikrit način prevzeti večinski sveženj delnic Podravke in tako postati lastniki, še ni končano. Verjetno se bo končalo sredi letošnjega leta.
Na koncu so Wolfovi, ki so jim komunisti po vojni odvzeli podjetje Industrija konzervi, zemljišča, poslovne zgradbe, denar in takrat prestižni BMW 321 ter jih še nagnali iz njihove hiše, dobili delnice podjetja v vrednosti 340 tisoč evrov.