Petek,
22. 11. 2013,
16.56

Osveženo pred

7 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Boštjan Jazbec Alenka Bratušek banka

Petek, 22. 11. 2013, 16.56

7 let, 10 mesecev

Jazbec: 13. decembra ne bo šla v stečaj nobena banka (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Banka Slovenije ima natančen scenarij za vsako banko v slovenskem bančnem sistemu, je v okviru Poslovne konference Portorož zagotovil guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec.

Zatrdil je tudi, da nobena banka 13. decembra ne bo šla v stečaj, niti v postopek nadzorovane likvidacije. Kot je pojasnil, bi se, če bi se to moralo zgoditi, že zgodilo.

"Moj edini namen je znižati stroške za davkoplačevalce Jazbec je spomnil, da se je to že zgodilo z dvema bankama (Probanko in Factor banko), "in takrat smo se odzvali". "Moj edini namen je znižati stroške za davkoplačevalce in zaradi tega so vse odločitve, tudi z vidika zahtevanih dokapitalizacij, povezane s tem, da bi bili stroški za davkoplačevalce čim nižji," je še pojasnil Jazbec.

Guverner je ob tem ocenil tudi, da bodo stroški sanacije bančnega sistema v Sloveniji nižji oziroma ne toliko drugačni od stroškov sanacije bančnih sistemov v drugih državah EU.

Bratuškova med drugim o črpanju evropskih sredstev Premierka Alenka Bratušek pa se je med drugim dotaknila črpanja evropskih sredstev, kjer stanje po njenih besedah ni najboljše, poleg tega pa je ostalo malo časa do konca obstoječe finančne perspektive, da bi počrpali vsa sredstva, ki so še na voljo.

"Uvedli smo nekatere spremembe, ena izmed teh je, da bi občinam, ki ne izpolnjujejo projektov, tako kot bi jih po pogodbi morale, ta sredstva lahko odvzeli," je napovedala.

Tako je dala vlada občinam, ki projektov še niso začele izvajati, pa imajo odločbe še iz leta 2006, rok do konca decembra, da "realno povejo", do kdaj bi jih lahko uresničile, saj je projekte treba izvesti do konca leta 2015. Po njenem prepričanju je namreč bolje, da sredstva v primeru, da projektov ne bi bilo mogoče izvesti, prerazporedimo drugam kot pa, da se jim država preprosto odpove.

Jazbec opozoril na tri sklope ukrepov Jazbec je med drugim poudaril, da je bančni sistem sicer potreben, ne pa tudi zadosten pogoj "za vse, kar se nam lahko dobrega zgodi v slovenskem gospodarstvu". "Tudi ko bomo imeli popolnoma dokapitalizirane in rešene banke, je veliko vprašanje, kaj se bo dogajalo v preostalem delu gospodarstva, predvsem v realnem sektorju". Pri tem je opozoril na tri sklope ukrepov, ki jih je treba izpeljati že v prihodnjih tednih: dokapitalizacija bank oziroma sanacija bančnega sistema, ukrepi za oživitev gospodarske rasti in politična podpora za reforme.

Med ukrepi za oživitev gospodarstva je guverner kot ključno omenil insolvenčno zakonodajo oziroma zunajsodno poravnavo, saj po njegovem "brez te zakonodaje ne bo delovala slaba banka". Kot drugi ključen ukrep pa je navedel vprašanje slovenskega državnega holdinga. Tudi v prihodnjem letu se bomo namreč še naprej morali zadolževati na mednarodnih trgih, "in če mi ne bomo sposobni mednarodnim finančnim trgom povedati, da smo končali slabe prakse upravljanja državnega premoženja, ki so nas po mojem mnenju pripeljale v godljo, v kateri smo danes, potem bomo dobili posojila zgolj po izjemno visokih obrestnih merah ali pa jih sploh ne bomo dobili". V prehodnem obdobju bo treba končati slabo upravljanje državnega premoženja in SDH po njegovem na nek način to vprašanje rešuje.

Premierka tudi o SDH Vprašanja SDH se je dotaknila tudi predsednica vlade, ki je navedla, da je v zadnji fazi priprava spremembe zakona o SDH, "kjer bomo vse premoženje, na katerem piše Republika Slovenija, združili pod enotno upravljanje".

Pri tem je opozorila na težavo v zvezi s premoženjem v lasti Kapitalske družbe (Kad). Kot je povedala, je to premoženje po nekaterih ocenah danes vredno le okoli milijarde evrov ali še manj, kar bi zadostovalo za plačilo pokojnin za obdobje enega leta, zato premierka težko razume zahteve upokojencev, da mora biti Kad samostojna pravna oseba.

Meni, da mora biti to upravljanje "pod enotno streho" Bratuškova tako meni, da mora biti to upravljanje "pod enotno streho", pri tem pa upa, da se jim bo, tudi če bo Kad ostal samostojna pravna oseba, uspelo dogovoriti, da bo SDH upravljal z vsem premoženjem države.

Premierka je navedla še, da bi med ukrepi za pomoč podjetjem lahko razmislili tudi o ukinjanju subvencij in hkratnem zniževanju davkov, vendar bi bilo treba pripraviti natančne ocene vseh morebitnih posledic. Pri tem je dodala, da ima vlada v zdajšnjih zaostrenih razmerah le malo manevrskega prostora za zniževanje davkov.