Četrtek,
10. 11. 2011,
9.04

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

delnice

Četrtek, 10. 11. 2011, 9.04

7 let, 9 mesecev

CEESEG v prevzem še preostalega deleža Ljubljanske borze

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Avstrijska družba CEESEG, prej imenovana Dunajska borza, je objavila prevzemno ponudbo za delnice Ljubljanske borze, ki jih še nima v lasti.

Gre za 6374 delnic oz. 18,99 odstotka vseh, za delnico pa prevzemnik ponuja 1401 evro. Ponudba je veljavna od 11. novembra do 12. decembra do 12. ure.

Zaenkrat v lasti 27.197 delnic CEESEG že ima v lasti 27.197 delnic oz. 81,01-odstotni deleža Ljubljanske borze. Probanka, ki je v imenu in za račun CEESEG objavila prevzemno ponudbo in prospekt, praga uspešnosti ponudbe ni določila.

Kot piše v prevzemni ponudbi, objavljeni na spletni strani Ljubljanske borze in v časniku Delo, je CEESEG dovoljenje Agencije za trg vrednostnih papirjev (ATVP) za pridobitev kvalificiranega deleža v Ljubljanski borzi pridobil že leta 2008.

"Koncentracija je skladna s pravili konkurence" Ker za pridobitev vrednostnih papirjev, ki so predmet te prevzemne ponudbe, poleg tega dovoljenja in dovoljenja iz zakona o prevzemih ni potrebno dovoljenje ali soglasje drugega organa, ta prevzemna ponudba ne vsebuje razveznega pogoja iz zakona o prevzemih.

Koncentracija je bila Uradu RS za varstvo konkurence (UVK) že priglašena - UVK je 9. oktobra 2008 izdal odločbo, s katero je odločil, da koncentraciji ne nasprotuje in izjavil, da je koncentracija skladna s pravili konkurence.

CEESEG je 81,01-odstotni delež Ljubljanske borze pridobil 16. oktobra 2008, na podlagi pogodbe, ki jo je 24. junija 2008 sklenil z večino takratnih delničarjev Ljubljanske borze. Cena za delnico je takrat znašala 1401 evro.

ATVP je nato 16. decembra 2008 odločila, da prevzemnik ne sme uresničevati glasovalnih pravic, dokler ne da prevzemne ponudbe za ostale delnice Ljubljanske borze ali jih odtuji tako, da prevzemnega praga ne dosega več.

Prevzemnik vložil tožbo na vrhovno sodišče Zoper to odločbo je prevzemnik vložil tožbo na vrhovno sodišče, ki pa je bila zavrnjena. Tudi z ustavno pritožbo zoper to sodbo prevzemnik ni bil uspešen. S tem je izčrpal vsa pravna sredstva, ki so mu bila razpoložljiva v Sloveniji zoper omenjeno odločbo ATVP oz. sodbo vrhovnega sodišča.

Februarja 2009 je nato prevzemnik s štirimi drugimi delničarji Ljubljanske borze, ki so bili skupaj imetniki 5520 delnic borze sklenil pogodbo, v kateri je dogovoril pogoje, pod katerimi mu bodo prodali vse njihove delnice Ljubljanske borze.

Maja letos je CEESEG doplačal še 601 evro za posamezno delnico Pogodbo so junija lani spremenili in dopolnili; CEESEG je prodajalcem plačal 800 evrov za delnico borze, a ker ni bil uspešen z ustavno pritožbo zoper sodbo vrhovnega sodišča, jim je maja letos doplačal še 601 evro za posamezno delnico - skupaj torej 1401 evro za delnico.

Te delnice Ljubljanske borze bodo prenesene na račun nematerializiranih vrednostnih papirjev CEESEG, ko jih bo ta skladno z zakonom smel pridobiti. Skladno s končnimi pogoji prodaje in notarskim zapisnikom, na podlagi katerega so bile te delnice prenesene na notarski fiduciarni račun nematerializiranih vrednostnih papirjev, se morata za prenos teh delnic na CEESEG izpolniti še dva pogoja.

Notarju je namreč treba izročiti kopijo odločbe ATVP, s katero ta ugotovi uspešnost prevzemne ponudbe CEESEG, ki se je nanašala na delnice Ljubljanske borze in v kateri je ponudil najmanj 1401 evro za delnico. Hkrati je treba notarju izročiti pisno izjavo vseh prodajalcev in prevzemnika, da so izpolnjeni vsi pogoji za prenos delnic, ki so jih dogovorili v pogodbi iz februarja 2009 in s spremembami in dopolnitvami iz junija 2010.

Ko bo prevzemna ponudba uspešna in bo ATVP o tem izdala odločbo, torej ne bo več zadržkov za navedeno izjavo, ki jo mora prejeti notar, še piše v prevzemni ponudbi.