Sreda, 23. 12. 2015, 12.53
1 leto, 3 mesece
Bo dopolnjena ureditev osebnega stečaja uspešno preprečila zlorabe?
Predlog osebnega stečaja, ki je trenutno v medresorskem usklajevanju, ne spreminja temeljne zasnove postopkov za primer plačilne nesposobnosti, a vsebuje več ključnih sprememb. Glavna namena predlagane novele sta:
– omejiti možnost zlorabe odpusta obveznosti in
– skrajšati preizkusno obdobje za socialno najbolj ogrožene: upokojence, invalide, samohranilce in tiste z minimalno plačo.
Poleg omenjene spremembe je na povečanje števila osebnih stečajev vplivalo tudi slabše gospodarsko stanje, so zapisali na ministrstvu za pravosodje.
Dolžnik bo v osebnem stečaju strožje zavezan k sodelovanju z upraviteljem in sodiščem. Poleg osebnih podatkov bo moral sodišču sporočiti:
- elektronski naslov, - telefonsko številko in - druge podatke,
preko katerih bo zanesljivo dosegljiv.
Če bo dolžnik navajal neresnične podatke ali se izogibal upravitelju, bo to dodatna ovira za odpust dolžnikovih obveznosti.
Ravno na (ne)razlikovanje med prihodki in premoženjem so pretekli teden v analizi predlaganih sprememb osebnega stečaja opozarjale Finance, saj je pojem premoženja težje ovrednotiti oziroma oceniti. Zanimivo bo opazovati, kako bodo sodniki presojali poštenost in vestnost stečajnih dolžnikov, glede na to, da imajo po novi ureditvi večjo odgovornost pri odločanju, ugotavljajo pri časopisu.
Kadar bo premoženje neznatno, upravitelju v preizkusnem obdobju ne bo več treba poročati vsake tri mesece, ampak bo zadoščalo eno poročilo na leto.
Do zdaj so bili za obdobje treh let lahko sporni posli in dejanja dolžnika z ožje povezanimi fizičnimi osebami, npr. zakoncem ali otroki, ki so prejeli darila ali je dolžnik nanje prenesel lastništvo drugače. Po predlogu bodo upniki v daljšem, petletnem obdobju lahko izpodbijali tudi dolžnikove posle s pravnimi osebami, ki so povezane ali s stečajnim dolžnikom ali z njegovimi bližnjimi.
Poleg tega bodo smeli stečajni upniki dolžniku izpodbijati odpust obveznosti tri leta, ne več le dve, kot je veljalo do zdaj.
Stečajni upnik bo tako lahko zahtevo za izločitev nepremičnine iz dolžnikove stečajne mase podal, kadarkoli bo v zemljiški knjigi vpisana zaznamba glede lastninske pravice v upnikovo korist. Če bo nepremičnina vmes že prodana, se bo lahko upnik poplačal iz kupnine, sicer bo sodišče prodajo ustavilo.
Prodaja na npr. javni dražbi se bo vseeno izvedla, kadar jo bo sodišče v ločenem postopku že prej razpisalo. Če ne bo uspešna, bo treba zbiranje ponudb ali dražbo prekiniti.