Ana Rupar

Petek,
14. 8. 2015,
10.09

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 14. 8. 2015, 10.09

7 let, 1 mesec

Slovenci, ki so dali odpoved pri Googlu in ustanovili svoje podjetje

Ana Rupar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Lina, David in Luka so trije mladi Slovenci, ki so imeli v tujini odlične službe, a so dali odpoved in ustanovili svoje podjetje.

Lina Gantar, David Gojo in Luka Nachbar Cvikl so imeli pri svojih mladih letih – Lina jih ima 26, David 25 in Luka 27 – zavidanja vredne službe. Lina in David sta delala za Google v Dublinu, Luka v menedžmentu švicarske agencije na Hrvaškem. Kljub dobrim položajem so dali odpoved in ustanovili lastno podjetje.

Ko daš odpoved pri podjetju, kot je Google Luka se je za svoj senior položaj počutil premladega, Lina in David pa sta začela čutiti, da se je proces učenja na njunih delovnih mestih nekoliko ustavil. Vsi trije so imeli v sebi željo po novih izzivih in osebni rasti.

A da so tudi zares dali odpoved, so se spodbudili med seboj, ko je začela zoreti ideja o lastni agenciji. "Luka je dal idejo, da bi skupaj ustanovili agencijo, a v tistem trenutku sem si mislila: kje pa, pri Googlu mi je super. Ko sem to povedala Davidu, je na to naneslo vedno več pogovorov, rojevale so se nove ideje in nismo se več znali ustaviti," pripoveduje Lina.

Ideja je padla marca letos, julija so bili že vsi trije brez redne zaposlitve in soustanovitelji podjetja Nuuk Digital.

Tržno nišo našli v porasti startupov V preteklih službah so vsi delali na področju digitalnega trženja, skozi to so našli tržno nišo, da podjetjem startup in drugim nastajajočim podjetjem ponudijo pomoč in svetovanje na področju digitalnega oglaševanja in prodora na tuje trge.

"Startup ekipe pogosto zelo malo vložijo v trženje. Imajo odlične tehnološke in druge sposobnosti ter razvijejo produkt, ki ga poskusijo tržiti na internetu. A če tega ne znaš, misliš, da to sploh ne deluje," razlaga David. Dejstvo je, da je tudi to treba znati in da se tega naučiš, potrebuješ precej časa, kar pa je za podjetje, ki potrebuje preboj na svetovno raven, zelo drago in zamudno.

In tu nastopi njihova vloga, saj majhnim ekipam lahko ponudijo, da skupaj z njimi razvijejo akcije digitalnega trženja in potem tudi skrbijo za prodor na čim širši globalni trg.

Pisarna v Dublinu, delo po vsem svetu Podjetje so registrirali v irski prestolnici Dublin, kjer imajo tudi pisarno. Čeprav njihovo ime obstaja komaj en mesec, sodelujejo s startupi iz Južne in Severne Amerike, Evrope in Azije, med njimi tudi iz Slovenije.

Na vprašanje, kakšen pristop oglaševanja so ubrali za lastno podjetje, David v šali odvrne, da je to poslovna skrivnost. Nato le izdajo, da stranke za zdaj iščejo sami, in sicer glede na produkte, ki se jim zdijo zanimivi in predvsem imajo možnost, da so uspešni. In doslej so naleteli na dober odziv.

Kdo je šef in kdo tajnica? "Na LinkedInu smo vsi soustanovitelji," se pošali Lina. Delovnih nalog si namreč še niso razdelili, saj sproti ugotavljajo, kaj vse je treba narediti, in, kar poudarja David, želijo, da se vsi učijo in znajo čim več. Poleg tega pa je vendarle vsak dober na nekem področju, zaradi česar je bila ustanovitev agencije preprostejša.

Zakaj Dublin, ne Ljubljana Odpreti podjetje na Irskem je precej podobno kot v Sloveniji, oddaš prijavnico in v nekaj dneh ti sporočijo, da je podjetje registrirano, nekoliko dlje, in sicer nekaj tednov, čakaš le na davčno številko.

Je pa okolje veliko bolj spodbudno, banke startupom prvi dve leti ne zaračunavajo vodenja stroškov računa, bolj te podpirajo in so bolj prijazni, razlaga Luka, ki je s. p. imel registriran tudi že v Sloveniji.

Razlogi, da so podjetje odprli na Irskem: - digitalno in tehnološko središče Evrope, ki omogoča dobro mrežo, - bližina mednarodnega letališča, - dobro podporno okolje in spodbujajoča mentaliteta, - v Sloveniji bi se verjetno osredotočali samo na slovenska podjetja, - Irska je bolj poznana kot Slovenija, - nizki davki za nova podjetja.

Ovire so preskočili Večjega finančnega vložka niso imeli, so pa potrebni prihranki, s katerimi bodo živeli, dokler ne bodo dobili prvih prilivov. Večjih težav tako niso imeli ali pa so, kot pravi Luka, ovire preskočili, saj o morebitnih negativnih posledicah ne razmišljajo.

"Nekako smo si rekli, kdaj če ne zdaj, ko smo mladi in nimamo ne posojil in ne otrok. Kar zadeva službe, pa bodo te vedno na voljo in če nam ne uspe, bomo pač iskali novo," pravi Lina.