Petek, 27. 11. 2015, 15.37
8 let, 7 mesecev
Lahko računalnik, ki je cenejši od obroka v McDonaldsu, začne tehnološko revolucijo?
Ste že slišali za Raspberry Pi? Gre za poceni miniaturne osebne računalnike v velikosti plačilne kartice, s katerimi istoimenska valižanska dobrodelna organizacija spodbuja učenje programiranja v šolah in uporabo računalnikov v manj razvitih državah. Ob liliputanskih dimenzijah sta glavni odliki računalnika Pi preprostost uporabe in cena, saj stane od približno 20 do 30 evrov.
Zdaj sta Raspberry Pi (izšel je leta 2012) in Raspberry Pi 2, ki je na prodaj od januarja letos, dobila še manjšega in precej cenejšega naslednika. Raspberry Pi Zero, ki ga poganja procesor s hitrostjo enega gigaherca in ima pol gigabajta delovnega pomnilnika, v dolžino meri samo šest centimetrov, v višino pa pet milimetrov. Še pomembnejša je cena, saj stane pet ameriških dolarjev oziroma 4,7 evra.
Na Raspberry Pi Zero je prek izhodov microUSB in dodatnega razširitvenega modula za USB mogoče priklopiti tipkovnico in miško, na računalniški ali TV-zaslon pa se poveže prek izhoda mini-HDMI. Računalni(če)k ima tudi razširitveno mesto za spominsko kartico, s katero je mogoče povečati prostor za shranjevanje podatkov, privzeto pa poganja operacijski sistem Raspbian. Tega je sicer mogoče nadomestiti s katero od številnih drugih platform za manj zmogljive osebne računalnike.
– Šole lahko pouk programiranja organizirajo na preprost (Raspberry Pi je hitro priučljiv) in predvsem poceni način. Računalniške učilnice, za katere so šole nekdaj zapravljale celoten letni proračun za izboljšave didaktičnega procesa, z Raspberry Pi Zero postanejo preteklost. Nekatere šole miniaturni računalnik že uporabljajo pri pouku – Google, na primer, je leta 2013 britanskemu šolskemu sistemu podaril okrogel milijon dolarjev za nakup 15 tisoč računalnikov Raspberry Pi.
– Internet stvari lahko z Raspberry Pi Zero resnično postane del vsakega doma. Ker ga je mogoče programirati za opravljanje točno določenih funkcij, lahko Raspberry Pi Zero v kombinaciji z ustreznimi senzorji postane kontrolnik praktično katerekoli sodobne domače elektronike, zaradi skrčenih dimenzij pa je prilagodljiv še bolj od že tako miniaturnih predhodnikov. Poglejte, kako je ta uporabnik YouTuba Raspberry Pi uporabil za odklepanje vrat s pametnim telefonom: