Ponedeljek,
24. 8. 2015,
16.50

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 24. 8. 2015, 16.50

8 let, 8 mesecev

Ubil, ni ubil, ubil, ni ubil …

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Okrožno sodišče: Radenko Đurđević ni ubil Mustafe Rastoderja. Višje sodišče: Radenko Đurđević je ubil Mustafo Rastoderja. Vrhovno sodišče: Đurđević ni ubil Rastoderja, presodite še enkrat.

Nekako tako bi lahko strnili ponovljeno sojenje 28-letnemu Radenku Đorđeviću, ki mu tožilstvo očita, da je januarja 2009 v stanovanju na Litostrojski v 28-letnega Mustafo Rastoderja izstrelil osem od devetih nabojev. Motiv? Obtoženčeva sestra je bila partnerica umorjenega Rastoderja, ta naj bi jo zalagal z mamili.

Obtoženčeva sestra je bila v slabih odnosih tudi z njuno materjo – dan pred ubojem jo je celo surovo pretepla in zato končala v policijskem pridržanju – predvsem zaradi droge.

Ko so ljubljanski okrožni sodniki tehtali argumente tožilstva in zagovornika Mihe Kuniča, so sklenili, da ni dovolj dokazov, da je prav Ðurđević tisti, ki je ubil Rastoderja.

Forenziki so sicer na obdolžencu odkrili štiri značilne sledi streljanja, dve na levi roki in dve na majici, a po mnenju okrožnega sodišča to ni bilo dovolj za obsodilno sodbo. Zaradi le nekaj karakterističnih delcev smodnika so bili sodniki sicer mnenja, da je bil mogoče navzoč ob kaznivem dejanju, nikakor pa niso mogli z gotovostjo trditi, da je prav on pritisnil na petelina.

Tožilstvo, ki je za uboj predlagalo 15 let zapora, se je na sodbo pritožilo, višji sodniki pa so odločili, da mora za zapahe za 12 let.

A vrhovni sodniki, Đurđević je vložil zahtevo za varstvo zakonitosti, so menili, da so se višji sodniki prenaglili, zato so sodbo razveljavili in jo vrnili v ponovno odločanje okrožnemu sodišču. Po njihovem mnenju bi morali pred dokončno odločitvijo zaslišati še nekaj prič, policiste, ki so preiskovali primer, in forenzike.

Je bil zraven, ko je moril nekdo drug? Danes se Đurđević ni želel zagovarjati, zato je sodišče prebralo njegovo že dano izpoved. Zagovornik Kunič je poskušal sodišče prepričati, da bi bilo treba angažirati izvedenca balistične stroke iz Nemčije, a bodo o predlogu odločili do konca sojenja.

Vabljena priča v zaporu v Milanu, bo prišel? V preiskavi se je ves čas pojavljalo tudi ime Bine Jovanovič, zanj je vrhovno sodišče presodilo, da ga je treba nujno zaslišati. Bine naj bi dobro poznal umorjenega, skupaj sta menda tudi "poslovala", kakšni dve uri pred umorom pa je bazna postaja za mobilne telefone v okolici kraja kaznivega dejanja zaznala njegov mobitel.

Jovanovića je sodišče kot pričo povabilo v sredo, ko se bo sojenje nadaljevalo, a glede na to, da naj bi bil Jovanovič trenutno v zaporu v Milanu, ker naj bi ga dobili z nekaj kilogrami prepovedane droge, ga bo sodišče verjetno pričakovalo zaman.

Po predlogu obrambe bo sodišče zaslišalo tudi dva kriminalista in kriminalističnega tehnika, ki naj bi podajali nasprotujoče si izjave. Zagovornik Kunič namreč meni, da so dokazi sporni, saj naj bi si kriminalisti najprej ogledali kraj dogodka, nato pa v zaščitni obleki vzeli še vzorce za analizo od obdolženega.

"Vzorce za analizo je treba jemati v čistih prostorih, ne pa na kraju dogodka," je prepričan zagovornik, ki meni, da bi karakteristične delce, če je streljal obdolženi, morali odkriti tudi na njegovih supergah, pa tam ni bilo niti enega.