Petek,
23. 5. 2014,
14.45

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Jure Cekuta

Petek, 23. 5. 2014, 14.45

8 let, 9 mesecev

Nekdanja tožilka o srečanju tožilca Ferlinca in Cekute: Takšne situacije zbujajo dvom o objektivnosti tožilca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Prejšnji teden je javnost razburila fotografija, na kateri je videti, da se vrhovni državni tožilec Andrej Ferlinc in obsojeni slikar Jure Cekuta prijateljsko sprehajata po ulicah Maribora.

Prejšnji teden je javnost razburila fotografija, na kateri je videti, da se vrhovni državni tožilec Andrej Ferlinc in nepravnomočno obsojeni slikar Jure Cekuta prijateljsko sprehajata po ulicah Maribora.

Fotografija je predelana Kot je poročala RTV, naj bi bila fotografija predelana, kar je pokazala analiza Inštituta za forenziko informacijske tehnologije. V poročilu so namreč zapisali, da so na fotografiji vidne sledi več programov, teh naj bi bilo celo devet.

Ferlinc je v tem prispevku pojasnil, da se s Cekuto ni sprehajal, temveč naj bi si prišla nasproti, se pozdravila, rokovala, izmenjala nekaj besed, nato pa nadaljevala pot vsak v svoji smeri. Za naš medij je Jure Cekuta sicer povedal, da je šlo za naključno srečanje in da sta kakšnih deset metrov prehodila skupaj, zanikal pa je, da sta se sprehajala.

Kot je znano, je Ferlinc zastopal obtožni predlog v zadevi Patria 2, v tem postopku pa je bil Jure Cekuta obsojen na štiri leta in štiri mesece zapora. Sodba še ni pravnomočna.

Druženje zbuja dvom o objektivnosti tožilca Ne glede na vse skupaj pa je nekdanja tožilka Aleksandra Štiblar prepričana, da se mora tožilec izogibati takšnim situacijam. "In sicer ravno iz razloga, da bi preprečili učinek, ki ga je ta fotografija dosegla pri ljudeh. Dejstvo, da se tožilec 'druži' z obsojencem, namreč pri ljudeh zbuja dvom o objektivnem delu tožilca brez potrebe," pravi Štiblarjeva. Sama situacija, da sta se na cesti srečala tožilec in obsojenec, zanjo ni sporna, dodaja pa, "vendar pa v očeh ljudeh dobi negativen predznak, in to je tisto, čemur se je treba izogibati". Kot primer neprimernega ravnanja navede tudi druženje odvetnika s tožilcem. "Vse to je čisto človeško, saj se med seboj poznamo, kako pa takšno paktiranje sprejmejo stranke, je drugo vprašanje," pojasni Štiblarjeva.

Predsednica društva tožilcev: Kodeks etike velja le za člane društva Z vprašanjem o morebitni spornosti ravnanja vrhovnega tožilca smo se obrnili tudi na predsednico Društva državnih tožilcev Slovenije Mirjam Kline. Za člane društva namreč velja etični kodeks, ki so ga sprejeli leta 2009. 11. člen kodeksa člane društva, kot je pojasnila Klinejeva, zavezuje k moralnemu, odločnemu, načelnemu ravnanju tako pri delu tožilca kot v njegovem zasebnem življenju. V tem členu je namreč zapisano, da morajo tako v javnem kot zasebnem življenju varovati ugled tožilstva.

Ne glede na to, da vrhovni državni tožilec Ferlinc ni član društva, pa Klinejeva pravi, da v Sloveniji tovrstna srečanja ne moreš preprečiti. "V takšnih okoliščinah moraš ravnati kot človek, torej ni nič narobe, če obdolženca pozdraviš," je prepričana Klinejeva.

Na pomanjkljivost, da torej kodeks zavezuje le člane društva, ne pa vseh tožilcev, je lani opozoril tudi GRECO, Skupina držav proti korupciji, ki je priporočil, da je treba vzpostaviti jasne standarde poslovnega obnašanja državnih tožilcev.

Ramšakova Pličaniča sprašuje, ali bo zahteval razrešitev Ferlinca Medijske objave o tem dogodku so spodbudile poslanko SDS Sonjo Ramšak, da je ministru za pravosodje Senku Pličaniču poslala poslansko vprašanje. Med drugim jo je zanimalo, ali je minister z dogodkom seznanjen in kako bo ukrepal, če se izkaže, da je ravnanje imenovanega tožilca v nasprotju s tožilskim zakonom oziroma ali bo zahteval njegovo razrešitev.

Na vrhovnem tožilstvu so prepričani, da "obravnavano poslansko vprašanje v celoti presega omejitve", v okviru katerih je tožilstvo dolžno obveščati ministrstvo. Menijo, da odgovor tožilstva v bistvu sploh ni potreben, saj je Reporter, ki je objavil fotografijo, objavil tudi odgovor Ferlinca.

Tožilstvo: Poslanci nekritično povzemajo medijske domneve "Domnevno utemeljevanje poslanskih vprašanj z nekritičnim povzemanjem medijskih domnev in vrednostnih sodb, ki so za sodno vejo oblasti in njeno delo žaljiva, ter pozivanje nosilcev druge veje oblasti na ukrepanje, za katero ni zakonske osnove, in to zoper pravosodne funkcionarje, ki so izpolnjevali zakonsko dolžnost v kazenskih postopkih, v katerem so bili obsojeni vodilni člani stranke takšnih poslancev, pa sledi politični retoriki o 'tožilstvu v službi politike' o 'gonji' zoper določene predstavnike politične moči, o 'obsedenosti' tožilskega vodstva in podobnim neresnicam, ki smo jim bili priča v javnosti v zadnjem času," so zapisali na tožilstvu.