Torek, 25. 11. 2014, 15.56
8 let, 8 mesecev
Ko se prekrškar policistom predstavi z vašim imenom
"Poklicali so me iz službe, da mi bodo od plače trgali okoli tisoč evrov, ker je davčna uprava sprožila postopek izvršbe. Zato, ker se je brat ob prometnem prekršku izdajal zame," pravi Ljubljančan, ki ne želi biti imenovan.
"Brat, sicer stari znanec organov pregona, je naredil prometni prekršek. Da bi bila zadeva še bolj ironična, so ga ustavili ravno v ulici, kjer stanujem. Policistom je dejal, da nima nobenih dokumentov, predstavil pa se je z mojim imenom," pripoveduje 40-letni Ljubljančan. Brat je plačilni nalog vrgel v koš za smeti, sam pa je doživel hladen tuš takoj po dopustu.
Ker je brat stari znanec policije, ga čudi, da mu je kdo sploh verjel. Zadevo je želel rešiti osebno, zato je odšel na policijo. Ko mu je po dveh dneh uspelo priti do odgovornega na postaji, ga je ta najprej podučil o tem, kakšen je postopek pritožbe.
Od ministrstva za notranje zadeve so zato zahtevali pojasnila, na kakšen način policija ugotavlja istovetnost oziroma identiteto storilca, če ta trdi, da pri sebi nima dokumentov.
"Zakon določa, da smejo policisti v primerih, ko oseba nima javne listine, ugotavljati identiteto z razgovorom, v katerem preverjajo podatke o identiteti s pomočjo podatkov iz evidenc po tem zakonu, uradnih evidenc ali drugih zbirk podatkov, drugih listin, s pomočjo drugih oseb ali na drugem kraju ali na način, ki ga predlaga oseba, če je varen in razumen," na to vprašanje odgovarjajo na policiji.
"Če policist ne more ugotoviti identitete osebe, jo lahko privede v policijske prostore in izvede identifikacijski postopek. Ta zajema preverjanje podatkov v evidencah policije, upravnih organov in drugih zbirkah podatkov, za pridobitev katerih je policist pooblaščen z zakonom, primerjavo prstnih odtisov in odtisov dlani, fotografije in osebnega opisa osebe, brisa ustne sluznice ter druga operativna in kriminalističnotehnična opravila."