Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

SP v nogometu

Torek,
8. 9. 2009,
8.20

Osveženo pred

10 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 8. 9. 2009, 8.20

10 let, 2 meseca

Prvi suzuki

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Po drugi svetovni vojni se je tudi na Japonskem močno povečalo povpraševanje po poceni in zanesljivih prevoznih sredstvih.

Ustregla jim je tudi tovarna Suzuki, ki je do tedaj izdelovala samodejne statve, ki pa jim sprva ni ponudila popolnoma razvitega vozila, ampak zgolj pomožni motor v ohišju, ki je preko običajne verige poganjal navadne bicikle. Motor je lahko deloval samostojno, s poganjanjem pedal mu je lahko pomagal kolesar. Kolesar je lahko tudi popolnoma izključil motor in sam poganjal pedale. Suzukijev sistem tako dobro izkazal, da mu je japonska vlada namenila pomoč pri nadaljnjem razvoju vozil. Najprej so razvili prototip atom s 30-kubičnim motorjem, ki ni nikoli dočakal serijske proizvodnje. Leta 1952 je na ceste končno zapeljal "prvi suzuki", kolo z motorjem power free, ki ga je poganjal 36-kubični dvotaktni bencinski motor.

Suzuki je v naslednjem letu predstavil še močnejšo, 60-kubično različico kolesa z motorjem diamond free, ki je bila opremljena celo z dvostopenjskim menjalnikom. Power free ga namreč ni imel. Tovarna je z diamond free sicer leta 1953 celo zmagala na gorski dirki na goro Fuji.

Ne spreglejte