Četrtek, 18. 9. 2008, 7.44
10 let, 1 mesec
BMW 525d touring
Zunanjost, notranjost
Zaradi tega je BMW-jeva petica na voljo tudi kot karavan, ki pa na eleganci in imidžu v primerjavi z limuzino prav veliko ne izgublja. Avto ostaja markanten, dinamičen karakter pa se ob pomoči tokratnega M paketa še kako kaže. Govorimo o debelem volanu, zanimivi prestavni ročici in odličnih sedežih (nasploh je položaj za volanom zelo dober). Pravzaprav je karakter tega avtomobila precej drugačen kot pri lani preizkušenem modelu 540i, ki je bil kljub močnejšemu agregatu mnogo bolj umirjen. Armaturna plošča je precej minimalistična, kar pomeni, da se je funkcionalnost povsem umaknila izgledu. Pomanjkanje odlagališč je dejansko kritično. Majhen prtljažnik kot domena premium karavanov s 500 litri prostornine v tem avtomobilu vseeno ni ravno majhen, ima tudi zanimivo zaklepanje dvojnega dna ter je lepo obdelan, pogrešali pa smo električno odpiranje in zapiranje ter pregradne poličke. Te bi k avtomobilu dinamičnega karakterja nedvomno sodile.
Vozne lastnosti
Vozne lastnosti so pri BMW-jih vedno ena od najboljših točk. Tudi tokratna petica se odlično pelje, lega je zanesljiva, voznik pa se tudi med umirjeno vožnjo ves čas zaveda, da avtomobil zmore precej. Kljub temu zna biti ta karavan večino časa umirjen in eleganten potovalnik, temu primerno je nastavljen tudi ESP sistem, ki kljub zadnjemu pogonu ne dopušča kaj dosti uhajanja zadka.
Zmogljivosti, poraba
V nosu testne petice se je vrtel trilitrski dizelski šestvaljnik, ki je nosil oznako 525 in ponujal nekaj manj kot 200 KM, pri 1300 vrtljajih pa je bilo na voljo tudi že 400 Nm navora. Motor je odličen, moči je vedno dovolj, pa tudi zvok je za dizelski motor zelo v redu. Pohvalimo lahko še menjalnik, ta je hiter in uglajen hkrati, pa čeprav se še nismo privadili obratnega načina menjave prestav, torej v višjo nazaj in v nižjo naprej. Vajeni smo že tudi, da motorji te znamke znajo biti varčni in tudi tokrat se je na našem testnem krogu poraba zaključila pri le 8,2 litra, kar je odličen rezultat.
Cena, tekmeci
Testni karavan ima pravzaprav le dva neposredna konkurenta, ostale predstavnike segmenta iz seznama tekmecev lahko črtamo. Kdor gleda za BMW-jem serije 5, kvečjemu pogleda še za audijem A6 avant in mercedesom ET. Slednji je v vozniškem pogledu pravo nasprotje, umirjen in udoben karavan, medtem ko audi zna presenetiti tudi z dinamičnimi voznimi lastnostmi. Kljub temu te niso izražene v tolikšni meri kot pri BMW-ju, njihov nezamenljiv karakter je pač nekaj, kar privablja.