Sobota, 23. 7. 2016, 14.25
7 let, 3 mesece
Kapetan "praznuje"
Rekorder Uroš Zorman: Poslovil se bom ob pravem času
Kapetan rokometne reprezentance Uroš Zorman je na prijateljski tekmi s Hrvaško slovenski dres oblekel že 218. Poslovil se bo po Riu. Za njim je izvrstno leto. Še enkrat objavljamo Zormanov portret iz rubrike 25 let Slovenije.
Za Urošem Zormanom je fantastično leto. Z reprezentanco se je uvrstil na svetovno prvenstvo in olimpijske igre, svoje druge. Na Poljskem je osvojil vse, kar je bilo mogoče. Vključno z ligo prvakov – že četrtič v karieri. Na tekmi proti Hrvaški, Slovenija je zmagala s 27:25, pa je že 218. zaigral za slovensko reprezentanco in postal njen rekorder. Za njim je 12 velikih tekmovanj. Zaradi poškodbe je izpustil le eno svetovno prvenstvo.
"Glede na moja leta je to, kar sem letos potegnil iz sebe, nekaj neverjetnega. Lahko se zahvalim ekipi, ki mi je omogočila, da sem v reprezentanci in kapetan. Ponosen sem, da sem kapetan take zasedbe. Dokler se bom počutil dobro, bom igral. Mislim, da se bom poslovil v pravem trenutku," pravi Ljubljančan, ki je debitiral pred več kot 17 leti. Čas za slovo pa bo nastopil po olimpijskih igrah.
Slovenci so očitno na precej dobri poti na pripravah zanje. Čeprav bo seveda treba biti pravi šele v Riu. ''V Malmöju na olimpijskih kvalifikacijah smo zajeli nek veter v jadra, zdaj nas ta nosi. A ostajamo na realnih treh. Do odhoda je še deset dni. Marsikaj bo treba še dodelati, 'potelovaditi'. Tudi ko si najboljši, imaš prostor za napredek. Za zdaj nam gre kot po maslu, a treba je ostati z obema nogama na tleh ter strpen in brez evforije,'' svari Zorman.
Številni ga obožujejo, nekaterim gre na živce, on pa serijsko osvaja naslove
Malo je v tujini tako prepoznavnih in uspešnih slovenskih ekipnih športnikov, kot je rokometaš Uroš Zorman. Ta je finalu lige prvakov osvojil svoj četrti evropski naslov.
"Ali me imajo ljudje radi ali me sovražijo. Nečesa vmes, na pol ni. To vsi veste, vsi me poznate," je pred slabega pol leta v intervjuju za Sportal dejal prvi med enakimi v rokometni reprezentanci Uroš Zorman. Nekaj tednov zatem je 36-letnik s 14. mestom doživel bridko razočaranje na evropskem prvenstvu, ki ga je gostila "njegova" Poljska. Njegova reprezentančna prihodnost je bila negotova, pravzaprav z obeh strani, lastne in selektorjeve.
A prav on je bil tisti, ki je tri mesece zatem prispeval pomemben delež k slovenski uvrstitvi na olimpijske igre, svoje druge. In to v zelo zaostreni konkurenci Španije in Švedske. Po zmagi Kielc nad Veszpremom je osvojil še svoj četrti evropski naslov. Samo še trije igralci na svetu so slavili s tremi različnimi ekipami - Sergej Rutenka, Nikola Karabatić in Jose Hombrados.
Šport z identiteto
Rokomet je šport, ki ima v Sloveniji ime in priimek, identiteto, zgodovino. Celjski rokometaši so leta 2004 osvojili ligo prvakov, nekaj mesecev prej je bila Slovenija evropska podprvakinja. Moška reprezentanca se je leta 2000 prva izmed ekipnih športov uvrstila na olimpijske igre. Rio bo po Sydneyju in Atenah, kjer je bil poleg tudi Zorman, predstavljal že njene tretje. Igralke Krima so dvakrat slavile v ligi prvakinj.
Slovenski klubi skladno z ekonomskimi kazalniki niso več v evropskem vrhu, še vedno pa vzdržujejo neko srednjo raven ter občasno pripravijo zasedo uglednejšim in predvsem bistveno premožnejšim favoritom.
Faktor X v slovenskem rokometu je kakovostna strokovna podkovanost. Pri moških se mlajše reprezentance redno gibljejo okrog svetovnega vrha, a če ne bo ekonomskih temeljev, bo izpuhtela tudi solidnost evropske primerljivosti.
Že pri malo čez dvajset videl in doživel marsikaj
Zorman spada v skupino najbolj prepoznavnih slovenskih športnikov. Pripada generaciji, ki je zrasla v 80. letih, reprezentančni debi pa je doživel na prelomu tisočletja še kot najstnik. Otrok Slovana je zablestel pri Prulah. Z 22 leti je postal državni prvak s prvim klubom, ki se ni imenoval Celje, s 23 je bil že polfinalist lige prvakov, s 24 je imel v žepu srebrno kolajno z evropskega prvenstva in olimpijsko izkušnjo.
Po razpadu Prul je sledil odhod v Španijo, nato po nekaj mesecih vrnitev v Celje, s katerim je v navezi s Sergejem Rutenko, Edijem Kokšarovom, Dejanom Perićem, Renatom Vugrincem in preostalimi postal evropski klubski prvak. To mu je pozneje uspelo še dvakrat s španskim Ciudad Realom. S poljskimi Kielcami, kamor se je podal leta 2011 po vse prej kot prijateljskem drugem razhodu s Celjem, s katerim je lani zakopal sodno sekiro, je bil dvakrat tretji v Evropi. Skupaj je v polfinalih lige prvakov igral kar osemkrat, to bo njegov finale številka štiri.
Zorman se vsekakor zna postaviti za soigralce in ekipo. Tudi ostro, če je treba.
Najbližje je bil v Španiji
V reprezentanci igra neverjetnih 17 let. Njegova goreča želja je, da bi osvojil še eno kolajno na velikem tekmovanju in se še enkrat preizkusil pod olimpijskimi krogi. Glavni dobitek bi bil, če bi v Riu združil oboje. Najbližje je bil pred tremi leti, ko je Slovenija na svetovnem prvenstvu v Španiji zasedla četrto mesto.
Z Zormanom ni vselej lahko (so)delovati. Je poveljnik garderobe. Vodstveno vlogo mu narekujeta tako položaj na igrišču kot močan značaj. Na igrišču je pogosto videti nervozen, večkrat v manjših ali večjih besednih vojnah s sodniki, tekmeci, soigralci ...
A po drugi strani vselej nastavi hrbet za ekipo in se postavi za soigralce, ki jim s svojo športno in splošno biografijo vsekakor ima kaj povedati. In imel jim bo, prepričani smo, tudi v kateri drugi vlogi. Obožuje balkansko glasbo, a je hkrati velik patriot.
S Kielcami je aboniran na poljski naslov.
Pozitivno predrzen
Uroš Zorman premore nekaj, kar splošnemu slovenskemu značaju manjka: pozitivno predrznost. Še kako mu je jasno, da ni dobro biti vselej majhen, ponižen in kimajoč. Zdi se, da ga včasih določeni dražljaji, na primer že leta trajajoče novinarsko spraševanje o koncu kariere ali konkurenci mlajših, le še dodatno motivirajo in krepijo.
S selektorjem Veselinom Vujovićem sta nekakšna alfa samca, ki pa ju druži najpomembnejše: velikanska želja po zmagi. V na začetku omenjenem intervjuju je sam uporabil besedo sovraštvo. Verjetno bi bil primernejši izraz, da gre njegov nastop marsikomu na živce. Z vročo glavo izrečena izjava o "kavčarjih" na svetovnem prvenstvu v Katarju je doživela na stotine parafraz.
Osvajalec
A ima hkrati veliko oboževalcev. Dejansko je zvezdnik. Že od leta 2008 vsako leto skrbno in z zanosom pripravlja tudi polno zaseden rokometni tabor.
Predvsem pa Uroš Zorman tudi pri 36 letih igra na vrhunski evropski ravni in serijsko osvaja naslove. V treh državah ima po 12 prvenstvenih in pokalnih lovorik. S Kielcami je že leta poljski vladar, podobno je bilo prej v Ciudad Realu in v prvem obdobju v Celju. Ni naključje, da eden najbolj prepoznavnih slovenskih športnih ambasadorjev vedno igra v klubih, ki osvajajo.