Kvalifikacije za SP 2018, 3. krog

Sliši se čudno, a je res: Angleži so lahko veseli, da so prišli do točke

4

Roman Bezjak | Foto Vid Ponikvar

Slovenska nogometna reprezentanca je v Ljubljani remizirala s favorizirano Anglijo (0:0) in na petem medsebojnem srečanju prekinila niz štirih zaporednih porazov. Slovaki so v skupini F visoko odpravili Škote, Litva pa zadnjeuvrščeno Malto.

Po tekmi med Slovenijo in Anglijo (0:0):

Osmoljenec večera: Iličića je treba pustiti pri miru #video

Čudežna obramba v Ljubljani, o kateri govori vsa Anglija​
Srečko Katanec: Z mano bi bilo nekaj hudo narobe
Angleški milijonarji komaj živi iz Ljubljane #foto

Za Slovenijo je odlična oktobrska akcija, po zmagi nad Slovaško in remiju proti Angliji ima v skupini F le še dve točki zaostanka za vodilnimi. Tako kot proti Slovakom so Slovenci tudi proti Angležem pokazali izjemno igro in bili večino tekme boljši nasprotnik, žal pa številnih priložnosti niso znali pretvoriti v zadetek. Izjemen dan je imel tudi angleški vratar Joe Hart, ki je vsaj štirikrat neverjetno rešil tri leve in bil daleč najboljši posameznik favoriziranih gostov.

Slovaki so v tretjem poskusu le prišli do zmage, potem ko s kar s 3:0 premagali Škotsko, odlično pa še vedno kaže Litvi, ki je z 2:0 premagala Malto.

V skupini C je svetovna prvakinja Nemčija premagala Severno Irsko. Norveška se je prvih točk v teh kvalifikacijah veselila proti San Marinu, Azerbajdžan, ki ga vodi Hrvat Robert Prosinečki, pa je točko ujel tudi na Češkem.

V skupini E je Črna gora na gostovanju pri Danski zabeležila novo zmago in ostaja vodilna na lestvici, Poljska je doma v zadnjih sekundah premagala Armenijo, Romuni pa so remizirali v Kazahstanu.

Raketa Pogbaja za zmago, Benteke nov rekorder

Christian Benteke je že v sedmi sekundi tekme načel mrežo Gibraltarja. | Foto: Reuters Christian Benteke je že v sedmi sekundi tekme načel mrežo Gibraltarja. Foto: Reuters V ponedeljek je bilo pestro v skupini A, v kateri sta se v poslastici kroga pomerili vodilni reprezentanci, Nizozemska in evropska podprvakinja Francija. Edini zadetek na tekmi je za zmago galskih petelinov je 30 metrov dosegel Paul Pogba, Švedi so doma brez težav premagali Bolgarijo, Belorusi pa so zapravili vodstvo proti Luksemburgu, ki je kljub igralcu manj vknjižil točko.

V skupini B so Portugalci odpihnili Ferske otoke, Andre Silva je že v prvem polčasu dosegel hat-trick. Švicarji so popoln izkupiček ohranili z zmago v Andori, Madžari pa so prvo zmago v kvalifikacijah dosegli pri Latviji.

V skupini H so Belgijci uprizorili pravo goleado pri Gibraltarju in slavili s 6:0, tri zadetke ob tretji zmagi je dosegel Christian Benteke. Belgijski napadalec je prvi zadetek dosegel že v sedmi sekundi tekme in poskrbel za najhitrejši zadetek v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo.

Tudi Grki po treh tekmah še ne poznajo poraza, tokrat so na gostovanju ugnali Estonijo. Bosna in Hercegovina si je na domačem terenu z dvema zadetkoma Edina Džeka priigrala drugo zmago, premagala je Ciper.

Hrvati uspešni na Finskem, Španci in Italijani prav tako do zmag

Hrvati so vknjižili še drugo zmago v zadnjih dneh,. | Foto: Reuters Hrvati so vknjižili še drugo zmago v zadnjih dneh,. Foto: Reuters

V skupini I je Hrvaška v nedeljo z golom Maria Mandžukića, napadalec Juventusa je v reprezentanci na zadnjih dveh tekmah zabil štiri gole, zmagala na Finskem in prišla do druge zaporedne zmage. V isti skupini je Ukrajina doma pričakovano odpravila Kosovo. V derbiju skupine je Islandija doma odpravila Turke in nadaljuje s pravljico, ki jo je pisala tudi na letošnjem evropskem prvenstvu v Franciji, kjer je ob krstnem nastopu na velikih tekmovanjih prišla celo do četrtfinala.

V skupini D si je udeleženec letošnjega evropskega prvenstva Wales privoščil spodrsljaj in doma le remiziral z Gruzijo, ki je prišla do prve točke. Irska je zmagala v Moldaviji. Srbija je v debiju skupine s 3:2 premagala Avstrijo. Junak je bil nogometaš angleškega Southamptona Dušan Tadić, ki je zabil zmagoviti gol in pred tem prispeval dve podaji.

V skupini G je Italija gostovala v Makedoniji in vodila z 1:0, a nato prejela dva gola in v drugem polčasu zaostajala. Pred neuspehom jo je rešil napadalec Ciro Immobile. Izkušeni napadalec je najprej izenačil, v zadnji minuti pa poskrbel, da so Italijani prišli do zmage. Španci so premagali Albanijo na njenem igrišču. Izrael je bil doma boljši od Liechtensteina.

Švedska : Bolgarija 3:0  (2:0)
Toivonen 39., Hiljemark 45., Nilsson-Lindelof 58.

Ferski otoki : Portugalska 0:6  (0:3)
Silva 12., 22., 37., Ronaldo 65., Moutinho 91., Cancelo 93.

Norveška : San Marino 4:1 (1:0)
Simoncini 11./a.g., Diomande 77., Samuelson 82., King 83.; Stefanelli 54.

Srbija : Avstrija 3:2 (2:1)
Mitrović 6., 23., Tadić 74.; Sabitzer 16., Janko 62.

Makedonija : Italija 2:3 (0:1)
Nesterovski 57., Hasani 59.; Belotti 24., Immobile 75., 90.

Gibraltar : Belgija 0:6 (0:3)
Benteke 1., 43., 56., Witsel 19., Mertens 51., Hazard 79.

6. Kosovo 3 - 1

Potek srečanja ---> Slovenija : Anglija 0:0 (0:0)

Konec tekme! Slovenija je na petem medsebojnem srečanju z Anglijo prvič remizirala in prekinila črno serijo. Domači so bili vsaj tri četrtine tekme boljši nasprotnik in gostje se lahko le svojemu vratarju Hartu zahvalijo, da se v domovino vračajo s točko in ne porazom.

82. minuta: Pred tem Angležev ni bilo kaj dosti videti, a bolj, ko se tekma bliža h koncu, več priložnosti je za goste. Izjemno je sprožil z razdalje tudi Jesse Lingard, a je Oblaku tudi z veliko sreče žogo uspelo odbiti v kot.

79. minuta: Med tem je pri Angliji vstopil tudi Wayne Rooney, ki je imel veliko prostora in le ze nekaj centimetrov zgrešil vrata Jana Oblaka.

70. minuta: Joe Hart! Le to lahko napišemo. Vratar Torina je danes nepremagljiv, izjemno je ubranil tudi strel Iličića, ki se je sam znašel pred vrati Anglije.

68. minuta: Poškodba kapetana Boštjana Cesarja, ki ne more več nadaljevati s tekmo. Zamenjal ga je Miha Mevlja.

59. minuta: V igro je vstopil Rok Kronaveter, ki je pred dnevi odločil srečanje proti Slovakom. Zamenjal je Valterja Birso.

Začetek drugega polčas: Že na samem začetku drugega polčasa so Slovenci trikrat zapretili. Najprej je polovico Angležev preigral Iličić, a na koncu ni uspel najti soigralca, po podaji s kota je nevarno streljal tudi kapetan Boštjan Cesar, najbližje zadetku pa je bil tako kot v prvem polčasu Kurtić, a obakrat je izjemno posredoval Hart, ki je trenutno številka ena obračuna v Stožicah. Na drugi strani je Jan Oblak brez dela.

10. minuta: Pisala se je deseta minuta, ko se je sam pred Joom Hartom znašel Roman Bezjak, a mu je vratar Torina strel ubranil. Po fliperju v angleškem kazenskem prostoru pa je na naslednjih sekundah lepo sprožil še Jasmin Kurtić, a mu je zadetek preprečila vratnica. Ostalo je pri izidu 0:0.

20.20: Iz slovenskega tabora so potrdili zaprto taktiko, saj želijo zgostiti prostor na sredini. Dodajajo še, da bo imel Jojo v napadu vso svobodo in bo lahko počel, kar bo hotel. To tudi pomeni, da se mu ne bo potrebno vračati v obrambo.

19.50: Slovenski selektor Srečko Katanec bo po zmago nad Angleži krenil z enako postavo kot proti Slovaški. Sklepajoč po grafiki bo začel z zaprto taktiko 4-1-4-1, edini naj bi bil tako v slovenskem napadu Josip Iličić, z zvezne linije pa mu bodo v napadalnih akcijah pomagali Valter Birsa, Roman Bezjak in Benjamin Verbič.

Prav tako ni nobenih pretresov pri začetni postavi gostov. Prvi strelec v zgodovini in kapetan Wayne Rooney je res na klopi za rezerviste, kapetanski trak treh levov pa bo okoli nadlahtnice zapel kapetan Liverpoola Jordan Henderson.

Ena ura pred tekmo: Slovenija se je do zdaj z Anglijo pomerila štirikrat in štirikrat izgubila. Prejela je devet zadetkov, dosegla pa štiri.

Začetni postavi:

Slovenija (4-1-4-1): Oblak; Jokić, Cesar, Samardžić, Struna; Krhin; Bezjak, Kurtić, Birsa, Verbič; Iličić;

Anglija (4-3-3): Hart; Rose, Cahill, Stones, Walker; Henderson, Dier; Walcott, Alli, Lingard; Sturridge;

Glavni sodnik: Deniz Aytekin (Nemčija)