Četrtek, 29. 6. 2017, 4.04
7 let, 1 mesec
Danes je deseta obletnica začetka tehnološke revolucije
Na današnji dan pred desetimi leti, 29. junija 2007, je Apple začel prodajati pametni telefon iPhone. Ta ni bil ne prvi mobilni telefon z zaslonom na dotik, ne prvi s fotoaparatom, odjemalcem elektronske pošte, dostopom do spleta. A prvi je naštete funkcije povezal v odzivno in do uporabnika prijazno napravo ter postal pionir obdobja stalne povezanosti, v katerem živimo danes.
Ustanovitelj podjetja Apple Steve Jobs v roki drži čisto prvi pametni telefon iPhone.
Pred iPhonom
Bilo je leto 2005. Najboljše, kar je takrat ponujal trg mobilnih telefonov, je bilo tole:
Nokia N70 je pred malce več kot desetletjem veljala za enega najboljših mobilnikov na trgu. | Foto: Nokia
Mobilne telefone, ki bi jih bilo mogoče uporabljati brez klasične fizične tipkovnice, je bilo takrat mogoče prešteti na prste ene roke. Nekateri so imeli samo številčnico, na kateri si moral štirikrat pritisniti tipko 7, da si dobil črko S, nekateri, kot je bil HTC Universal, pa popolno tipkovnico QWERTY.
Redki primerki so imeli zaslon na dotik, ki pa ga je bilo mogoče upravljati samo s paličico. Če si jo izgubil, si bil pečen.
Kdo ve, kakšen bi bil danes svet, če Jobs ne bi hotel imeti svojega telefona
Steve Jobs, direktor podjetja Apple, je takrat začel razmišljati o računalniku brez tipkovnice, ki bi ga upravljal tako, da bi pritiskal kar na zaslon. Svojim inženirjem je naročil, naj mu naredijo tak zaslon.
Tehnologija zaslonov na dotik takrat ni bila nikakršna novost, a Jobs je želel zaslon, ki bo zelo odziven in bo omogočal upravljanje s prsti, ne posebno paličico.
Ko je od inženirjev dobil, kar je zahteval, je Jobs dobil še eno idejo. Kaj če bi tehnologijo prenesel na mobilni telefon? To bi lahko bilo prelomno.
"Danes bo Apple na novo izumil telefon," je rekel Jobs
Zavrtimo čas dve leti naprej. Steve Jobs je 9. januarja 2007 v San Franciscu novinarjem z vsega sveta predstavil "revolucionarni pametni telefon, iPod z veliko večjim zaslonom in prelomno napravo za komunikacijo s spletom", kot je dejal sam.
Steve Jobs se je z zgornjimi besedami seveda malce pošalil, saj je šlo za tri naprave v eni: v roki je namreč držal prvi iPhone.
Steve Jobs javnosti prvič predstavlja Applovega debitanta na trgu mobilne telefonije, 9. januar 2007.
"Kako ga bomo upravljali? S paličico? Ne, ne bomo ga upravljali s paličico, temveč z orodjem, ki ga že imamo, pravzaprav jih imamo deset, s prsti," je Jobs takrat v eni sapi pohvalil Applovo tehnološko rešitev in se ponorčeval iz drugih proizvajalcev pametnih telefonov, ki jim je bilo upravljanje zaslona s prsti takrat še španska vas.
Prvi iPhone je imel zaslon z diagonalo 8,9 centimetra, procesor s hitrostjo 411 MHz, od štiri do 16 gigabajtov prostora za shranjevanje podatkov, anteno wi-fi in fotoaparat z dvema megapiksloma. Nameščanje aplikacij je podpiral šele njegov naslednik iPhone 3G.
iPhone ni bil zagotovljena prodajna uspešnica
Apple je iPhone začel prodajati 29. junija 2007. Čeprav na januarski predstavitvi ni manjkalo novinarskih "uh", "ah" in drugih vzdihov, iPhone na papirju ni bil zagotovljen prodajni uspeh.
Glede na druge mobilne telefone je bil namreč zelo drag (od 500 do 600 dolarjev), ni imel tipkovnice (zaslon na dotik je bil za marsikaterega uporabnika takrat jedrska fizika), v ZDA, na primarnem trgu, ga je prodajal samo en operater (AT&T). Apple je bil tudi novinec na trgu mobilne telefonije.
Še nekaj dni pred začetkom prodaje iPhona ni bilo znano, ali bo sploh lahko prišel na prodajne police. Lastnik imena "iPhone" uradno namreč ni bil Apple, temveč telekomunikacijski velikan Cisco. Podjetji sta se tik pred zdajci vendarle dogovorili o rešitvi (beri: Cisco je Apple tožil, ta pa plačal mastno odškodnino) in prodaja iPhona je bila rešena.
iPhone je vendarle postal prodajni hit. V večini ameriških trgovin, kjer ga je bilo mogoče kupiti, je zalog zmanjkalo v eni uri po začetku prodaje.
iPhone je bil v prvi polovici leta 2007 v ZDA velika novica. Ankete več ameriških medijev so pokazale, da je za izid iPhona vedelo šest od desetih Američanov. Vrste kupcev pred začetkom prodaje iPhona torej niso bile nobeno presenečenje.
Kritiki so iPhone sprejeli toplo, edina večja kritika je letela na nezmožnost povezave z mobilnim internetnim omrežjem 3G, Applov pametni telefon se je zanašal na počasno omrežje EDGE. Revija Time je iPhone razglasila za izum leta 2007.
New York, 29. junij 2007. Takole je praznoval eden od prvih ljudi v zgodovini, ki so kupili pametni telefon iPhone.
Časovnica izhajanja pametnih telefonov iPhone:
2007 - prvi iPhone
2008 - iPhone 3G, dodana podpora mobilnim omrežjem 3G in dostop do aplikacij v trgovini App Store
2009 - iPhone 3GS, podpora hitrejšemu prenosu podatkov prek HSDPA (standard omrežja 3G), boljši fotoaparat
2010 - iPhone 4, prvi s sprednjo kamero, aplikacijo za videopogovore Face Time in zaslonom retina, zadnji, ki ga je še predstavil Steve Jobs
2011 - iPhone 4S, prvi z digitalno pomočnico Siri in možnostjo snemanja posnetkov v ločljivosti Full HD
2012 - iPhone 5, večji zaslon kot predhodniki, podpora mobilnim omrežjem LTE
2013 - iPhone 5S, prvi s čitalnikom prstnih odtisov in 64-bitnim procesorjem
2013 - iPhone 5C, cenejši iPhone s plastičnim ohišjem in malce okleščeno strojno opremo
2014 - iPhone 6 in 6 Plus, najbolje prodajana iPhona od vseh, 6 Plus je bil prvi večji iPhone
2015 - iPhone 6S in 6S Plus, prva s tehnologijo 3D-Touch (zaslon ob različno močnih pritiskih ponudi različne funkcije)
2015 - iPhone SE, manjši iPhone z zmogljivostjo večjega iPhone 6
2016 - iPhone 7 in 7 Plus, prva vodoodporna Applova pametna telefona, slovo priključka za slušalke, zelo izboljšan fotoaparat
Evolucija iPhona od prvega do zadnjega (za zdaj)
iPhone, morilec
Applu in iPhonu mnogi pripisujejo pionirsko vlogo v razvoju pametnih telefonov. A s tem, ko je iPhone začrtal smernice industrije pametnih telefonov, je nož v hrbet nehote zaril:
- BlackBerryju in Nokii. Ne prvi ne druga si po razcvetu mobilnih telefonov, ki imajo namesto fizične tipkovnice samo zaslon, nista opomogla. Saj ne, da ne bi poskušala, a BlackBerryjeve rešitve na tem področju so bile skoraj katastrofalne (marsikdo se spomni izjemno slabega telefona BlackBerry Storm).
Za Nokio, ki je rešitelja poskusila poiskati v Microsoftu in njihovih mobilnih Windowsih, pa se je ob iPhonu in telefonih z Androidom zmenil le še malokdo.
- Nintendu. Z iPhonom 3GS, ki je izšel 11. julija 2008, so uporabniki dobili možnost nameščanja aplikacij, med drugim tudi iger. Nintendo, kralj igranja videoiger na poti (poznate konzoli Game Boy in Nintendo DS), je zaradi iPhona utrpel nekaj hudih porazov. Izkazalo se je namreč, da si uporabniki zelo želijo iger na pametnih telefonih. Poglejte, kako je delnica Nintenda upadla po 11. juliju 2008.
- Nikonu in druščini. iPhone res ni bil prvi mobilni telefon s fotoaparatom, je pa začel evolucijo mobilne fotografije, ki je do leta 2012 napredovala in se razširila tako zelo, da so skoraj vsi proizvajalci digitalnih fotoaparatov utrpeli rekordni 30-odstotni letni upad prodaje.
- Samemu sebi. iPhone je lahko postal tudi iPod, kar je bilo sicer ime družine Applovih prenosnih predvajalnikov glasbe. Zaradi tega je v letih po izidu prvega iPhona začela upadati prodaja iPodov. Appla to ni preveč skrbelo: navsezadnje jih je do izida iPhona prodal več deset milijonov.
Dokaz, da je bil prioriteta zdaj iPhone, ne več iPod, je bila tudi ukinitev dogodkov, na katerih je Apple prej pompozno predstavljal nove iPode. Ti zdaj niso bili velika reč, temveč so igrali obstransko vlogo na predstavitvah novih iPhonov.
Apple bi lahko Android in druščino pogubil še precej bolj, če se na začetku ne bi preveč obotavljal
Danes ima iPhone od 20 do 25 odstotkov uporabnikov pametnih telefonov. Delež bi lahko bil še višji, če si Apple na začetku poti ne bi privoščil napake, ki ga je najverjetneje stala precej kupcev.
Skoraj štiri leta je namreč trajalo, da je iPhone v Združenih državah Amerike, ki so njegov glavni trg, začelo prodajati več telekomunikacijskih operaterjev. Ekskluzivno pogodbo z Applom za prodajo iPhona je imel najprej zelo dolgo namreč samo operater AT & T.
Kam in kako naprej?
Apple po desetih letih na iPhone še vedno stavi ogromno. Pametni telefon je Applov glavni vir prihodkov, že nekaj let v blagajno podjetje prinaša več kot dve tretjini vsega denarja od prodaje.
Apple je do zdaj prodal že več kot milijardo pametnih telefonov iPhone. Ta pametni telefon sicer velja tudi za daleč najbolj uspešen potrošniški izdelek vseh časov.
Zadnja leta se sicer zdi, da Apple za iPhone nima pravega načrta. Pametni telefoni se še vedno prodajajo dobro, a ne tako zelo dobro kot včasih. Vrhunec sta bila iPhone 6 in 6 Plus leta 2014. Apple je tudi vse pogosteje deležen očitkov, da novi iPhoni prinašajo premalo novosti.
Ali so najboljši dnevi iPhona že za nami in ali ima Apple kljub odsotnosti vizionarja, kot je bil Steve Jobs, dovolj kreativnosti, da kot leta 2007 znova napiše zgodovino, bomo najverjetneje izvedeli septembra, ko je na sporedu tradicionalna predstavitev novih naprav.
Preberite tudi:
Ali bo tako videti naslednja generacija pametnega telefona iPhone?
iPhone letos nima "šans" proti Samsungom, pravijo nekateri analitiki
Vsi pametni telefoni, ki smo jih že preizkusili letos, na enem mestu
1