Ponedeljek, 20. 6. 2016, 5.23
7 let, 2 meseca
Malaga; Španija: Prva vožnja nove generacije modelov:
Volvo S90 in V90 – varnost v zavetju švedske krone s sijajem visoke tehnologije
Švedski avtomobilski ponos Volvo je v vzponu. Gradijo na temeljih tistega, kar najbolje obvladajo, visoke varnosti. Po silovitem štartu najvarnejšega športnega terenca XC90 zdaj na ceste pošiljajo še limuzino in karavana visokega razreda. Na jugu Španije smo preverili potencial obeh novih volvov, S90 in V90. Na krilih "le" štirih valjev se peljeta zelo odločno in na avtocesti smo jima že lahko praktično povsem brez skrbi prepustili volan.
Poudarki:
Karoserija, zgrajena po tehnologiji prilagodljive arhitekture SPA iz aluminija in jekel različnih trdot za več varnosti, boljše vozne lastnosti in manj kilogramov.
Mere in mase, motorji, vaše mnenje
- štirivaljni, do 35 odstotkov učinkovitejši in 45 kg lažji prisilno polnjeni dvolitrski bencinski (T5 in T6) in dizelski motorji (D4 in D5) z zmogljivostmi primerljivimi s 6- in celo 8-valjnimi stroji;
- razpon moči od 140 do 301 kW (hibrid T8);
- priključni hibrid: T8 AWD s 410 "konjev", 45 kilometri električnega dosega in teoretično porabo 1,9 litra na sto kilometrov,
- PowerPulse prisilno polnjenje (D5) s pomočjo kompresorja in dvolitrsko tlačno posodo komprimiranega zraka;
- nov 8-stopenjski samodejni ali 6-stopenjski ročni menjalni ter prilagodljiv AWD štirikolesni pogon;
- zelo dobre vozne lastnosti;
- najnaprednejši sistemi aktivne in pasivne varnosti: prepoznavanje pešcev, kolesarjev in divjadi, sistemi proti naletu z aktivnim zaviranjem, sistem proti zdrsu s ceste …;
- sistem samodejne vožnje PilotAssist za vožnjo po avtocesti deluje do hitrosti 130 km/h.
Švedi so se v Španiji pohvalili, da so za S90 že dobili 8384 naročil, za V90 pa 6627. V Sloveniji se cene za S90 začnejo pri dobrih 50 tisoč evrih (50.446 EUR) za različico T5 momentum z bencinskim motorjem (187 kW). Vstopni dizel D4 (140 kW) z enako opremo pa je 2374 evrov dražji.
Z belim volvom na maturantski ples, z novim S90 pa za mizo s podpredsednikom Volvo Europe
Se ga spomnite? Volvo 850 T5 R, v družinsko življenje je prinesel veliko adrenlina in razburljivosti.
Dobro se spomnim zgodb in ljudskih modrosti, ki sem jih v zgodnji mladosti poslušal o švedskih limuzinah in škatlastih karavanih. Dobra pločevina, močan kot tank, varen … Pa živo se spomnim strupeno rumenega karavana 850 T5 R, o katerem smo sanjarili fantje. Volvo nedvomno ima svojo karizmo in v več kot šestih desetletjih so sloves varnega in uporabnega družinskega karavana zagradili z neprestanim razvojem, ki je v ospredje postavljal prav varnostne standarde.
Prvi večerji smo z mizo sedli z Andersom Gustafssonom, podpredsednikom Volvo Europe. S človekom, ki skrbi za posle Volva v več kot 50 državah, smo se v sproščenem pogovoru podali v prihodnost mobilnosti in šaljivo obujali osebne spomine na volvo.
Z novim V90 želijo Švedi v slogu nadaljevati tradicijo svojih kombijevskih karoserij oziroma velikih karavanov. Zgodbo so začeli leta 1953 z modelom volvo duett. Z njim so si zamislili volva, ki bo zmožen združiti aktivno življenje in praktičnost vozila za profesionalno uporabo.
Iskreno je spregovoril o hudi bitki, ki vlada v sodobnem avtomobilskem svetu, kjer dejansko med najboljšimi in največjimi ni prostora za napake. Na naše provokacijo o barvitosti zvoka novih motorjev, je odgovoril, da še kako razume avtomobilsko romantiko, a treba se je zavedati, da je onesnaženje resen problem.
Na svojih službenih poteh obiskuje prestolnice, kjer se onesnaženje pozna v vsakem vdihu: "Res ni prijetno vdahniti umazan zrak, verjemite." Zato so pri Volvu še toliko bolj odločeni, da gredo v smeri čistejše prihodnosti iskreno, brez fige v žepu. "Izpuste bo treba znižati in kdor tega ne bo naredil, ga čakajo visoke kazni," je prihodnost avtomobilske ekologije skozi pomen gramov in nižanje prostornine jasno orisal Gustafsson. Povprašamo o Dieselgate aferi in dobimo odgovor, da je po njenem izbruhu čisto vsem v avtomobilskem svetu postalo jasno, da je čas za spremembe, konkretne.
Pozneje bo na voljo še S90 T8 AWD kot priključni hibrid: dobrih 300 kilovatov sistemske moči. Dvolitrski T6 motor, generator in elektromotor ter litij-ionska baterija s kapaciteto 9,2 kWh za 45 kilometrov električnega dosega.
Povedal je tudi, da Volvo ne podcenjuje trgov, tudi najmanjših ne. V poslu danes šteje čisto vsak prodani avtomobil. Vsak nekje dobi svojo zgodbo, pravi.
Tudi sam sem se pomnil, kako imenitno smo se počutili štirje sošolci, ko je pred skoraj 20 leti Marjanu oče za maturantski ples posodil belega volva 740, s stikalom za peto prestavo na vrhu ročice menjalnika. Prvič v kravatah smo se v slogu, s švedsko limuzino pripeljali pred hotel v čateških toplicah … Uf, morda sem se tudi zaradi teh spominov tako dobro počutil za volanom novega S90 in V90. Gustafsson ima prav, v avtomobilskem svetu je veliko nelogičnih povezav, a iskrenost doživetja šteje, vedno.
Morda je tudi zato kontroverzni nogometni zvezdnik Zlatan Ibrahimovič v Volvo marketinških zgodbah tako subtilno drugačen kot pa v vlogi napadalca, v dresu na igrišču.
Video - Kako nas je volvo po španskih avtocestah vozil samodejno:
Priznam, človeku avto, kot je Volvo, da sliko širšo od zapisa kilovatov in ega, merljivega skozi sekunde pospeškov. V tem sta čar in pogum švedske avtomobilske krone. Tudi v presežkih nemške avtomobilske elite bosta zato novi S90 in V90 imela kaj pokazati, pa čeprav brez šestih valjev ali osmih valjev v nosu.
Mase in mere:
Model: | Dolžina: | Širina: | Višina: | Medosna razdalja: | Masa: | Prtljažnik: | Rezervoar za gorivo: | Vlečne zmogljivosti: |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
S90 | 496.3 cm | 201.9 cm (z ogledali) | 144.3 cm | 294.1 cm | od 1800 do 2075 kg | 500 l | 55 ali 60 l | od 1800 do 2200 kg |
V90 | 496,3 cm | 201.9 cm (z ogledali) | 147.5 cm | 294,1 cm | od 1833 do 2100 kg | od 560 do 1526 l (ob položeni zadnji klopi) | 55 ali 60 l | od 1800 do 2200 kg |
V osnovi prtljažnik še zdaleč ni med največjimi (560 l). Je pa zgledno dostopen in urejen. S posebno dvižno pregrado se ga da tudi pregraditi. Vrata žene elektrika.
Dostojen naslednik, ki smo mu na avtocesti prepustili volan
Po prvih kilometrih za volanom volva V90 lahko zapišemo, da avtomobil še vedno pooseblja sloves o varnem družinskem karavanu. Švedski velikan je v svoji zgodovini prodal več kot 6 milijonov karavanov. Samo pomislite v koliko filmih so se otroci v šolo peljali v bež volvu.
Več kot šest desetletij tradicije in 6 milijonov prodanih karavanov imajo Švedi za seboj. Sloves popolne varnosti družinske mobilnosti in praktičnosti celo v filmski industriji. Kar pomislite, koliko posnetih prizorov je bilo v bež volvu pred šolo, na privozih …
Švedi so bili med prvimi, ki so pripravljeni s polno odgovornostjo stati za čipi, vgrajenimi v elektronske možgane svojih avtomobilov, kar pomeni, da je Volvo 100-odstotno podčrtal varnost tudi pri svojih samovozečih avtomobilih, katerih čas prihaja. V Španiji so nam zatrdili, da sedamo v avtomobil, ki ima v svojem razredu najbolj dovršeno varnostno tehnologijo. Na cesti seveda ne smemo namenoma izzvati nevarnih situacij, v katerih bi dobili odgovore, kako učinkovito bo kočljivo situacijo rešil avtomobil. Dejstvo pa je, da so Švedi obljubili, da bodo do konca desetletja uresničili svojo vizijo, da v nobenem novem volvu nihče več ne bo umrl ali se resno poškodoval. To je velika obljuba, ki dovolj pove tudi o varnosti novega S90 in V90. Priznam, prijeten občutek je sesti v avtomobil, ki postavlja temelje dnevu, ko bodo ceste nehale pisati vsebino črne kronike.
Na avtocesti smo zato takoj prepustili volan sistemu PilotAssist. Zakonodaja sicer zahteva voznikove roke na volanu, ampak dejstvo je, da S90 in V90 s tem sistemom do hitrosti 130 kilometrov na uro zmoreta na avtocesti praktično peljati sama, čeprav Švedi sistem opisujejo kot zmožnost polsamodejne vožnje za pomoč vozniku.
Res pa je, da tesla S in novi mercedes E znata tudi samodejno prehitevati, kar pri Volvu niso umestili v umetno inteligenco obeh novincev. Vse reakcije avtomobila, ko smo na avtocesti spustili volan, pa so bile povsem zanesljive in uglajene, vidi se, da ničesar niso prepustili naključju.
Avto prepozna tudi nevarnost trčenja z veliko divjadjo. Ne gre zgolj za zaviranje, po potrebi glede na gibanje divjadi avto prilagodi hitrost in jo zmanjša vse do 15 kilometrov na uro.
Sicer pa znata S90 in V90 podnevi in ponoči zaznati in s samodejnim zaviranjem preprečiti nalet v pešca, kolesarja in celo veliko divjad. V mestu, vse do hitrosti 70 kilometrov na uro, boste zaradi serijsko vgrajenega radarja in kamer za volanom teh avtomobilov prijaznejši in varnejši voznik. Umetna inteligenca pozorno spremlja gibanje kolesarjev in pešcev ter dosledno opozori voznika na nevarnost, če avtomobil ne prepreči naleta. S90 in V90 znata nalet predvideti in preprečiti še križiščih, kar pomeni, da avto prepozna nevarnost izsiljene smeri ter ustrezno reagira, da ne poči.
Omeniti velja še sistem preprečevanja zdrsa s cest, ki ga tokrat nismo preizkusili, smo pa bili zraven, ko je Volvo za prikaz varnostne tehnologije novega XC90 pognal s ceste v jarek. Takrat so razvili sistem, ki prepreči eno najpogostejših nesreč pri utrujenem vozniku.
#Video: Lasten varnostni laboratorij v Göteborgu
Švedski inženirji so glede napovedi cest brez smrtnih žrtev tako samozavestni, ker imajo v Göteborgu lastni varnostni laboratorij. Pravijo, da je posebnost tega laboratorija v tem, da v njem izvajajo preizkusna trčenja na podlagi scenarijev resničnih nesreč. Hitrosti, pa tudi koti naletov so torej preslikani iz realnih nesreč. V tem laboratoriju sta se obrambe življenja potnikov pa tudi pešcev in kolesarjev učila nova S90 in V90.
Pri moji višini (178 centimetrov) zadaj ostane prostor za kolena tudi, če je srednji sedež postavljen v najbolj skrajno točko vzdolžnega pomika. Avtomobil je prostorsko prepričljiv, čeprav bi pri skoraj treh metrih med osema pričakovali še večji občutek zračnosti prostora.
Vožnja: dinamično udobje …
Nos gre odlično v smer pogleda voznikovih oči in manjša masa nad prvo osjo za voljo lahkega štirivaljnika se res pozna. Količina oprijema na sprednjem kolesnem paru prijetno preseneti.
Od vožnje skoraj 5-metrske limuzine in karavana za krepkih 50 tisočakov smo pričakovali veliko in veliko tudi dobili. Z vso vnemo smo oba pognali v linijo gorske magistralke stran od blišča golf igrišč vzdolž obale med Marbello in Estepono.
Kar nekaj hitrih ovinkov smo nanizali in se prepričali, da avtomobila postrežeta v visoko stopnjo dinamičnega udobja. Vozili smo sicer različici s AWD štirikolesnim pogonom, ki glede na sprotne podatke otipa s podlage in poročila senzorjev hitrosti in gibanja karoserije na zadnjo os lahko pošlje do 50 odstotkov moči in navora, kar pomeni več oprijema na vseh podlagah.
Švedska je dežela štirikolesnega pogona. Ne zgolj zaradi snega in vozniške dinamike, temveč tudi zaradi učinkovitosti pri vleki prikolice. Inženirji so za S90 in V90 v kombinaciji z močnejšima D5 in T6 motorjema pripravili kompaktno in lahko zasnovo AWD pogona. BorgWarner sklopka 5. generacije do 50 odstotkov moči in navora po potrebi prenese na zadnjo os.
Kljub temu pa velja pohvaliti zelo dobro uravnoteženo podvozje. Zlasti nos gre odlično v smer pogleda voznikovih oči in manjša masa nad prvo osjo zaradi lahkega štirivaljnika se res pozna. Količina oprijema na sprednjem kolesnem paru prijetno preseneti. Avto je odlično vodljiv, ovinke jemlje res zanesljivo in tudi ob zelo dinamični vožnji še vedno nudi visoko stopnjo udobja. Blaženje je še tišje in bolj uglajeno kot pri XC90, kjer se nam v resnici tam proti mejam oprijema ni zdelo tako zelo odlično uglašeno. Tukaj Švedi nedvomno žanjejo sadove naprednega simulatorja, v katerem so gibanje karoserije nastavljali tudi s pomočjo zahtevnih simulacij virtualnega sveta s tehnologijo, ki jo uporabljata dva izrazita športna velikana Porsche in Ferrari. Da, Volvo je tu naredil velik korak naprej.
V zelo zaprtih zavojih in na mestnih ulicah pa je ta velik avtomobil presenetljivo lahkoten in dobro skriva mere in kilograme.
V Španiji smo preizkusili modele z najbolj bogatim nivojem opreme inscription. Notranjost se bohoti v slogu razkošja izbranih materialov postavljenih v koncept minimalističnega sloga. Izdelava je vrhunska, ergonomija dosledno natančna in oplemenitena z nekaterimi povsem svojimi skandinavskimi podrobnostmi. Samo poglejte stikalo za zagon motorja.
Volvo odločen: Pozabite na šestvaljnike!
Največ pomislekov, pa ne zaradi zmogljivosti, temveč zaradi želja voznikov, še vedno pušča vsebina pod motornim pokrovom. Švedi so odločni: stroji bodo manjši in učinkovitejši. Eden od inženirjev nam je rekel: "Pozabite na šestvaljnike, so kot dinozavri. Težki, požrešni, bliža se njihov konec."
Ena in edina osnova za motorizacijo novega volva S90 in V90 je tako prečno postavljen aluminijast motor (glava in blok) z 1969 kubičnimi centimetri prostornine v štirih valjih za dizel in bencin. Osnova prilagojena modularni gradnji, ena proizvodnja linja za celotno paleto motorjev obeh energentov, bencina in dizla.
Že pri testu velikega XC90 smo razmišljali o tem, kako bo število valjev krojilo njegovo usodo. Bi res morali pustiti izbiro navzgor, za vsaj dva valja več?
Kakorkoli, sedli smo za volan dveh močnejših različic novega stroja in pritisnili na plin …
Zmogljivosti in odzivnosti motorjema D5 (dizel) in T6 (bencin) v resnici ne gre očitati ničesar. Ne eden ne drug nimata težav z zveznim potiskom vsaj 1,8-tonske skulpture. Pri tem pa jima pomaga učinkovito dvostopenjsko prisilno polnjenje, ki je v 173-kilovatnem dizlu oplemeniteno s tehnologijo PowerPulse.
Gre za svojevrstno kompresorsko podporo k večji odzivnosti turbinskega polnilnika do meje 3500 vrtljajev. Kompresor z zajemom zraka prek zračnega filtra komprimira zalogo stisnjenega zraka v dvolitrski tlačni rezervoar. Če voznik zahteva visoko odzivnost že pri nizkih vrtljajih, ventil sprosti določeno količino zraka pod visokim pritiskom v izpušni kolektor in turbini omogoči hitrejšo in večjo odzivnost. Zaloga zraka v tlačni posodi se obnavlja samodejno, da je vedno pripravljena zadostna količina za "boost" turbine. D5 motor je največji navor 480 njutonmetrov zmožen ponuditi v območju od 1750 do 2250 vrtljajev.
Na slabih 200 kilometrih testne trase je ob precej dinamični vožnji potovalni računalnik v V90 pokazal 8,5-litrsko povprečno porabo goriva pri D5 motorju, kar pomeni, da je ta karavan zmožen ob umirjeni vožnji in eco voznem programu na sto kilometrov porabiti manj kot 7 litrov goriva.
Velik, pokončno postavljen osrednji zaslon je še za odtenke odzivnješi kot pri velikem SUV XC90. Ostaja pa nekaj rezerve pri uporabniški izkušnji, kar se tiče poti preko menijev. Saj veste, da na poti do vsebine šteje vsak klik kot na cesti vsak gram.
Precej suvereno odziven in odločen je tudi T6 bencinar, ki iz dveh litrov prostornine iztisne nič manj kot 235 kilovatov oziroma 320 "konjev" in 400 njutonmetrov v razponu od 2200 do 5400 vrtljajev. Če se nam je pri dizlu zdelo, da bi šestvaljnik bolj odločno dvignil nos, tega bencinarju ne moremo očitati. Sune zelo odločno, stotica pade po 5,9 sekunde, le zvoka ni tistega, ki bi ga ušesa vozniške duše v takem avtomobilu želela slišati. To je treba priznati. Motor res vleče, a melodija štirih valjev je prej Abba kot pa kakšna resna strojna simfonija.
Je pa potovalni računalnik po nekaj resnih štartih in na trenutke visokem avtocestnem tempu in po iskanju fotografskih lokacij še vedno kazal 9,8 litra na 100 kilometrov. Kar je za 320 konjičev v 5-metrski limuzini zelo dober rezultat.
Oba motorja sta torej ob ustrezno izbranem voznem programu in 8-stopenjskem samodejnem menjalniku, ki zna povsem solidno slediti tempu voznika, lahko očitno precej energijsko učinkovita. Bomo videli na testu, ko bo časa in kilometrov več.
Glede videza lahko zapišemo, da sta S90 in V90 zelo elegantno oblikovna avtomobila. Upamo si trditi, da bost tudi po desetletju na cestah še vedno bila videti v koraku s časom. Po našem okus zelo dobro delo oblikovalcev nekoliko zmotijo le zadnje luči pri limuzinskem S90. Zdijo se malce "težke", a to je stvar okusa. Novinarski kolega iz Islandije, kjer je pozimi veliko trde teme, pravi denimo, da so ravno pravšnje.
Tehnični podatki: Volvo V90 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Različica: | Motor: | Menjalnik in pogon: | Zmogljivosti: | Poraba in izpusti: | Cena v Sloveniji: |
V90 T5 | turbo bencinski 1969 cm³, 187 kW in 350 Nm | samodejni (8), pogon spredaj | 230 km/h in 7,0 s do 100 km/h | 6,8 l /100 km in 154 g CO2 | od 54.573 EUR |
V90 T6 AWD | turbo bencinski 1969 cm³, 235 kW in 400 Nm | samodejni (8), AWD štirikolesni pogon | 250 km/h in 6,1 s do 100 km/h | 7,4 l /100 km in 169 g CO2 | od 64.376 EUR |
V90 D4 | turbo dizelski 1969 cm³, 140 kW in 400 Nm | samodejni (8), pogon spredaj | 225 km/h in 8,5 s do 100 km/h | 4,5 l /100 km in 119 g CO2 | od 55.399 EUR |
V90 D5 AWD | turbo dizelski 1969 cm³, 173 kW in 480 Nm | samodejni (8), AWD štirikolesni pogon | 240 km/h in 7,2 s do 100 km/h | 4,9 l /100 km in 129 g CO2 | od 59.940 EUR |
2