Sreda,
13. 2. 2008,
9.12

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Sreda, 13. 2. 2008, 9.12

8 let

VS ZN obsodil izkoriščanje otrok za spopade

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3
Varnostni svet ZN je v torek pripravil odprto zasedanje o otrocih v oboroženih spopadih, na katerem je nastopilo okoli 60 govornikov.

Na koncu razprave je bila sprejeta obsodba izkoriščanja otrok v spopadih. Soglasno sprejeta, a nezavezujoča izjava VS ZN ostro obsoja uporabo otrok v oboroženih spopadih in izraža zaskrbljenost zaradi razširjenih sistematičnih posilstev in drugih vrst spolnega nasilja nad otroki v oboroženih spopadih. Izjava VS Z navaja, da je potrebno kaznovati kršilce in sprejeti široko strategijo preprečevanja konfliktov.

Napredek pri implementaciji resolucije 1612

Udeleženci zasedanja so obravnavali poročilo generalnega sekretarja ZN Ban Ki Moona, ki ga je predstavila njegova posebna predstavnica za otroke v oboroženih spopadih Radhika Coomaraswamy. Poročilo pokriva napredek implementacije resolucije 1612 iz leta 2005 od oktobra 2006 do oktobra 2007. Na razpravi sta med drugimi sodelovala tudi francoski zunanji minister Bernard Kouchner in izvršna direktorica Sklada ZN za otroke (Unicef) Ann Veneman.

Poročilo generalnega sekretarja pravi, da otroke vojake še naprej uporabljajo v Afganistanu, Burundiju, Čadu, Srednjeafriški republiki, Kolumbiji, DR Kongu, Mjanmaru, Nepalu, na Filipinih, v Somaliji, Sudanu, Šri Lanki in Ugandi. Napredek pa je bil dosežen v Slonokoščeni obali, kjer niso opazili novih primerov novačenja otrok v oborožene skupine, ampak je celo prišlo do ukrepov v smeri rehabilitacije otroških vojakov.

Poročilo med drugim opozarja na povezavo med notranjo razseljenostjo in novačenjem otrok zaradi pomanjkanja varnosti v taboriščih za te osebe. Oborožene skupine prav tako prehajajo državne meje, da lovijo otroke, še posebej na meji med Čadom in Sudanom. Oborožene skupine iz Čada in Sudana lovijo otroke iz sudanskih begunskih taborišč na vzhodu Čada, sudanske uporniške skupine v Darfurju pa lovijo čadske otroke.

Hudo spolno nasilje nad otroki in ženskami

V Kisanganiju na severu DR Kongo je posebej hudo spolno nasilje nad otroki in ženskami, prav tako v Burundiju. V Burundiju, Kolumbiji, DR Kongu, Iraku, Izraelu in na Filipinih kršijo mednarodne standarde, ko zapirajo otroke vojake, namesto da bi poskrbeli za njihovo rehabilitacijo. Generalni sekretar ZN je zato pozval Varnostni svet, naj sprejme ustrezne ukrepe, vključno s sankcijami proti tistim, ki novačijo ali drugače izkoriščajo otroke v oboroženih spopadih. Države morajo prav tako same kaznovati storilce takšnih dejanj.

Slovenska veleposlanica pri ZN Sanja Štiglic je govorila v imenu EU in dejala, da unija ostro obsoja uporabo otrok v oboroženih spopadih in spolno nasilje nad otroki, še posebej v Darfurju. EU prav tako obsoja nov pojav, to je uporabo otrok kot ščita ali v samomorilskih napadih. EU predlaga, da Varnostni svet razširi kriterije za vključitev kršilcev, proti katerim naj se sprejmejo ukrepi tudi proti zločinom posilstva in drugega spolnega nasilja nad otroci.

Države članice ZN bi morale igrati večjo vlogo pri iskanju dialoga med stranmi v oboroženih spopadih, zaradi tega je potrebno zagotoviti dostop tudi do "nedržavnih" dejavnikov, torej uporniških skupin. Štigličeva je povedala, da je potrebno posebno pozornost nameniti spolnemu nasilju in uporabi deklic v oboroženih spopadih, kot tudi dekletom, povezanim z oboroženimi skupinami, in jih vključiti v procese reintegracije.