Ponedeljek, 12. 4. 2010, 12.41
9 let
Vnetje mehurja

Ta neprijetna težava je vse pogostejša, tudi zaradi mode med mladimi, ki tudi sredi zime hodijo naokrog v prekratkih majicah in nasploh premalo oblečeni. Vnetje mehurja se rado ponavlja, posebej pri tistih, ki so zaradi (pre)občutljivosti nagnjeni k vnetjem ali pa tudi sami pripomorejo k pojavljanju te težave. V severnejših deželah, na primer na Irskem, je vnetje mehurja med najpogostejšimi težavami, s katerimi se ženske oglasijo pri zdravniku. To dejstvo je verjetno treba pripisati temu, da na Irskem precej pogosto dežuje in piha veter, dekleta pa so tudi tam rada precej razgaljena in vnetje je hitro tu.
Previdno v stranišču in postelji
Okužba se lahko prenese tudi s spolnimi odnosi, pri katerih se lahko bakterije prenesejo iz nožnice skozi sečnico v mehur, zato je dobro, da pred spolnim odnosom in po njem izpraznite mehur. Razlog za to, da je vnetje mehurja pogostejše pri ženskah, je v tem, da je ženska sečnica krajša od moške, saj je dolga le tri centimetre. Ustje sečnice pa leži blizu nožnice in danke, kar bakterijam olajša dostop v sečila. Zato je treba paziti na higieno pri uriniranju in odvajanju blata.
Voda in čaj
Pri vsakem vnetju je treba piti veliko vode oziroma nesladkanega čaja, ki je posebna mešanica zelišč proti vnetju mehurja. Vsebuje liste vednozelenega gornika, zeli zlate rozge, korenine gladeža, liste breze in poprove mete in druga zelišča. Vse te učinkovine delujejo protibakterijsko, protivnetno in blažijo krče gladkih mišic v sečnih poteh ter povečajo nastajanje in izločanje seča. Zelo učinkovit je tudi čaj iz preslice, kopriv, luštreka ali iz koruznih laskov. Pri vnetju mehurja se moramo izogibati kavi, alkoholu, gaziranim pijačam in sokovom iz agrumov.
Brusnice in toplota
Zdrobljene brusnice so tudi zelo učinkovite pri zdravljenju težav z mehurjem. Vsebujejo namreč veliko hipurne kisine, ki zavira rast bakterije E.coli, ki je ena najpogostejših povzročiteljic vnetja. Pri vnetju si lahko pripravite brusnični sok in ga vsak dan spijte do pol litra, lahko pa si kupite tudi kapsule iz brusnic. Pomaga tudi, če si predel mehurja ogrevamo s termoforjem, z infrardečo lučko ali s senenim drobirjem – v vrečkah ga dobite v lekarni.