Četrtek,
3. 4. 2008,
17.23

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 3. 4. 2008, 17.23

9 let

Vlada potrdila predlog novega zakona o TNP

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Predlog zakona prinaša pravo ravnotežje med zahtevami evropsko usmerjenih varstvenih režimov in med razvojem tistih, ki živijo in delajo v parku.

Minister za okolje in prostor Janez Podobnik je pojasnil, da je Triglavski narodni park (TNP) edini narodni park v Sloveniji in je zato zavarovan s posebnim zakonom, ki pa ima že častitljivo starost 27 let, zato je razumljivo, da ga je sedanji sistem presegel. "Res je čas, da Slovenija dobi nov, moderen zakon," je poudaril Podobnik, ki je spomnil, da je to že tretji poskus na tem področju v zadnjih desetih letih.

TNP bo razdeljen na tri varnostna območja

Ključna rešitev novega zakona je po Podobnikovem mnenju to, da ohranja sedanje zunanje meje parka, ki se deli na tri varstvena območja. Glede na sedanjo ureditev je v predlogu novega zakona predvidena sprememba osrednjega območja parka tako, da se bo iz njega izvzelo vsa poseljena območja, obdelovana kmetijska zemljišča in gospodarske gozdove, ki jim umestitev v robno območje parka omogoča primeren razvoj dovoljenih dejavnosti.

Poseben poudarek je na razvoju in možnostim razvojnih ambicij ljudi Samih varstvenih režimov nov zakon bistveno ne spreminja, je pa v določenih rešitvah za prvi in drugi varstveni režim nekoliko strožji kot sedanji zakon. Vendar je to smiselno, saj so vsa območja razvoja prenesli v tretji varstveni pas, je povedal Podobnik, ki je znova poudaril, da so s tem poseben poudarek dali trajnostnemu razvoju in možnostim razvojnih ambicij ljudi, ki živijo v parku.

V novem zakonu se uveljavlja tudi princip javnega zavoda, ki opravlja javno službo ohranjanja narave, varstva kulturne dediščine in upravljanja z lovišči v parku. Pri tem je kot najvišji organ opredeljen svet zavoda. V okviru tega bi zakon kot pomemben mehanizem vpeljal obvezno soglasje članov sveta zavoda in načrt upravljanja naravnega parka za desetletno obdobje.

TNP se bo še naprej financiral iz državnega proračuna Ni pa v medresorskem usklajevanju obveljala predlagana rešitev, da bi za financiranje skrbel poseben sklad. Zato bo kot ključni vir financiranja ostal državni proračun, pri čemer bo načrt upravljanja prinašal finančno dimenzijo za posamezno obdobje. "To bo pomenilo bolj močno podporo države, še naprej pa bo park iskal tudi sredstva iz drugih virov," je pojasnil minister.

Nevladne organizacije so nezadovoljne s predlogom

Predlog zakona gre sedaj v nadaljnjo obravnavo, v kateri pa bodo tako nevladne organizacije kot občine, ki niso v celoti zadovoljne s predlogom, poskušale uveljaviti nekatere svoje rešitve. Nevladne organizacije, ki so s predlogom posebej nezadovoljne, zagotavljajo, da se bodo do konca borile za ohranitev parka. V občini Bohinj, ki ima največ prebivalstva znotraj parka, bodo kljub temu, da je bilo upoštevano nekaj njihovih bistvenih pripomb, poskušali uveljaviti tudi stališča glede fužinarskih planin, sedeža javnega zavoda in zastopstva v svetu zavoda. Tudi v zavodu TNP z zakonom niso v celoti zadovoljni, menijo pa, da je najbolj pomembno, da se novi zakon čim prej sprejme, saj je s starim njihovo delo močno oteženo.