Četrtek,
12. 1. 2012,
12.26

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 12. 1. 2012, 12.26

8 let, 7 mesecev

Zdravje v žlički medu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Med je vsestransko uporabno in koristno živilo, ki ga lahko uporabljate tako v prehrani kot v kozmetične namene. Ali poznate vse njegove pozitivne lastnosti?

Iz česa je med?

Sestavljen je iz naravnih sladkorjev (77 %), vode (17 %) in preostalih snovi (5%). Sladkorji, med katerimi prevladujeta fruktoza in glukoza, so hitro prebavljivi in imajo nizek glikemični indeks, zato ne obremenjujejo trebušne slinavke. Med nima holesterola, bogat je z mineralnimi snovmi, kot so kalcij, magnezij, železo, baker, fosfor, cink, mangan (največ mineralov imajo gozdne vrste medu, med katerimi je najbogatejši kostanjev), encimi (beljakovine, ki pospešujejo prebavo druge hrane), vitamini (prevladujejo vitamini skupine B, sledi vitamin C, folna kislina), aminokisline in antioksidante, ki delujejo protivnetno, tudi protimikrobno, medu pa dajejo temno barvo. Temnejši ko je med, več antioksidantov ima.

Med za zdravje

Antibakterijsko delovanje: Visoka količina sladkorjev v medu preprečuje razmnoževanje bakterij, delovanje encimov pospešuje zdravljenje, zato se med uporablja pri celjenju ran, manjših opeklin, vnetij, izpuščajev, aken, brazgotin. Med je odličen tudi za lajšanje mačka, ker pospešuje predelavo alkohola v jetrih: deciliter medu zmešajte z decilitrom pomarančnega soka in decilitrom jogurta, mešajte, dokler ne dobite viskozne tekočine.

V prehrani: Med se priporoča vsem, ki tarnajo zaradi pomanjkanja energije, utrujenosti in oslabelosti, saj je odlično prehransko dopolnilo, ki dviguje razpoloženje, pospešuje presnovo, pomaga pri zgagi in želodčnih razjedah, razstruplja in nase veže proste radikale.

Če imate težave s previsokim holesterolom, v kozarcu vode zmešajte dve čajni žlički medu s tremi čajnimi žličkami cimeta, pripravek pa popijte trikrat na dan. Priporočljiv je akacijev med.

Prečiščevalni napitek za kri naredite iz kozarca tople vode, ki ste mu dodali od eno do dve čajni žlički medu in eno čajno žličko limoninega soka. Popijte zjutraj, saj spodbuja prebavo.

Bolezni dihal: Med lajša bolečine pri izkašljevanju, pomirja pljuča in olajša dihanje, zato ga uporabljamo kot dodatek pri zdravljenju kašlja, vnetjih grla in celo astmi. Vsak dan popijte žličko medu s kozarcem vode, ki mu lahko dodate tudi pol žličke cimeta v prahu. Uporabite smrekov, hojev, žajbljev ali gozdni med.

Pomirjevalni učinek: Žlička (ali dve) medu blagodejno vpliva na počutje, pomirja in sprošča. Če se težko umirite, jo vzemite pred spanjem ali v kozarec vročega mleka vmešajte čajno žličko medu. Če imate rajši čaj, izberite kamilico in ji dodajte dve žlički žajbljevega ali gozdnega medu. Spanec naj bi prišel sam od sebe.

Med za lepoto

Poleg vseh učinkov, ki smo jih našteli, med deluje tudi vlažilno, zato je priljubljena sestavina losjonov, vlažilcev, gelov za prhanje in kopel, šamponov ... Veliko lepotnih pripravkov pa lahko naredite sami doma.

Medena maska za osvežitev: V kozarec mleka dodajte nekaj žlic medu, da dobite gosto mešanico, ki jo nanesete na obraz. Po četrt ure izperite z mlačno vodo in uživajte v mehki polti.

Medeni tonik: V enakem razmerju dobro zmešajte med in olje (olivno, jojoba, kokos), masko nanesite na obraz in jo po 15 minutah sperite.

Medeni piling: Zmešajte žlico medu z grobo mletimi mandlji, dodajte pol čajne žličke limoninega soka. Z mešanico zdrgnite telo in dobro izperite s toplo vodo.

Med proti aknam: Mešanico medu in cimeta čez noč nanesite na mozolje, pustite delovati in zjutraj izperite.

Za medeni zadah: Grgrajte med in cimet, zmešana v kozarcu tople vode, da bo vaš dah ostal svež.