Torek, 2. 8. 2011, 12.17
8 let, 7 mesecev
Zakaj ne shujšam?
Hujšanje, diete in drugi strogi prehranjevalni načini ne pomagajo vedno do idealne postave, zagotovo pa do idealne telesne teže. Zakaj se nam potem cilj kar naprej izmika?
Najbolj pogoste napake pri hujšanju so:
1. Preskakovanje obrokov Raziskave potrjujejo, da ljudje, ki ne zajtrkujejo, po navadi tehtajo več kot tisti, ki si zajtrk privoščijo. Preskakovanje obrokov, še posebej zajtrka, ne zmanjšuje vnosa kalorij dolgoročno, ravno obratno. Lakota človeka prisili, da kalorije, ki bi jih sicer zaužil z zajtrkom, nadomesti pozneje čez dan, največkrat v večji meri. Zdrav zajtrk, kamor ne spadajo jajca s slanino in kava s piškoti, vas založi z zadostno količino energije za začetek dneva, pa tudi naslednji obrok boste lažje dočakali.
2. Kalorije so skrite v pijači, ne hrani Jasno je, da pijače z mehurčki niso zdrave, ampak tudi v drugih pijačah se lahko zahrbtno skrivajo kalorije. Najškodljivejši je alkohol (kozarec vina ima približno 120 kalorij), sledijo pa smoothie (410 kalorij) in drugi sadni sokovi, še posebej z dodanimi sladkorji, kava s smetano (30 kalorij), sladkan čaj (160 kalorij) in tako naprej. Pitje teh pijač ne pomeni, da boste manj jedli, zato se vnos kalorij kopiči do izjemno visokega števila, kar uniči ves trud. Odžejajte se z navadno vodo, sodo, nesladkanim čajem, zelenjavnimi in 100-odstotnimi sadnimi sokovi, vendar z zadnjimi ne pretiravajte več kot enkrat na dan.
3. Porcije so prevelike Težko si je priznati, da je bila porcija velika, ko ste jo z užitkom celo zmazali, čeprav je pogosto res. Če jeste zunaj, je bogato obložen krožnik prej pravilo kot izjema, zato si navadno tudi doma na krožnik naložite več, kot je treba. Pomagajte si tako, da uporabljate manjše krožnike, skodelice in sklede, ker jemo tudi z očmi, pa še teh ni treba naložiti do vrha. Vedno nehajte jesti, ko začutite prve znake sitosti, četudi ostane na krožniku nekaj hrane. Če pa se občutek sitosti sploh ne pojavi, vseeno pustite na krožniku nekaj grižljajev. Vedno lahko točno izmerite in določite količino hrane, ne glede na to, kako velik je vaš krožnik.
4. Zavajanje samega sebe Lahko se začne že z izbiro napačne diete, sploh če je izjemno priljubljena med zvezdniki in je vaš vzor Jennifer Aniston, še slabše pa je, če sami sebi lažete, kaj in koliko ste pojedli. Prehranjevalna amnezija poskrbi, da pozabite na vse bonbone, čokolade in piškote, ki ste ji grizljali med branjem knjige ali gledanjem filma, da z otrokovega krožnika pojeste vse, kar je ostalo, ali partnerju kradete zelo zapečene krompirčke. Poskrbite, da bo prehranjevalni režim poskrbel za zadostno količino obrokov na dan, bodite disciplinirani in lakoto med obroki potešite s kozarcem vode ali z nesladkanim čajem.
5. Premalo spanja Čeprav strokovnjaki za prehrano ne poznajo vseh razlogov, zakaj je spanec tako pomemben za hujšanje in vzdrževanje primerne telesne teže, je dejstvo, da ste s petimi urami spanja nagnjeni bolj k pridobivanju kilogramov kot s sedmimi. Nekatere študije so pokazale, da pomanjkanje spanca vpliva na naš metabolizem tako, da nas dela lačne, tudi ko v resnici nismo (manjka nam spanca, ne hrane). Pomanjkanje spanca vpliva tudi na izločanje kortizola, hormona, ki uravnava apetit, poleg tega pa smo neprespani veliko manj dovzetni za gibanje in šport, ki sta sestavni del diet oziroma prehranjevalnih režimov.