Petek, 11. 6. 2010, 14.31
8 let, 7 mesecev
Vlaknine - za zdravje in vitkost
Vlaknine so kompleksni ogljikovi hidrati, ki jih naše telo s svojimi encimi ne more popolnoma prebaviti, zato vlaknine v našem telesu niso vir energije, kljub temu pa imajo nekaj zelo pomembnih funkcij. Hrana, bogata z vlakninami, je bolj nasitna, zato si lahko z njo uravnavamo pretiran apetit – vlaknine namreč v črevesju nabreknejo in spodbudijo črevesno gibanje oziroma peristaltiko.
Vrste vlaknin
Naravne prehranske vlaknine najdemo v hrani; mednje sodijo lignin, celuloza, hemiceluloza, pektin, gume, beta-glukani, inulin in neprebavljivi škrob. Najdemo jih v celičnih stenah rastlin, sadju, semenih in zelenjavi. Funkcionalne vlaknine so sintetične vlaknine, ki jih lahko dodajajo živilom in imajo pozitivne učinke v telesu; mednje sodi na primer hitin, ki ga najdemo v skeletu rakov, psilium, ki je del trpotčevih lupinic, pa tudi fruktooligosaharidi, polioli in desktrini, ki se uporabljajo kot dodatki pri živilih. Dalje vlaknine delimo tudi glede na to, ali so topne v vodi ali ne – netopni vlaknini sta na primer celuloza in lignin, ki spolzita skozi prebavni trakt in pripomoreta k povečani količini izločenega blata, topna vlaknina pa je pektin, ki se raztopi v vodi, nato pa v črevesju tvori raztopino, ki upočasni absorbcijo sladkorja v krvni obtok.
Pomoč pri hujšanju
Če pri zdravem hujšanju v jedilnik vključimo več jedi, ki vsebujejo veliko vlaknin, lažje hujšamo, saj moramo tako hrano dlje žvečiti, hkrati pa nam ob nizki energetski vrednosti daje občutek sitosti. Poleg tega v črevesju nabrekne in tako še upočasni absorbcijo hranil.