Petek, 27. 4. 2012, 12.26
8 let, 12 mesecev
V boj proti senenemu nahodu

Seneni nahod, ki ga imenujemo tudi sezonski alergični rinitis, je posledica alergične reakcije na specifične alergene, ki se širijo po zraku. Običajno se pojavlja spomladi in poleti, ko je v zraku veliko peloda. Medtem ko spomladanski seneni nahod povzročajo cvetni prah leske, breze in vrbe, poleti pa bukve, javorja, hrasta, travniških rastlin, pelina in trstike, pa celoletni alergični rinitis običajno povzročajo alergeni, kot so hišni prah in hišne pršice, živalska dlaka in perje.
Tako seneni nahod kot tudi ostale alergije so dedne, vendar ni nujno, da do alergije pride, saj je njen pojav odvisen od številnih drugih dejavnikov. Število obolelih za seneni nahod se je v zadnjih letih povečalo, razlog pa se med drugim skriva tudi v šibkejšem imunskem sistemu.
Simptomi prve spomladanske nadloge
Alergija na cvetni prah se vsaj po simptomih bistveno ne razlikuje od navadnega alergičnega rinitisa. To sezonsko bolezen dihal lahko prepoznano predvsem po srbenju nosa, pogostim kihanjem, neprestanim izločanjem nosne sluznice, sinusnim vnetjem ter pordelimi, srbečimi in solzečimi očmi. Nekateri pa imajo poleg zgoraj naštetih simptomov tudi glavobole, povišano temperaturo, težko dihajo, postanejo hitro razdražljivi ali potrti, izgubijo tek in slabo spijo.
Simptomi tako sezonskega kot celoletnega alergičnega rinitisa se običajno pojavijo kmalu po stiku z alergenom, trajajo pa vse dokler je oseba izpostavljena cvetnemu prahu.
Zdravljenje senenega nahoda brez zdravil
Poleg farmacevtske oblike zdravljenja alergije kot so tablete, sirupi, mazila in raztopine pa za to spomladansko nevšečnost lahko poskrbite tudi z različnimi naravnimi sredstvi. Pri tem je pomembno, da se alergenom čim bolj izogibate, torej da ste v času cvetenja v zaprtih prostorih.
Proti alergiji pomaga tudi prehrana
Veliko simptomov senenega nahoda lahko odpravimo ali vsaj zdravimo s pravilno prehrano. V svoje obroke tako vključite česen, ki pomaga zmanjšati izločanje nosne sluznice. Uživajte živila bogata z beta karotenom, kot so rdeče in oranžno sadje in zelenjava ter temno zelena živila, ki pomagajo iz telesa izločati toksine. Zaradi visoke vsebnosti mineralov so še posebej koristne morske alge.
Seneni nahod, ki se lajša tudi s homeopatskimi pripravki in akupunkturo je potrebno resno obravnavati, saj lahko za sabo pusti resne posledice oziroma se razvije v astmo.