Ponedeljek,
3. 10. 2011,
18.09

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 3. 10. 2011, 18.09

8 let, 7 mesecev

Trening s kettlebellom

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Kakšen bi bil vaš odziv, če bi vam kdo rekel, da vsak teden obiskuje vadbo, na kateri delajo vaje s pisanimi utežmi, ki so videti kot topovske krogle s ploskim dnom in ročajem?

Naj se sliši še tako čudno, a vadba s kettlebelli je starejša, kot bi si mislili, njen učinek na telo pa naravnost fantastičen. Trening s kettlebelli, na katerega za izboljšanje telesne pripravljenosti in mišičnega tonusa prisegajo tako poklicni športniki kot tudi policisti in vojaki, ima namreč odločilni vpliv na moč in vzdržljivost, povečuje gibljivost sklepov, eksplozivnost in krepi kardiovaskularno zmogljivost.

Začelo se je v Rusiji ...

Kettlebell je tradicionalna ruska utež, ki so jo okrog leta 1700 uporabljali za določanje teže žit in blaga, ob koncu dneva pa so se z njo kmetje preizkušali v vihtenju in dvigovanju. Ruska vlada je v tej dejavnosti hitro prepoznala koristi za zdravje in dobro počutje vseh, ki so bili zaposleni v gospodarstvu, in tako je bil leta 1981 ustanovljen prvi uradni odbor za kettlebelle, ki je uvedel obvezno vadbo s kettlebelli, iz katere sta se razvila tradicionalni šport (girevoy sport) in priznana metoda treninga.

Moč je v gibanju

Pri vadbi s kettlebelli, ki predstavljajo tudi odlično orodje za razvoj motoričnih sposobnosti, je moč v gibanju. Izvajamo večje število ponovitev balističnih gibov, ki telo naučijo prenašanja moči z nog na roke, kar nam pride prav tudi pri vsakdanjih opravilih. Število vadbenih intervalov, premor in tempo so za vsak trening točno določeni, vadba pa poteka tako, da ji lahko sledijo tudi popolni začetniki. Gibov, ki jih izvajamo s kettlebelli, se sicer naučimo hitro, zato pa je toliko pomembneje, da jih izvajamo pravilno in predvsem varno. Z omenjeno vadbo bodo mišice sčasoma postale vitke, dolge, prožne, vzdržljive in močne, nad čemer so še posebej navdušena dekleta, ki prisegajo na lepo, močno in zdravo telo.

Potek treninga

V centru funkcionalnega treninga Vigor Ground v Ljubljani program Vigor Kettlebells izvajajo v manjših skupinah, trening pa temelji na intervalnem sistemu in izvajanju tekmovalnih dvigov, kot so jerk, snatch in long cycle (ki ga sestavljata nalog in jerk). Preden začnemo vadbo, je priporočljivo, da si svoj kettlebell ustrezno pripravimo z magnezijem, ki preprečuje drsenje. ''Najprej odstranimo star magnezij, ročaj kettlebella čisto malo zmočimo z vodo in nato s suhimi rokami začnemo prvi nanos magnezija,'' o pripravi kettlebella pravi Brane Božič, vodja skupinskih treningov, ki temeljijo na dvigovanju kettlebellov, in dodaja, da je nekaterim dovolj tudi, da si z magnezijem namažejo samo roke. Enourni trening se začne z ogrevanjem, sledita aktivacija in glavni del, ki je sestavljen iz od treh do petih intervalnih vaj s kettlebelli.

Teža kettlebella je prilagojena posameznikovim zmožnostim, ki jih v centru funkcionalnega treninga Vigor Ground ugotavljajo na štirih uvajalnih treningih. ''Med spremljanjem napredka vadečim svetujemo, naj si izberejo težji oziroma v nekaterih primerih lažji kettlebell. Posebej pri fantih je velikokrat problem, da precenijo svoje zmožnosti in posežejo po (pre)težkem kettlebellu, kar onemogoča pravilno izvajanje vaj, kar je pri tej obliki vadbe ključnega pomena,'' opozarja Božič.

Jerk, snatch in long cycle

… so trije osnovni gibi, ki jih v skupinskih vadbah običajno izvajajo po dnevih oziroma treningih. ''En trening delamo jerk in bolj krepimo noge, drugič snatch, kjer najbolj obremenimo ramena, tretji trening z dvigom long cycle poskrbimo za hrbet, četrti je lahko kombinacija vseh treh. Tako se tudi izognemo enoličnosti treningov. Sicer pa običajno vadimo z enim kettlebellom. Najprej vadi šibkejša roka in nato še močnejša.''

Vadba s kettlebelli je primerna za vsakogar, ne glede na starost. Poleg mišic se začnejo razvijati tudi kite in vezi, sklepi pa so zato stabilnejši in se težje poškodujejo. Pri starejši populaciji z vztrajnostjo, pravilnim in vodenim treniranjem izginejo bolečine v sklepih, mišicah in hrbtenici, telo pa postane popolnoma sproščeno. Tudi če se ne ukvarjate z nobenim drugim športom, je trening s kettlebelli odličen dodatek k vsakdanjemu življenju, saj ugodno vpliva na dobro počutje, pravilno držo ter sproščenost telesa in duha.