Četrtek,
24. 3. 2011,
14.09

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 24. 3. 2011, 14.09

8 let, 7 mesecev

Spomladanski post

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Post kot učinkovito razstrupljanje poznajo vse kulture sveta in je namenjen regeneraciji telesa po dolgi zimi. Če se ga lotite pravilno, lahko ima veliko pozitivnih učinkov.

Zakaj post? Naše telo je vsak dan izpostavljeno škodljivim vplivom: dihamo slabši zrak, jemo manj kakovostno hrano, premalo se gibamo ..., pozimi pa bi lahko negativne vplive še podvojili, saj se strupi zaradi pomanjkanja gibanja počasneje odvajajo iz telesa. Pomladni čas je zato idealen, da se razstrupimo in telesu povrnemo energijo, ki jo potrebuje za zdravo delovanje. Razstrupljanje prebavil vpliva tudi na boljše delovanje drugih organov v telesu (možgani, srce, ožilje), posledično pa tudi na psihično počutje, boljši spanec, lepšo kožo, dobro voljo ...

Kdo naj se posti? Vsak, ki si to želi in ki nima posebnih težav z zdravjem ali težjih kroničnih obolenj, izjema so nosečnice. Nič ni narobe, če se pred postenjem posvetujete z zdravnikom, si pregledate kri, izmerite krvni pritisk, krvni sladkor ... Če ste prehlajeni, bolni, utrujeni ali celo izčrpani, se strogega posta ne lotevajte, dokler si telo ne opomore. Zelo pomembno je, da se na post pripravite tudi v glavi, sploh če z njim šele začenjate, in si vnaprej naredite načrt postenja. Ne zahtevajte takoj preveč od sebe in si namesto maratonskega posta privoščite raje tridnevni post, ne pričakujte čez noč revolucionarne izgube kilogramov, ne vztrajajte prek svojih in prek zdravih meja. Post mora biti vsekakor prilagojen vam osebno, vaši teži, starosti, načinu življenja in telesni kondiciji. Če pri postu neznosno trpite ali imate celo zdravstvene težave, ga morate takoj prekiniti in poiskati obliko razstrupljanja, primerno vašemu organizmu.

Začnite! Poznamo različne načine postenja, ki lahko trajajo en dan, tri dni ali več kot en mesec. Včasih so se ljudje postili tudi 40 dni samo ob kruhu in vodi, a vi ste lahko prijaznejši do svojega organizma. Pomembno je vedeti, da post ni stradanje in da lahko post imenujemo tudi uravnotežen in nadzorovan vnos hrane v telo, kar pomeni, da iz vsakdanje prehrane izločimo čim več škodljivih snovi (maščobe, sladkorji), uživamo veliko sadnih in zelenjavnih sokov in se po potrebi klistiramo.

Enodnevni post Eno- ali dvodnevni post si ljudje ponavadi privoščijo ob polni luni ali ob prvem luninem krajcu, ki naj bi imel zaradi vpliva lune takrat najboljši učinek. Ves dan ne zaužijete ničesar, dobro se je klistirati z mlačno vodo in se sproščati s hitro hojo na svežem zraku, saj to pospešuje znojenje in s tem izločanje odpadnih snovi iz telesa. To je gotovo najhitrejša metoda razstrupljevanja, vendar zato še ni najlažja, ponovite jo lahko dvakrat na mesec. Post je najbolje končati zjutraj, s kozarcem limoninega soka, ki ste mu primešali ščepec soli ali žličko meda, prvi obrok po postu naj bo lahek, sadje in zelenjava sta najboljša izbira, saj pomagata prebavilom, da lažje izločijo preostanek strupov.

Tridnevni post Čeprav zveni bolj drastično od enodnevnega posta, ni nujno tako. Poskrbite, da boste te tri dni imeli mir, da vas ne bo zasledoval stres iz službe in da se boste lahko posvetili samo sebi, post lahko raztegnete tudi na ves teden, če vam ustreza. Vsako jutro začnite z razstrupljevalnim napitkom, v katerega ste zmešali dve jedilni žlici limoninega soka, jedilno žlico javorjevega sirupa, ščepec kajenskega popra in eno skodelico sveže vode. Obroki naj bodo sestavljeni iz svežega sadja in zelenjave, vsak dan popijte vsaj liter in pol sveže vode. Na post se pripravite nekaj dni prej, po končanem postu postopoma dodajajte svoji prehrani živila, ki ste jih prej opustili – beljakovine in podobno.