Četrtek,
28. 4. 2011,
10.56

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 28. 4. 2011, 10.56

8 let, 7 mesecev

Sonce je tudi zdravo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Ni več poletja, da nas množice zdravnikov, specialistov in strokovnjakov ne bi nenehno opozarjale na škodljive vplive izpostavljanja soncu, ...

... čeprav bi bilo prav, da opozorijo tudi na njegove pozitivne učinke. Tokrat si o njih lahko preberete tukaj. 1. Vitamin D Vitamin D je izjemno pomemben za trdnost kosti in zob, za preprečevanje rakavih obolenj, kožnih bolezni, kot je luskavica, srčnih obolenj ... Človekovo telo ga tvori samo, in sicer ob pomoči sončne svetlobe. Dovolj je deset do petnajst minut izpostavljanja soncu, da zadostimo potrebam telesa, pomagamo si lahko tudi s prehrano, kot so jajca, sardine, losos ... Ko govorimo o izpostavljanju soncu, to ne pomeni nujno sončenja, vseeno pa je treba biti ustrezno zaščiten. 2. Melatonin in ciklus spanja Sončna svetloba oziroma tema spodbuja tvorbo melatonina, ki pomembno vpliva na ritem spanja pri ljudeh. Melatonin se tvori ponoči, medtem ko spimo, in se preneha tvoriti v stiku z dnevno svetlobo. Ljudje, ki so zjutraj izpostavljeni sončni svetlobi, ga začnejo proizvajati prej, zato navadno zlahka zaspijo in nimajo težav s spanjem. Prav zaradi tega se melatonin uporablja pri zdravljenju nespečnosti, preprečuje vnetja, infekcije, celo raka in avtoimunske bolezni, blaži bolečine pri menstrualnem ciklusu.

3. Serotonin in dobra volja Serotonin, nerazdružljivi spremljevalec melatonina, znan tudi kot hormon sreče, se ustvarja ob dnevni sončni svetlobi, ponoči oziroma v temi pa se preprosto pretvarja v melatonin, potreben za spanje. Visoka raven serotonina v telesu vpliva na občutek sreče in zadovoljstva s samim sabo, mirno ter zbrano razmišljanje. Kolikor serotonina dnevno dobimo, pomembno vpliva na to, koliko melatonina bomo lahko proizvedli za spanje - več spanja je manj utrujenosti, je manj potrtosti in depresije. Le poskrbite, da boste četrt ure na dan primerno izpostavljeni soncu, če delate v zaprtih prostorih, kjer ni sončne svetlobe, pojdite vsake toliko ven na sonce in na zrak, saj vam to lahko pomembno pomaga pri izboljšanju spanca, storilnosti in dobremu počutju - naj vam sonce nariše nasmeh na obraz! Ponoči spite v popolni temi, ker se tako ustvari največ melatonina.

4. Energija Sonce ob pravilnem izpostavljanju daje telesu energijo, in sicer tako, da njegovi žarki aktivirajo krvni pigment, ki nato spodbuja splošni metabolizem telesa. V praksi to lahko občutimo tako preprosto, da ne občutimo fizične utrujenosti, nismo zadihani ob povečanih naporih, imamo boljšo presnovo in prebavo, ker jetra in ledvice delujejo bolje, trdnejši imunski sistem, nižjo raven holesterola ...

5. Sonce zdravi Sonce pozitivno vpliva na bolezni dihal, kot je tuberkuloza, blagodejen pa je tudi njegov vpliv na zdravljenje in blaženje trdovratnih kožnih bolezni, kot so lupus vulgaris - kožna bolezen, ki je posledica bakterije tuberkuloze, rosacea, kronično vnetna kožna bolezen, luskavica, beljenje kože, ki nastane zaradi izgube pigmenta (težava, ki jo je baje imel pokojni M. Jackson), čeprav je treba biti izredno previden zaradi nevarnosti opeklin in še mnogo drugih.

Kakorkoli, to poletje si privoščite nekaj sončnih žarkov več, poskrbite le, da boste primerno zaščiteni!