Četrtek,
3. 6. 2010,
13.25

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 3. 6. 2010, 13.25

8 let, 7 mesecev

Soja je odličen vir alternativnih beljakovin

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Soja je edina užitna rastlina, ki lahko v prehrani popolnoma nadomesti živalske beljakovine.

K njenim učinkovinam prištevamo vse esencialne aminokisline (beljakovinske gradnike, ki jih telo ne more proizvesti samo), ki se sicer v kompletu pojavljajo le v hrani živalskega izvora. Soja je najhrana, kajti če jo uvrstimo v prehrano, bo dobrodejno učinkovala na naše zdravje. Je poceni, kakovostna rastlinska beljakovina, bogata z vitamini in minerali, vsebuje pa tudi veliko topnih prehranskih vlaknin, rastlinskih omega-3 maščobnih kislin in ponuja izobilje rastlinskih hranilnih snovi, ki se borijo proti nastanku raznih bolezni.

V boju proti raku

Soja se je izkazala kot učinkovito živilo v boju proti raku. Izkazalo se je, da imajo številne sestavine soje antikancerogeni učinek. Aktivna sestavina soje so izoflavoni, ki delujejo kot antioksidanti in estrogeni. Še posebej sta pomembna dva izoflavona: genistein in daidzein. Blažita simptome tiste vrste raka, ki so povezani s hormoni, na primer raka na dojkah in prostati.

Izoflavoni se vežejo na tiste dele celičnih membran, na katere bi se drugače naselili hormoni, ki lahko povzročijo rast tumorjev. Poleg tega, da zavira dejavnost močnih naravnih hormonov, lahko genistein ovira tudi dejavnost encimov, ki pospešujejo nastajanje krvnih strdkov in tumorjev.

Japonke in Kitajske, ki večino beljakovin dobijo iz sojinih izdelkov redkeje obolevajo za rakom na dojki. To ugotovitev potrjujejo tudi izsledki raziskav na živalih. Izdelki iz soje koristijo tudi moškim, ti zato redkeje zbolijo za rakom na prostati.

Blaži simptome menopavze

Obstajajo polemike o tem, kako lahko soja pomaga pri simptomih menopavze, a nekateri dokazi kažejo, da ima super živilo to moč. Naravna raven estrogena se pri ženskam med menopavzo zniža, izoflavoni pa pomagajo blažiti to spremembo.

V raziskavi, ki so jo naredili v Italiji na skupini žensk, so ugotovili, da so ženske, ki so redno uživale sojine beljakovine, doživljale manj vročinskih oblivov in so se ponoči manj potile kot ženske v skupini, ki so prejemale placebo.

Znižuje raven holesterola Fitosteroli omejujejo vpijanje holesterola v črevesju in tako pripomorejo k zniževanju ravni holesterola LDL. V New England Journal of Medicine so objavili povzetke 38 različnih raziskav in vse so potrdile, da soja dobro vpliva na zdravje srca in ožilja. Uživanje soje je pri raziskavah pripeljalo do zniževanje holesterola LDL povprečno za 13 odstotkov.

Vrelec mladosti Soja ima kot vir beljakovin v primerjavi z mesom pomembno prednost: njene aminokisline, najmanjši gradniki beljakovin, lahko v procesu prebave veliko laže izkoristimo kot tiste iz mesa, rib ali perutnine. Sojine beljakovine so idealno prebavljive, še zlasti za ljudi, ki izločajo premalo želodčne kisline. Mednje sodijo ljudje s težavami zaradi napačne prehrane ter tisti s prezgodnjimi znaki staranja. Njim lahko prehod na sojine beljakovine povrne umsko svežino in mladostni videz.

Soja otežuje zanositev

Britanski strokovnjaki za neplodnost so ugotovili, da ženske, ki želijo zanositi, ne bi smele jesti preveč izdelkov iz soje. Snov v soji, ki se imenuje genistein, naj bi uničevala semenčice, ki plavajo proti jajčecu, in s tem oteževala oploditev.

Genistein je prisoten v vseh izdelkih, ki vsebujejo sojo, tudi v sojinem mleku in številnih prehrambnih izdelkih za vegetarijance. To seveda ne pomeni, da bi se morale ženske povsem izogibati hrani, ki vsebuje sojo, če bi želele zanositi. Strokovnjaki svetujejo, naj se sojinim izdelkom izogibajo v tistih dneh, ko imajo ovulacijo in računajo na zanositev.

Nevarnost gensko spremenjene soje Sojina domovina je Kitajska. Ko so jo pred 200 leti prinesli v ZDA, se je njena pridelava iz leta v leto povečevala in zdaj tam pridelajo največ soje na svetu. Žal pa je več kot 66 odstotkov vse soje, ki jo pridelajo v ZDA, gensko spremenjene. Koliko pa gensko spremenjena hrana vpliva na naše telo, še ne moremo zagotovo vedeti, a kaj veliko dobrega zagotovo ne prinese. Kupujte izdelke z ekološkim certifikatom, saj le to zagotavlja, da je izdelek nadzorovan od semena, vhodnih surovin do vseh uporabljenih dodatkov in postopkov.