Četrtek, 3. 6. 2010, 13.25
8 let, 7 mesecev
Soja je odličen vir alternativnih beljakovin
K njenim učinkovinam prištevamo vse esencialne aminokisline (beljakovinske gradnike, ki jih telo ne more proizvesti samo), ki se sicer v kompletu pojavljajo le v hrani živalskega izvora. Soja je najhrana, kajti če jo uvrstimo v prehrano, bo dobrodejno učinkovala na naše zdravje. Je poceni, kakovostna rastlinska beljakovina, bogata z vitamini in minerali, vsebuje pa tudi veliko topnih prehranskih vlaknin, rastlinskih omega-3 maščobnih kislin in ponuja izobilje rastlinskih hranilnih snovi, ki se borijo proti nastanku raznih bolezni.
V boju proti raku
Soja se je izkazala kot učinkovito živilo v boju proti raku. Izkazalo se je, da imajo številne sestavine soje antikancerogeni učinek. Aktivna sestavina soje so izoflavoni, ki delujejo kot antioksidanti in estrogeni. Še posebej sta pomembna dva izoflavona: genistein in daidzein. Blažita simptome tiste vrste raka, ki so povezani s hormoni, na primer raka na dojkah in prostati.
Izoflavoni se vežejo na tiste dele celičnih membran, na katere bi se drugače naselili hormoni, ki lahko povzročijo rast tumorjev. Poleg tega, da zavira dejavnost močnih naravnih hormonov, lahko genistein ovira tudi dejavnost encimov, ki pospešujejo nastajanje krvnih strdkov in tumorjev.
Japonke in Kitajske, ki večino beljakovin dobijo iz sojinih izdelkov redkeje obolevajo za rakom na dojki. To ugotovitev potrjujejo tudi izsledki raziskav na živalih. Izdelki iz soje koristijo tudi moškim, ti zato redkeje zbolijo za rakom na prostati.
Blaži simptome menopavze
Obstajajo polemike o tem, kako lahko soja pomaga pri simptomih menopavze, a nekateri dokazi kažejo, da ima super živilo to moč. Naravna raven estrogena se pri ženskam med menopavzo zniža, izoflavoni pa pomagajo blažiti to spremembo.
V raziskavi, ki so jo naredili v Italiji na skupini žensk, so ugotovili, da so ženske, ki so redno uživale sojine beljakovine, doživljale manj vročinskih oblivov in so se ponoči manj potile kot ženske v skupini, ki so prejemale placebo.
Soja otežuje zanositev
Britanski strokovnjaki za neplodnost so ugotovili, da ženske, ki želijo zanositi, ne bi smele jesti preveč izdelkov iz soje. Snov v soji, ki se imenuje genistein, naj bi uničevala semenčice, ki plavajo proti jajčecu, in s tem oteževala oploditev.
Genistein je prisoten v vseh izdelkih, ki vsebujejo sojo, tudi v sojinem mleku in številnih prehrambnih izdelkih za vegetarijance. To seveda ne pomeni, da bi se morale ženske povsem izogibati hrani, ki vsebuje sojo, če bi želele zanositi. Strokovnjaki svetujejo, naj se sojinim izdelkom izogibajo v tistih dneh, ko imajo ovulacijo in računajo na zanositev.