Četrtek,
14. 10. 2010,
13.19

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 14. 10. 2010, 13.19

8 let, 7 mesecev

Sladko purpurno zdravje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Purpurna barva grozdja v sebi nosi toliko zdravja, da je popolnoma naravno, da v tem času sedimo pred zvrhano skledo temnega grozdja in zobamo sladki sadež ...

Ne prezrimo niti rozin in izdelkov iz grozdnih pešk. Pravzaprav je grozdje res hrana bogov, kot so verjeli stari Grki. Zdravje v malih kroglicah Grozdne jagode prinašajo veliko zdravja. Govorimo predvsem o temnem grozdju, saj še vedno velja, da je barva sadja ali zelenjave tista, ki nosi največ zdravilnih učinkovin. Pri grozdju so to antioksidanti, imenovani flavonoidi, ki jih potem najdemo tudi v grozdnem soku in rdečem vinu. Poleg tega je grozdje bogato z vitamini A, C, B6 in folno kislino ter minerali, kot so kalij, kalcij, fosfor, železo in magnezij.

Na splošno velja, da je grozdje dober vir energije za kri in telo. Ker grozdne jagode vsebujejo veliko mineralov, tudi železa, preganjajo utrujenost in slabokrvnost, nekateri pa prisegajo, da pitje čistega grozdnega soka odganja migreno (piti bi ga morali zjutraj brez dodatka vode). Temno grozdje ima tudi močno antibakterijsko moč, zato ga je dobro jesti ob prehladih, pomagal pa naj bi tudi proti virusu herpesa.

Tisti, ki trpijo za astmo, visokim holesterolom ali boleznimi srca, bi morali grozdje vključiti v redno prehrano. Grozdje namreč vlaži sluznico, tudi pljuča, pomaga zniževati raven slabega holesterola in tudi njegovo absorpcijo v telo.

Antioksidanti v grozdju upočasnjujejo staranje in rakava obolenja, zato postaja sadež vse bolj cenjen tudi v kozmetični in farmacevtski industriji. Še najboljše pa je še vedno, če si privoščimo velik krožnik sladkega domačega grozdja.

Suho zlato

Rozine oziroma posušeno grozdje so prav tako vir zdravja, in sicer za oči, zobe in kosti. Prav tako je dobro zobati to sladko dobroto, ko nas muči povišana temperatura, slabokrvnost, zaprtje in celo zmanjšan libido.

Suho grozdje vsebuje veliko vlaknin, mineralov (selen, fosfor, magnezij, kalcij, kalij …), zato ga je dobro uživati pri bolezenskem hujšanju, slabokrvnosti, pomanjkanju kalcija in povišani temperaturi. Podobno kot sveže grozdje imajo tudi rozine antibakterijsko moč in so dobro zdravilo pri prehladu.

Grozdne peške

Tudi ta del grozdja je zelo visoko cenjen, predvsem pa ga uporabljajo za ekstrate, ki vsebujejo veliko vitamina E, linolenske kisline (ena od omega 3 maščobnih kislin) in flavonoidov. Izvleček iz grozdnih pešk naj bi zniževal visok krvni pritisk in visoko stopnjo slabega holesterola v krvi. Prav tako naj bi preprečeval različna vnetja, rast rakavih celic, osteoporozo, zobni karies in poškodbe kože, ki so nastale od sonca.

Izvleček se dobi v kapsulah ali kapljicah v trgovinah z zdravo prehrano oziroma zeliščnih lekarnah. Kapsule uživamo večkrat na dan, kapljice pa dodajamo vodi in drugim pijačam.