Ponedeljek, 26. 1. 2015, 12.44
7 let, 7 mesecev
Se želite za vedno znebiti očal? Rešitev je laserska odprava dioptrije.

Kolikokrat na dan si zaželite, da med vami in vašim sogovornikom ne bi bilo motečih očal oziroma okvirjev ter da bi kljub temu videli ostro? Ste zaradi očal prikrajšani za nekatere športne aktivnosti in vas pozimi moti, ker se orosijo, ko vstopite v topel prostor?
Očala so sicer nepogrešljiv medicinski pripomoček, a so številnim uporabnikom marsikdaj tudi v napoto. Na primer pri športnih dejavnostih, kot so smučanje, plavanje, potapljanje, plezanje, tek in kolesarstvo, nas očala lahko močno ovirajo. Kombiniranje leč in očal pa tudi ni primerno za vsakega uporabnika, saj je uporaba leč povezana z določenim zdravstvenim tveganjem in prav tako ni priporočljiva prav za vsakogar.
Je laserska operacija dioptrije resnično primerna za vse – otroke, odrasle in starejše? Je pri tem pomembno, ali smo kratko- ali daljnovidni? So vse laserske operacije uspešne? O tem smo se pogovarjali z mag. Kristino Mikek, dr. med., specialistko oftalmologije s Centra za očesno rafraktivno kirurgijo Morela okulisti.
Se z lasersko operacijo oči lahko za vedno znebimo očal? To drži v primerih, ko je dioptrija pred operacijo stabilna, in v primerih, ko kandidat za operacijo nima kakšnih drugih očesnih bolezni. Pomembno je, da je oko zdravo. To pa ugotovimo na podrobnem pregledu pred operacijo.
Kakšne vrste laserskih operacij so primerne za odpravo dioptrije? Obstajata dve vrsti laserskih korekcij, ki se razlikujeta po pripravi roženice na delovanje laserja excimer. Pri tehniki površinske ablacije, ki jo imenujemo LASEK (angl. Laser subepithelial keratomileusis), s površine roženice s posebno alkoholno raztopino odstranimo povrhnjico in nato z laserskim žarkom odpravimo dioptrijo. Na koncu operacije zaradi hitrejšega celjenja vstavimo terapevtsko kontaktno lečo, pod katero se povrhnjica v treh dneh po operaciji zaceli. Pri tehniki LASIK (ang. Laser in situ keratomileusis) ali novejši SBK (ang. sub Bowman keratomileusis) pa s posebnim nožem naredimo tanek reženj velikosti od 90 do 100 mikrometrov, nato delujemo z laserjem, ki odpravi dioptrijo, in na koncu reženj namestimo na prvotno mesto. Razlika med tehnikama LASIK in SBK je v tem, da so bili pri tehniki LASIK režnji, ki smo jih delali včasih, debelejši – merili so od 150 do 180 mikrometrov, medtem ko so pri metodi SBK tanjši in zaradi tega manj agresivni do mehanske stabilnosti roženice.
Katere operacije izvajate v vašem centru? V našem centru izvajamo obe omenjeni tehniki. Za katero se odločimo, je odvisno od starosti pacienta in izvidov preiskav, ki jih naredimo pred operacijo. Pacienti, ki imajo tanjšo roženico ali roženico asimetričnih površin, so bolj primerni za tehniko površinske ablacije LASEK. Velika razlika med obema tehnikama, ki jo opazijo pacienti, je bolečina po operaciji, ki je pri tehniki SBK praktično ni, pri tehniki LASEK pa se mora povrhnjica zaceliti in to traja nekaj dni. V tem času pacient občuti bolečine in je zanj neprijetno. Seveda pa laserska korekcija dioptrije ni primerna za vse, še posebej je tu skupina ljudi, ki ima zelo visoko dioptrijo (nad -9,0 dioptrije) in pretanko roženico za katerokoli od laserskih korekcij. V teh primerih delamo operacijo z vstavitvijo fakične leče, s katero uspešno korigiramo dioptrijo. Tudi pri tem gre za ambulantno operacijo, ki traja nekaj minut, in že isti dan pacient vidi brez očal. Take operacije z vstavitvijo fakične leče so primerne za ljudi do 40. leta starosti.
Je laserska operacija primerna za vse, tako za otroke kot starejše? Praviloma operiramo po 21. letu starosti, če je dioptrija stabilna. V literaturi je objavljenih nekaj primerov, ko so operirali otroke, še posebej tiste, ki so imeli veliko razliko v dioptriji med enim in drugim očesom. V teh primerih je primernejša tehnika površinske ablacije. Poudarjam, da so to izjeme in da to ponavadi ni pravilo. Res se je dobro držati tega, da je dioptrija stabilna, vemo pa, da se dioptrija včasih lahko spreminja vse tja do 25. leta starosti. Če se tega držimo, potem je tudi sprememba dioptrije po operaciji manj verjetna.
Je pri laserski operaciji dioptrije pomembno, ali smo kratko- ali daljnovidni? Da, to je pomembno. Pri kratkovidnih lahko lasersko operacijo naredimo pri dioptrijah vse do - 9,0, če imajo dovolj debelo roženico. Tudi astigmatizem ni ovira. Pri daljnovidnih pa je laserska operacija mogoča le do dioptrije +3 ,50 ali + 4,0. Vemo, da nad to dioptrijo rezultati niso tako predvidljivi in da se plus dioptrija ponavadi vrne. Pri daljnovidnih, starih okrog 40 let ali starejših, je primernejša operacija zamenjave naravne očesne leče z novo multifokalno lečo, s katero je mogoče odpraviti dioptrijo za daljavo in bližino. Vsi, ki imajo visoko plus dioptrijo, dobro vedo, da zelo slabo vidijo na bližino, s to operacijo pa čudežno spregledajo. Gre za operacijo, ki je povsem enaka kot operacija sive mrene, le da je leča, ki jo vstavimo, drugačna. In že smo pri ljudeh s sivo mreno in dioptrijo, ki jih z operacijo sive mrene lahko rešimo optičnih pripomočkov za gledanje na daleč in na blizu. Tu je treba dodati, da je za uspeh operacije pomembno, da je sicer oko zdravo in da kandidat za operacijo razen sive mrene nima pridruženih očesnih bolezni.
Kako pacienta pripravite na lasersko operacijo? V našem centru pacient pred operacijo opravi najmanj dva pregleda. Na prvem, informativnem pregledu, ki je brezplačen in povsem neobvezujoč, se pogovorimo in predstavimo možnosti, ki pridejo v poštev glede na starost in dioptrijo. Pacientom so na voljo vse informacije o operaciji. Hkrati v pregled dobijo privolitev, ki jo podpišejo pred operacijo, da se lahko na podrobnem pregledu po opravljenih preiskavah natančno pogovorimo in odločimo, katera vrsta operacije je zanj najprimernejša. Čakalne vrste za omenjene laserske operacije skoraj ni, ponavadi so na vrsti v enem ali treh tednih.
Kako poteka pregled pred operacijo? Na podrobnem pregledu naredimo vse preiskave, s katerimi večkrat preverimo dioptrijo in ugotovimo, ali je oko zdravo. Pomembno je, da se glede na izvide preiskav in funkcije vida s pacientom pogovorimo o realnih pričakovanjih po operaciji. Velikokrat obravnavamo primere, ko recimo pacient na eno oko slabše vidi, ker se oko od rojstva ni razvilo zaradi nenošenja očal ali zaradi razlike v dioptriji. V takih primerih je treba kandidata seznaniti, kakšen bo vid po operaciji. Pri operaciji z multifokalno lečo je treba paciente seznaniti, da bodo potrebovali čas, da se bodo po operaciji naučili gledati na bližino, da bodo morda za kakšne izjemne priložnosti potrebovali očala ali da se lahko opazijo obrobe okrog luči nasproti vozečih vozil pri vožnji ponoči.
Kako dolgo traja poseg? Ne več kot deset minut, odvisno od primera, lahko tudi manj.
In okrevanje po operaciji? Priporočamo, da pacient nima kakšnih nujnih obveznosti vsaj teden dni. Pri tehniki SBK lahko sicer že naslednji dan praktično normalno delajo, pri metodi LASEK pa pacientom svetujemo, da vsaj tri dni mirujejo.
So vse laserske operacije oči uspešne? Lahko pri takšnem posegu tudi oslepimo? Za površinsko ablacijo in tehniko SBK je dokazano, da sta od tri do šest mesecev po operaciji v smislu vidne ostrine obe enako dobri in primerljivi. Sta pa rehabilitacija in stabilizacija vidne ostrine pri tehniki SBK hitrejši kot pri metodi LASEK. Pri vsakem operativnem posegu, tudi na očeh, je zelo pomembno, da se na podrobnem pregledu pogovorimo o vseh možnostih in zapletih med operacijo in po njej. Menim, da je strah pred izgubo vida povsem neutemeljen.
Je ena laserska operacija dovolj, da nikoli več ne bomo potrebovali očal ali leč? Je v primeru, da je dioptrija pred operacijo stabilna in da se tudi zaradi drugačnega celjenja ne spreminja. Včasih je dioptrijo, ki ostane po operaciji ali se pojavi v letih po operaciji, mogoče korigirati z dodatno lasersko korekcijo, ki je vključena v ceno prve operacije. Preden se odločimo za to, je spet pomembno, da je dioptrija stabilna in da je z medicinskega stališča ponovna operacija varna.