Ponedeljek, 24. 10. 2011, 13.34
8 let, 7 mesecev
Samo eno hrbtenico imate
Morda se vam bo sprva zdelo nemogoče, da bi pri vseh vsakodnevnih opravilih, ki jih imate, zbrano pazili še na svojo hrbtenico, a vztrajanje pri varnostnih ukrepih se splača. Ko vam preidejo v navado, si boste hvaležni, hkrati pa boste s tem zmanjšali nevarnost poškodb. Ponujamo vam nekaj osnovnih napotkov za varovanje hrbtenice. 1. Preverjajte in prilagajajte svojo držo Kakšna je zdrava drža, že veste, čeprav pozabljate nanjo. Vsako uro preverite, kakšno držo ima vaša hrbtenica in kako jo lahko popravite. Izogibajte se položajev, ki kar kličejo po nepravilni drži in obremenjujejo hrbtenico, na primer sklanjanje nad delavno mizo ali pomivalnim koritom, umivanje las nad umivalnikom ... Sprva se vam bo zdelo nenehno popravljanje samega sebe odveč, a zelo hitro preide v kri. 2. Stanje na mestu Če dolgo stojite na mestu in se zraven še slabo držite, se bodo hitro pojavile bolečine in napetost v mišicah, bolečine v križu, nategnjene vezi ... Izogibajte se daljšemu stoječemu mirovanju, če je mogoče, se vmes pretegnite ali naredite vajo za raztezanje, sicer pa pomaga, če eno nogo položite na drugo višino, da razbremenite križ.
3. Poskrbite za kondicijo in počitek Moč in prožnost trebušnih ter hrbteničnih mišic, ki jih hrbtenica potrebuje za močno oporo, dosežete z redno telovadbo. Tako preprečite tudi poškodbe hrbtenice, saj postane bolj stabilna, gibanje pa poveča izločanje tekočine v sklepih, ki hrani in podmazuje sklepni hrustanec, zato se ta obrablja počasneje. Pozornost namenite tudi telesni teži, ki naj ne bo prekomerna, ampak prilagojena vaši višini, zgradbi in starosti, predvsem pa naj ne niha. Svojemu telesu privoščite tudi dovolj počitka, saj med spanjem medvretenčne ploščice nadomestijo tekočino, ki so jo porabile čez dan.
4. Sprostite vrat Kadar imate priložnost, si vzemite trenutek in sprostite mišično napetost, ki se vam je nabrala v vratnem predelu. To storite tako, da si s konicami pregnetete ramena, zaokrožite z glavo ali z rameni, tako da delate kroge naprej in nazaj. Pri obremenitvi ramenskega predela hrbtenice se zavarujete tudi tako, da ne sklanjate ali stegujete glave navzdol, ko gledate v televizijo, v monitor ali ko berete, ampak naj bo vaš pogled usmerjen naravnost predse. Branje si lahko olajšate tako, da si v naročje položite blazino, nanjo pa knjigo, na pol ure si vzemite čas in se pretegnite.
5. Previdno z obremenitvijo Največ ljudi si hrbtenico poškoduje z nepravilnim dvigovanjem težkih stvari, čeprav bi to lahko preprečili. Predmete vedno dvigujte s celim telesom, ne samo z rokami in hrbtom, pri čemer navadno pozabimo na noge. Izogibati se je treba sunkovitim gibom in temu, da bi delali več gibov hkrati – med obračanjem telesa težkih reči ne vzdigujte, čeprav to ves čas počnejo vsi. Tipičen primer je dvigovanje otroka iz sedeža v avtu, ki kar kliče po zaporedju nepravilnih gibov. Posebej ženske, vedno obložene z vrečkami, bi morale paziti, da je teža enakomerno razdeljena na levo in desno stran telesa. Tako je porazdelitev teže bolj enakomerna in pritisk na hrbtenico porazdeljen.