Četrtek, 20. 2. 2014, 13.39
9 let
Preveč sedenja je samo po sebi dejavnik tveganja za invalidnost

Študija znanstvenikov z Northwestern University Feinberg School of Medicine je prva, ki kaže, da je sedenje samo po sebi dejavnik tveganja za invalidnost, ločen od pomanjkanja zmerno intenzivne telesne dejavnosti. Povedano drugače, preveč sedenja pomeni skoraj tako močan dejavnik tveganja za invalidnost kot pomanjkanje zmerne telesne dejavnosti.
Če od dveh 65 let starih žensk ena na dan sedi 12 ur, druga pa 13, bo imela druga 50 odstotkov več možnosti, da postane invalid.
V raziskavi so pojem invalida opredelili kot osebo, ki ni več sama zmožna opraviti ene ali več osnovnih vsakodnevnih dejavnosti, kot so na primer prehranjevanje, oblačenje, kopanje, vstopanje v posteljo in izstopanje iz nje ali hoja po sobi.
V študiji, ki je bila objavljena v Journal of Physical Activity & Health, je sodelovalo 2.286 odraslih, starih 60 ali več let, ki so bili podobnega zdravja in zmerno telesno aktivni. Udeleženci so v letih od 2002 do 2005 nosili merilce, ki so merili čas, ki so ga preživeli sede in med rekreacijo.
Raziskava je sicer pokazala povezavo med preveč sedenja in invalidnostjo, vendar je temeljila na poročanju udeležencev, kar omejuje njeno kredibilnost, saj podatkov niso preverili. Dodatna težava je po mnenju avtorjev raziskave njena časovna omejenost. Kljub temu po njihovem prepričanju vendarle opozarja na dejstvo, da preveč sedenja prinaša potencialne težave.