Četrtek,
14. 4. 2011,
14.11

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 14. 4. 2011, 14.11

8 let, 7 mesecev

Nepredvidljive "zakladnice" bacilov v našem domu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Solnice, zobne ščetke in daljinski upravljalniki so v našem domovanju lahko nepričakovani, a kljub temu eni izmed najhujših sovražnikov našega zdravja in dobrega počutja.

Čeprav neredki mislijo, da za svojo higieno in čistočo vestno skrbimo z umivanjem rok pred obrokom, po mali in veliki potrebi in nenazadnje po tem, ko se zadržujemo na obljudenih javnih mestih, se resnične "zakladnice" mikrobov, bakterij, bacilov in vseh drugih škodljivcev našemu zdravju, v našem domovanju skrivajo na mestih, ki jih običajno ne povezujemo z umazanijo, in celo tam, kjer tega sploh ne bi pričakovali. Preproga Da je življenje v prostoru, opremljenem z zaprašenimi preprogami (ali celo tapisonom), slabša alternativa za zdravje kot bivanje v stanovanju, kjer so tla obložena izključno s parketom ali ploščicami, ne preseneča nikogar. Vseeno je presenetljivo dejstvo, da se tam zadržujejo tisti bacili in prašni delci, ki povzročajo utrujenost. Če kljub temu vztrajate ob svoji priljubljeni perzijski preprogi, saj ste zanjo zapravili celo premoženje, jo vsaj negujte primerno in jo vsakih nekaj mesecev globinsko očistite.

Ročka za prhanje

Temno, vlažno in toplo okolje v notranjosti ročke za prhanje je idealno okolje za razvoj bacilov, od katerih se počutimo utrujeno in slabotno. Strokovnjaki menijo, da je zato bolj zdravo, da se večkrat razvajamo s kopeljo. Če to ni realna možnost, lahko ročko prhe enkrat tedensko oščetkate s sirkovo krtačo. S tem početjem naj bi število škodljivih mikrobov vsaj prepolovili.

Zobna ščetka

Večina jo zamenja, ko se njene ščetine že popolnoma "razcvetijo", kar je vsekakor najmanj kakšen mesec prepozno, kot bi bilo treba, če ne želite v svoja usta vtikati največjega odlagališča mikrobov v vaši kopalnici. Ščetke navadno hranimo v kozarčkih na umivalniku in njihove glave (ki sicer redno potujejo v našo ustno votlino) so tako tarča vse nesnage, ki v kopalnici frči po zraku – na primer kapljicam, ki poškropijo zrak, ko na stranišču potegnemo vodo (če je školjka na primer blizu umivalnika). Poleg redne menjave je ščetke priporočljivo zadrževati za zaprtimi vrati kopalniške omare, če jo seveda imamo.

Računalniška tipkovnica in miška

Ti dve gostiteljici bakterij, ki povzročajo raznorazne bolezni, je dobro vsaj enkrat tedensko obrisati z dezinfekcijskimi robčki. Čeprav se zdi, da vseh "prepadov" med tipkami nikakor ne moremo nikoli temeljito očistiti, v resnici že površno brisanje število bakterij zmanjša do petdeset odstotkov.

Daljinski upravljalnik

Na površini hišne naprave, ki jo verjetno doma največkrat držimo v rokah, se bakterije razmnožujejo po istem kopitu kot na tipkovnici. Tudi v tem primeru zadostuje pogosto brisanje z dezinfekcijskimi robčki, tudi če ne preveč temeljito.

Vzglavnik

Zadnja leta je veljalo, da smo pernate vzglavnike za sintetične zamenjali ne le za to, ker naj bi bili bolj prijazni do naših zatilij, temveč tudi zato, ker naj bi zmanjšali število alergij. Nove raziskave so pokazale, da so pernate vzglavne blazine v resnici bolj neprodušno zaprte in tako bolje preprečujejo vstop neželenih alergenov in prašnih delcev.

Solnica

Strup je, kot pravijo, največkrat v majhnih stekleničkah. Ljubke posodice za sol in poper so največkrat na jedilni mizi, kjer redno in z dobrodošlico sprejemajo klice vseh kihajočih ljudi in tako prenašajo različne prehladne viruse. Rešitev: v dlani si utrite dezinfekcijsko sredstvo in jih podrgnite po solnici.

Pomivalna gobica

Domuje v vsaki kuhinji in njeno priljubljenost pripisujemo ravno njeni vpojnosti, s katero se znebimo umazanije, a ta je, paradoksno, lastnost, ki jo dela najbolj nemarno. V njej se nabira nesnaga in zaradi ugodnega vlažnega okolja (ker gobico po uporabi ponavadi speremo pod vodo) se tam več kot uspešno množijo bakterije. Če želite ostati prijazni do okolja in zato pomivalne gobice ne menjati dvakrat na teden, je priporočeno, da se bodisi dezinficira v mikrovalovni pečici (na visoki temperaturi) ali pa se v kopeli pridruži prijateljem, ki jih sicer najraje čisti – posodi v pomivalnem stroju.

Sesalec

Pripomoček, s pomočjo katerega se umazanije iz svojih prostorov navadno znebimo, je logično napolnjen z raznovrstno škodljivo nesnago. Filter vrečke zato, če je možno, menjajte zunaj. Zadnje čase so na voljo tudi takšne s posebnim antibakterijskim delovanjem, ki bodo najnevarnejše bakterije ugonobile na mestu.

Mobilni telefon

Vsem ljuba napravica, na kateri pa se nahaja kar osemnajstkrat več bacilov kot na javnih straniščnih ročicah za splakovanje vode, zato jim nekajkrat tedensko privoščite hitro dezinfekcijo z robčki ali posebnim razpršilom.