Sreda, 7. 12. 2011, 11.19
8 let, 7 mesecev
Ne pozabite na spomin
Na spomin še zdaleč ne vplivajo samo leta, čeprav se veselo poigravajo z njim, ampak še kup drugih dejavnikov, ki ga ohranjajo vitalnega. Spoznajte jih in izboljšajte svoje pomnjenje.
Spanje
Gotovo ste že kdaj opazili, da se težje zberete ali celo razmišljate, kadar ste neprespani. Možgani se na pomanjkanje spanja odzovejo z zmanjšano sposobnostjo delovanja, ki je lahko zelo škodljiva, kadar traja dalj časa, saj med spanjem potekajo zanje življenjsko pomembni procesi – med najglobljim spancem najintenzivneje utrjujejo svojo sposobnost pomnjenja.
Gibanje
Zdrav duh v zdravem telesu še kako velja, tudi ko govorimo o spominu. Telesna dejavnost poveča količino kisika v telesu in tako zmanjšuje možnost za nastanek obolenj in bolezni, ki lahko negativno vplivajo na spomin.
Druženje
Če ste samotarske narave in se raje zatekate k reševanju križank za boljši spomin, vseeno ne prezrite dejstva, da druženje z ljudmi, ki so zelo pomembni (partner, družina, prijatelji), izjemno stimulira možganske dejavnosti. Ena zadnjih ameriških študij dokazuje, da so ljudje z zelo razvitim družabnim življenjem najmanj ogroženi, kar je še en dokaz za to, da je treba kdaj s prijateljem na pivo ali s prijateljico po nakupih. Torej, pojdite med ljudi, družite se, pogovarjajte se in se smejte, to je sploh pomembno, kot bomo videli v nadaljevanju. Če vam ljudje niso najbolj po godu, si omislite družabno domačo žival – zlato ribico preskočite.
Smeh
Smeh je pol zdravja in čas je, da rek vzamete dobesedno, saj je že smejanje samo za možgane izziv, ki ga hkrati opravljajo na več področjih. Ne gre samo za smejanje, poslušanje šal spodbuja tudi tisti del možganov, ki je odgovoren za kreativnost in učenje, zato res začnite dan z nasmehom. Naučite se smejati sebi, naj vam ne bo nerodno kdaj vprašati 'Kaj je tako smešnega?', ker ljudje zelo radi delijo duhovitosti, spodbujajte svoj smisel za humor, tudi če z njim nasmejite le sami sebe.
Stres pod nadzorom
Stres je zlovešč sovražnik možganov, saj dolgoročno nanje vpliva katastrofalno, sploh če je stopnja stresa stalna, visoka in neobvladljiva. Lahko prizadene hipokampus, del možganov, ki je odgovoren tudi za skladiščenje podatkov ter sposobnost pridobivanja in shranjevanja novih. Stres je torej dobro ozavestiti in nadzorovati njegov "dnevni vnos", čeprav je to v teoriji veliko lažje kot v praksi, a vztrajajte. Če se počutite bolj slabo, potrto ali raztreseno kot običajno, rešite vprašalnik za obolelost z depresijo, če je treba, pa čim prej poiščite ustrezno terapijo.
Nahranite možgane
Tudi možganom prija posebna vrsta hrane, ki spodbuja njihovo boljše delovanje. Sadje in zelenjava z antioksidanti ugodno vplivata na možgane, prav tako žitarice in maščobne kisline omega 3, obstaja pa tudi hrana, ki spomin načenja, celo uničuje. To so nasičene maščobe, ki jih najdemo v rdečem mesu, polnomastnem mleku, sirih, smetani ... Skupaj z belim sladkorjem, belo moko in škodljivimi ogljikovimi hidrati, ki možgane sicer lahko na hitro močno vzdramijo (tablica čokolade pred izpitom), dolgoročno ne vplivajo dobro na spomin. Zahrbtni sovražnik spomina in zdravja nasploh je tudi čezmerno uživanje alkohola, čeprav stroka hkrati trdi, da kozarec ali dva kozarca rdečega vina na dan delujeta ravno nasprotno in spominu pomagata.
Telovadba za možgane
S spominom je kot z mišicami – če ga ne uporabljate in ne trenirate, počasi zakrni. Da se to ne bi zgodilo, se lotevajte možganskih dejavnosti, ki razbijajo njihovo rutino, ustvarjajo nove miselne izzive in razvijajo nove poti razmišljanja, s tem pa tudi pomnjenja. Držite se pravila, da mora biti možganska dejavnost (kdaj) popolnoma nova, nepoznana, zato da vas vrže iz ustaljenega načina razmišljanja. Dejavnost naj vam bo v izziv, zato ne rešujte križank iz Cicibana, prav tako pa vam mora biti v veselje, saj se je boste lažje lotevali, verjetno hitreje dosegali spodbudne rezultate in napredovali.
Če se boste opisanih korakov držali, se boste zagotovo v tednu dni spomnili, kako je ime deklici z rdečo kapico iz pravljice ...