Sobota,
5. 11. 2011,
14.06

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 5. 11. 2011, 14.06

8 let, 7 mesecev

Nasveti za hrbtenico 2. del: prilagodite si okolje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Življenjskemu prostoru, naj bo delovni ali bivanjski, posvečamo veliko estetske pozornosti, ki pa pogosto ni povezana z lažjim delom ali bivanjem. Pa bi morala biti, če naj koristi zdravju in počutju!

Nastavitev delovnih površin Čeprav je večina delovnih površin standardna, še ne pomeni, da je dobra oziroma najprimernejša. Nasprotno, standard največkrat obvelja za prenizkega, če veste, da je idealna višina vašega kuhinjskega pulta 7,5 centimetra nižja od vaših komolcev – toliko, kot je treba, da pri delu ne upogibate hrbta. Statistke kažejo, da bi bilo delovne površine za ženske v povprečju dobro dvigniti tudi za 15 centimetrov, za moške pa še več, a prav vsak zato še ne bo zamenjal kuhinje. Pomagajte si tako, da spodnje kuhinjske elemente podstavite in jih tako dvignete, cenejši trik pa je na primer zelo masivna deska za pripravo hrane (debeline tudi 10 centimetrov). Dvignjena površina omogoča zravnan hrbet. S podobno zvijačo si pomagajte, če imate prenizko pomivalno korito: v korito postavite skledo, obrnjeno narobe. Na njeno dno postavite drugo umivalno skledo, v kateri boste namilili posodo in jo pozneje izprali. Da bo hrbet še bolj raven in sproščen, stojte karseda blizu korita, da se ne sklanjate nadenj in si krivite hrbtenice. Na (kuhinjskem) pultu imejte predmete, ki jih bodisi uporabljate ves čas bodisi so pretežki, da bi jih nenehno prestavljali – mešalniki, opekač za kruh ... Če imate stvari visoko v omari ali na policah, se ne stegujte za njimi, ampak si prinesite stol ali lestev, da jih boste lahko dosegli. Vse težje reči, ki jih ne morete imeti na pultu, pospravite v spodnjo vrsto omaric, če so v kuhinji, ali v omare, ki so postavljene nižje, na tleh ... Ko jih jemljete ven, obvezno pokleknite, da ne krivite hrbtenice. Hrbtenica med domačimi opravili Na splošno naj velja, da se pretiranemu naprezanju hrbtenice lahko izognete tudi tako, da med delom večkrat počivate in pazite, da delate počasi in po malem. Nič hudega, če se hiška ne bo svetila v enem dopoldnevu, vi boste imeli zvečer nasmešek brez bolečin v križu. Likanje Če likate stoje, imejte hrbet zravnan, pomagajte si tako, da nastavite višino deske čim više. Še bolje bo, če boste eno nogo medtem postavili na pručko ali podstavek in občasno zamenjali položaj, nekateri prisegajo na likanje sede. Na pol ure se sprehodite in se pretegnite.

Sesanje Nemogoče je sesati, ne da bi se sklanjali, zato je treba vedno paziti na hrbet in si zapomniti nekaj pravil: sesalnik imejte vedno čim bližje telesu, delajte kratke gibe, da se boste manj prepogibali, in sesajte z obema rokama. Pogosto zamenjajte položaj ali za hip prekinite delo.

Perilo Za moker kup perila, ki ga morate izvleči iz stroja, velja enako kot za dvigovanje težkih predmetov – obvezno pokleknite. Tudi ko tlačite umazano in suho perilo v stroj, pokleknite. Če je perila veliko, naenkrat iz stroja potegnite le nekaj kosov in jih obesite, preden se vrnete po nove. Obešajte kos za kosom, vrv naj ne bo postavljena previsoko.

Na vrtu Delo na vrtu je svojevrsten napor in zahteva veliko kondicije, čeprav nanjo nihče ne misli. Ne zaganjajte se v težka opravila ali pa pri njih vsaj ne pretiravajte, dokler niste fizično bolje pripravljeni. To pomeni, da si delo prilagodite, začnite s prekopavanjem koščka gredice, nikar cele njive, če nočete, da vas uščipne v križu. Dvigujte manjše količine zemlje, tudi če bo delo zato trajalo dlje, nevarnost, da bi si poškodovali hrbet, je tako manjša. Izberite si orodje, ki je prilagojeno težavam s hrbtenico, zalivajte s cevjo, če imate škropilnico, pa jo napolnite le do polovice, da ne bo pretežka.

Če delate s samokolnico, naj bo lahka in narejena tako, da njena teža pritiska na kolesa, ne na ročaje. Ker dvigujete in potiskate hkrati, bodite previdni, saj lahko hitro naredite nezaželen gib, ki vam poškoduje hrbtenico; kadar so bremena majhna, za odvoz uporabljajte vrečke ali vedro. Pri košnji se izogibajte gibov, ki nihajo telo sem in tja ter lahko hitro povzročijo okvare hrbta, motorna kosilnica jih učinkovito rešuje. Stojte tik za ročajem kosilnice, da ne upogibate zgornjega dela hrbta, in si nastavite primerno višino ročaja – roke naj bodo v komolcih pod pravim kotom.