Petek,
19. 8. 2011,
17.08

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 19. 8. 2011, 17.08

8 let, 7 mesecev

Naj sedimo ali stojimo?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Medtem ko si finančniki in drugi denarni mogotci v svojih oblazinjenih foteljih razbijajo glavo, kako do višje delovne storilnosti in večjega dobička, se sami otresite stresa tako, da vstanete.

Delo stoje naj bi po nekaterih novejših raziskavah, opravljenih v ZDA in Kanadi, izboljševalo delovne rezultate in spodbudno vplivalo na zdravje, zato postaja predmet številnih polemik. Dejstvo je, da obstaja veliko poklicev, ki jih zaposleni opravljajo stoje oziroma na nogah, res pa je, da pri večini ne gre za delo za računalnikom, ki predstavlja drugačen izziv. Najverjetneje bi množicam ljudi, ki v službi vsak dan presedijo osem ali več ur, res koristilo, da pogosteje vstanejo in se pretegnejo, razmigajo, vprašanje pa je, ali bi jim delo stoje koristilo ves čas.

Plusi in minusi

Med plusi, ki jih prinaša delo stoje, so izboljšanje psihofizičnega počutja zaradi nenehnega premikanja in gibanja, občutek osebne svobode, boljša koncentracija in povečana zmogljivost opravljanja več nalog hkrati. Če imate še malo smisla za humor, si lahko predstavljate, kako začudeno vas bodo opazovali sodelavci pri novem načinu dela. Ker pa idealnega položaja za delo ni, vam tudi pri delu stoje lahko začnejo zatekati gležnji in noge, občutite lahko bolečine v križu, otrdelost sklepov, utrujenost, zategnjenost, neudobje ... Dovolj, da se hitro spet usedete, ali pač? Lahko si pomagate in ublažite tegobe pri delu stoje tako, da si na začetku vzamete nekaj več časa za počitek ali odmor, vendar naj tolažba s posedanjem odpade. Spomnite se, da prekomerno sedenje povečuje možnost obolenja žil in za diabetesom tipa 2, v samo dveh urah stanja na dan pa na primer porabite 280 kalorij. Torej sprehodite se, razmigajte sklepe, nadihajte se svežega zraka. Predvsem pa poskrbite, da bo vaša nova delovna miza ustrezala vašim potrebam.

Spremenite okolico

Najlažje je začeti na kupu knjig ali kuhinjskem pultu, vendar vas bo potem najverjetneje bolel vrat, hrbet ali kaj drugega, ker višina površine ne ustreza pravilni drži rok. Pomembno je, da je miza dovolj visoka, da imate lahko roke v komolcih pokrčene pod pravim kotom, zaslon pa v višini oči. Če delate doma, je zamisel dokaj preprosto izvedljiva, sicer pa morate imeti delodajalca, ki je prijazen do posameznikovih potreb, saj bo treba vaše delovno mesto ergonomično prilagoditi. Na stol kot na dodatno opremo pa vseeno ne pozabite, v trenutkih krize vam tudi nekaj minut sedenja ne bo škodilo.

Če niste prepričani, da vam delo stoje sploh ustreza, pa vseeno ne pozabite na blagodejne učinke rednega vstajanja, pretegovanja in raztezanja, ki bodo vsaj malo ublažili posledice predolgega sedenja.