Tudi pri nas postaja kraniosakralna terapija v obliki ročne masaže eden od priljubljenih načinov reševanja in blaženja zdravstvenih težav, ...
... čeprav smo od Švice, Nemčije ali Italije, kjer je priznana kot komplementarna metoda zdravljenja, še zelo daleč.
Kaj pomeni kraniosakralna terapija?
Pojem kraniosakralni izhaja iz latinskih poimenovanj za kosti (cranium je lobanja, sacrum pa križnica), ki skupaj z vretenci obdajajo živčni sistem. Možgane in hrbtenjačo obdajajo zaščitne membrane, v katerih je cerebrospinalna tekočina (likvor). Vse skupaj imenujemo kraniosakralni sistem. Ta sistem ima svoje lastno gibanje, ki ga terapevt zaznava po celem telesu in ki se mu s krčenjem ali širjenjem prilagajajo vsi organi ter ni odvisno od ritma srca in dihanja. Na podlagi likvorjevega utripa in organzima, ki se temu utripu prilagaja, ugotavljamo zdravje posameznika oziroma razvoj bolezni.
Kako poteka kraniosakralna terapija?
Gre za ročno tehniko, pri kateri terapevt z nežnimi dotiki zaznava kraniosakralni utrip in stanje telesa ter določa potek terapije. Med masažo je posameznik oblečen v ohlapna in udobna oblačila, leži sproščeno, posamezno srečanje pa je običajno dolgo 45 minut ali eno uro, vedno pa je prilagojeno vsakomur posebej. Ker gre za izredno blage dotike, je kraniosakralna terapija primerna tudi za dojenčke in nosečnice. Že med terapijo se pojavi občutek sproščenosti ali prijetne energije, ki marsikoga najprej uspava, pozneje pa se prenese tudi v vsakdanje življenje. Seveda učinki niso vidni po enem obisku, odvisni so od vzroka bolezni, ki ga zdravite, in pogostosti terapij – običajno okoli deset obiskov, navadno enkrat na teden ali na 14 dni. Če kraniosakralna terapija poteka dalj časa, se lahko premori med posameznimi obiski tudi podaljšajo.