Kolumbijske medije je včeraj preplavila novica o osemmesečnem fantku, ki tehta več kot 20 kilogramov in je trikrat težji od povprečnega otroka te starosti.
Po mnenju zdravnikov ni zdravstvenih razlogov za njegovo debelost, temveč je kriva neustrezna prehrana. Tako so materi dečka Santiaga predpisali zanj strogo dieto, ki temelji zlasti na velikih količinah sadja in zelenjave, odsvetovali pa so mlečne formule. S strogo dieto želijo zdravniki znižati Santiagovo težo na okoli osem kilogramov.
Dojeni otroci naj bi bili na splošno bolj vitki
Kot ugotavljajo strokovnjaki, lahko prehrana v zgodnjem otroštvu vpliva na poznejše zdravstvene težave otrok, vključno s preveliko telesno težo. Analize kažejo, da so na splošno dojeni otroci bolj vitki kot tisti, ki jih hranijo z mlečnimi formulami, k čemur naj bi med drugim prispevala tudi višja vsebnost beljakovin v umetnem mleku v primerjavi z nižjo v materinem mleku.
Po svetu naj bi bilo kar 42 milijonov debelih otrok, mlajših od pet let
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je otroška debelost eden izmed najresnejših zdravstvenih izzivov 21. stoletja. Težava je globalna in vztrajna zlasti v državah z nizkimi in srednjimi dohodki, še posebej v urbanih okoljih. Razširjenost se je povečala na alarmantno, saj naj bi bilo leta 2010 več kot 42 milijonov debelih otrok, mlajših od pet let. Od teh jih skoraj 35 milijonov živi v državah v razvoju.