Petek,
17. 6. 2011,
12.35

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 17. 6. 2011, 12.35

8 let, 7 mesecev

Kajtanje na vodi – boljše od letenja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Pri nas z izrazom kajtanje opisujemo predvsem kitesurfing, to je kajtanje na vodi, sicer pa obstaja še veliko drugih dejavnosti s kajtom na različnih terenih.

Na primer snowkiting na snegu z desko ali smučmi. Načeloma kajtate, ko stojite na deski in se premikate s pomočjo vetra, ki vleče vaše padalo (vaš kite). Čeprav so Kitajci izumili zmaj že pred tisočletji, je kajtanje komaj dobro desetletje star šport, ki se izjemno hitro širi, zato ga nekateri navdušenci že imenujejo novi šport tisočletja. Adrenalin, hitrost, veter, voda, sonce, skoki, letenje in še marsikaj drugega so lastnosti, s katerimi kajtanje na vodi osvaja srca bodočih zaljubljencev v ta šport, nekaj stvari pa je dobro vedeti, preden začnete. Kdo lahko kajta? Danes je moderno, da vsak lahko počne vse, čeprav za to nima talenta ali sposobnosti. Pri kajtanju je nekoliko drugače, vendar tudi tu ni strogih omejitev. Pomembno je, da vas ni strah vode, njene globine ali valov, da ste dober plavalec in fizično dobro pripravljeni, predvsem pa brez poškodb hrbta, artritičnih obolenj ..., ki vam lahko kajtanje otežijo ali celo onemogočijo. Leta, kilogrami, višina, moč ali spol ne vplivajo na osvajanje tehnike kajtanja, tako in tako pa vsak hitro spozna lastne omejitve (in se jih trudi premagati). V šolo?

Morda je še najpomembneje, da se tehnike kajtanja od vsega začetka učite pravilno, kar najlažje storite v šoli kajtanja z inštruktorjem. Šole kajtanja (med njimi tudi slovenske) so raztresene po vsem svetu, jasno, v krajih, kjer vedno pošteno piha, zato se marsikdo odloči za združitev prijetnega s koristnim ter se odpravi na aktivni dopust. Seveda se lahko kajtanja naučite tudi sami, a ko boste kajt prvič držali sami v rokah, boste v poplavi vrvic dobro razumeli, zakaj potrebujete učitelja. Učenje tehnike kajtanja v šolah poteka v treh sklopih: v prvem spoznate opremo, vetrove, mednarodna pravila kajtanja, kraje po svetu, kjer se kajta, in podobno; v drugem se učite rokovati s kajtom na kopnem, navadno na travniku; v tretjem se učite uporabljati vso opremo. Poleg tega da z inštruktorjem lažje in hitreje napredujete, se učite tudi obvladovanja položajev, v katerih vas neznanje lahko zelo veliko stane. Če imate prijatelja, ki kajtanje zelo dobro obvlada, ga lahko zamenjate za inštruktorja, znanje pa dopolnjujete z učenjem tehnike na DVD- ju.

Kako draga je oprema Številni se šoli kajtanja izognejo tudi z izgovorom, da je nepotreben strošek, sploh ker so že za opremo odšteli kar nekaj denarja. Pa poglejmo! Obvezna oprema, ki jo potrebujete za kajtanje, sestavljajo kajt (padalo), bar (palica z vrvicami in varnostnimi sistemi za odvzem moči kajtu), trapez (pas, s katerim ste pripeti na bar) in deska (kiteboard). Oprema je strošek, a ne tako velik, da si ga nihče ne bi mogel privoščiti, vedno pa si jo lahko sposodite tudi v šolah kajtanja. Vsi, ki redno kajtajo, prisegajo na uporabo lastne opreme, hkrati pa svetujejo, naj bodo kupci pri izbiri previdni. Najslabše je kupovati opremo samo zato, ker je ponudba trenutno ugodna, potem pa se izkaže, da nakupljeno ni primerno za vaš teren, tudi pri rabljeni opremi je treba biti previden. Že mogoče, da je danes cenovno zelo dostopno nekaj, kar je bilo leta 2007 božjastno drago, ni pa nujno, da je še vedno najboljša izbira. Tehnologija je tudi pri opremi za kajtanje zelo napredovala, zato naj začetniki prisluhnejo nasvetom ljudi, ki jim pri svetovanju lahko zaupajo, torej prijateljev, ki kajtajo, inštruktorjev ... Načeloma si je opremo najprej dobro izposojati, ko osvojite osnove, pa kupiti svojo, da ne plačujete izposojene vsakič znova. Kupite si opremo, primerno razmeram, v katerih boste kajtali, saj niso vsi vetrovi in valovi na svetu enaki.

Tudi znani Slovenci kajtajo

Znano je, da je Anja K. Tomažin ljubiteljica športa, ki je svoj izziv pred leti našla v kajtanju. Tehniko kajtanja je osvojila na tečaju, zdaj pa v kajtanju uživa, kadar le more, in je temu pripravljena prilagoditi tudi dopust. Za medije je že večkrat izjavila, da je kajtanje njena strast, skoraj odvisnost, ob kateri popolnoma pozabi na zunanji svet.