S pomočjo vibracijske palice se lahko učinkovito izognete tudi neprijetnostim, ki jih običajno povezujemo s procesom staranja.
Če ste do sedaj redno izvajali vaje s flexi-barom za hrbtenico in pravilno držo, ste že nekoliko okrepili mišice telesnega jedra, zato se lahko postopoma lotite vaj za ravnotežje. Ko prihajamo v leta, je ohranjanje močnih in prožnih mišic ter sklepov zelo pomembno. Naše motorične sposobnosti se z leti zmanjšujejo, zato je ohranjanje ravnotežja eden od odločilnih dejavnikov za preventivo pred padci. Za mišični steznik, ki daje telesu stabilnost in hkrati omogoča gibanje, zato poskrbite z redno telesno aktivnostjo. Ena od oblik vadbe, ki uporablja predvsem težo lastnega telesa in minimalno obremenjuje sklepe, je trening z uporabo rekvizita flexi-bar, ki ga lahko uporabljajo tudi starejši.
"Preprečevanje padcev postaja z leti vse pomembnejša naloga. S pomočjo močnih in prožnih mišic zmanjšamo nevarnost poškodb, povezanih s padci. Če imate krepke globoke mišice trupa, se bodo z večjo verjetnostjo aktivirale ob začetku padca ter zaščitile vaše telo pred poškodbo. Kadar so te mišice slabotne in neaktivne, je nevarnost poškodbe večja," poudarjajo v Nevrosportu, kjer so nam demonstrirali štiri vaje, s katerimi lahko izboljšate ravnotežje in stabilnost ne glede na to, kateri generaciji pripadate. Vsaka vaja je prikazana v dveh različicah; zahtevnejše se lotite šele, ko boste dobro obvladali lažjo.
1. VAJA
Stopimo v korak (težišče je na sprednji nogi), s hrbtom se nekoliko nagnemo naprej. Flexi-bar z iztegnjeno roko držimo vodoravno pred seboj tako, da je dlan obrnjena navzdol. Nihamo naprej in nazaj (vzporedno s tlemi). Če lahko, se z ravnim hrbtom nagnite še malo naprej in dvignite zadnjo nogo od tal. Pri tem pazite, da se ne upogibate v križu. Vajo v celoti ponovite še na drugo stran.
2. VAJA
Z nogami stopimo v širino ramen, kolena rahlo upognemo. Težo prenesemo na desno nogo, leva noga se rahlo dotika tal. Flexi-bar z obema rokama pred seboj držimo tako, da so dlani obrnjene navzgor. Lopatice so potisnjene navzdol, komolci so pokrčeni pod pravim kotom. S sproščenimi zapestji zanihamo flexi-bar naprej in nazaj. Če lahko, dvignite levo nogo od tal. Vajo v celoti ponovite še na drugo stran.
3. VAJA
Stopimo v širok polpočep, kolena in stopala so obrnjena navzven. Flexi-bar v višini popka držimo z obema rokama, tako da so dlani obrnjene navzgor. Lopatice so potisnjene navzdol, komolci so pokrčeni pod pravim kotom. S sproščenimi zapestji zanihamo flexi-bar naprej in nazaj. Za težjo izvedbo vaje se dvignite na prste in še nekoliko spustite zadnjico, pri tem pa pazite, da hrbet ostane vzravnan.
4. VAJA
Postavimo se na vse štiri (opora je na kolenih in komolcih). Iztegnjeno desno nogo dvignemo v višino telesa, v levi roki držimo flexi-bar pred seboj tako, da je palec obrnjen navzdol. Glava je v podaljšku trupa, pogled je usmerjen navzdol. S flexi-barom nihamo naprej in nazaj. Za večji izziv roko počasi dvigajte in hkrati v smeri gibanja rahlo rotirajte še trup. Vajo v celoti ponovite še na drugo stran.