Tapkanje je namenjeno odpravljanju stresa in nakopičenih čustvenih blokad, še preden se odpravite na psihoterapijo.
Tapkam, tapkaš, tapkamo
Eftanje oziroma tehniko čustvenega osvobajanja izvajamo skupaj s tehnikami meridianskega tapkanja, ki imajo svoj izvor v kitajski akupresuri. Ne tapkamo po vseh točkah, ki jih pozna akupresura in jih je več kot 75 tisoč, ampak le po nekaterih, desetih do največ petnajstih. S preprosto tehniko stimuliramo lasten energijski sistem, tako da odstranimo energijske blokade in ponovno omogočimo prost pretok energije. Kadar smo energijsko blokirani, kakovost našega življenja pade in se kaže kot poslabšano psihofizično počutje, nemalokrat pa tudi načeto zdravje. Ni treba poudarjati, da je odpravljanje negativnih čustev iz telesa s tapkanjem izjemno dobrodejno in sproščujoče početje, ki ima takojšnji učinek, lahko pa daje tudi dolgotrajne rezultate. Ko tapkamo/eftamo, pridemo v stik s svojimi pristnimi čustvi, ki jih počasi začnemo obvladovati, s tem pa obvladujemo tudi stres in druge psihične pritiske. Tapkanje spremljajo pozitivne afirmacije oziroma govorjenje, saj to še pospeši stimulacijo energetskih tokov, saj z besedami najprej ozavestimo svoje težave, preden jih lahko predelamo in odpravimo.
Tehnika eftanja
Vsakdo se lahko nauči tehnike čustvenega sproščanja in kot vedno velja pravilo, da vaja dela mojstra. Čeprav je tehnika preprosta, jo moramo izvajati redno, da bi jo lahko obvladali in dosegali želene učinke. Najlepše pa je, da lahko začnemo sami in postopno napredujemo, čeprav je (občasno) strokovno vodstvo zelo zaželeno.
Pomembno je, da pri eftanju veliko pijemo in da se pred in po njem pošteno nadihamo. Otroci se eftanja priučijo hitreje kot odrasli, tehniko si hitreje prilagodijo in jo intuitivno razvijajo sami. Tapkamo s tremi prsti ali dlanjo, ob tem si na glas ponavljamo preproste spodbudne in pozitivne besede, na primer: "To zmorem. V redu sem. Miren sem."
Tehnika, ki jo izvajamo, in besede, ki jih govorimo, so odvisne od namena terapije – odvisne so od čustvene travme ali trenutne težave, ki jo predelujemo. Tehnike namreč lahko uporabljamo nekaj sekund, ko moramo do rešitve zelo hitro – ko smo živčni pred preverjanjem znanja, lahko jih ponavljamo večkrat na dan, lahko so različne ... Ravno tukaj prideta v poštev znanje in pomoč strokovnjaka, saj vas lahko še dodatno vodi in spodbuja. Ko tapkanje postane del vsakdana, boste njegove blagodejne učinke hitro zaznali, res pa je, da eftanje ne obljublja čudežev in da ne pomaga vsakomur enako. Pri hudih čustvenih travmah, ki so globoko zasidrane v nezavednem, tehnika eftanja sicer pomaga, vendar naj ne bo edino, kar boste dobrega naredili zase.